Na splátky za poistenie sa ľahko „zabúda“

Prvé, na čo človek najrýchlejšie zabudne alebo opomenie, keď má iné náhle finančné výdavky, bývajú často splátky poistenia. Veď kto by myslel na to, že si poistil napríklad úver, ak nevládze splácať samotný úver?

euro 1000x600

Taký je aj prípad 28-ročnej Simony, ktorá okamžite, keď zistila, že potrebuje dať dokopy peniaze na novú kuchyňu, „vypla“ splátky poistného za svoj starší spotrebný úver v domnienke, že čoskoro ho už aj tak splatí a nemusí dávať desať eur mesačne navyše za jeho poistenie. „Časom som, priznám sa, na to aj zabudla, lebo som musela urýchlene riešiť nový úver na kuchyňu, kde som si tiež dohodla splátkový kalendár a poistenie,“ hovorí mladá Košičanka.

No stalo sa to, že kvôli opomenutiu splátok poistenia staršieho úveru jej prišlo platiť vysoké penále – niekoľkonásobne vyššie než bola pôvodná dlžná suma. Dokonca jej hrozilo exekučné konanie.

Väčšina solídne pracujúcich spoločností zaoberajúcich sa manažmentom pohľadávok má vypracovaný vlastný etický kódex ako postupovať voči náhodným zábudlivcom, ale aj chronickým neplatičom. Pravidlá a podmienky ich činnosti tiež podliehajú faktu, či sú alebo nie sú členom profesijnej asociácie združujúcej takéto inkasné spoločnosti,“ spresňuje Michal Šoltes, konateľ spoločnosti EOS KSI Slovensko venujúcej sa profesionálnej správe a inkasu pohľadávok.

Pripomína, že pokiaľ si dlžník opakovane neplní svoju povinnosť, dotknuté spoločnosti si môžu svoje pohľadávky vymáhať súdnou cestou. Po súdnom konaní prichádza na rad exekútor. „Musí požiadať súd o vydanie poverenia, na základe ktorého môže exekúciu vykonať,“ upozornil odborník. V prípade Simony sa nakoniec podarilo dohodnúť si plátkový kalendár aj na vysoké penále a exekučnému konaniu sa vyhla.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.