Nezrelí rodičia

Máte dvadsať prípadne tridsať, ale vaši rodičia sa nevzdávajú práva neustále vás upozorňovať na to, čo máte robiť a ako máte žiť? To oni sú nedospelí.

>> Móda >> Aktuálne >> Nezrelí rodičia

Kritizujú vás za všetko, čo nie je podľa ich predstáv a vyhrážajú sa vám, používajúc "zatuchnuté repliky"? Vaši rodičia majú problém. Nedospeli. Ich detinské predstavy o rodičovstve im nedovolia pochopiť, že ste svojprávna, samostatná žena, ktorá si žije svoj život, nad ktorým už oni nemajú moc. Uhniezdili sa v pomýlenom pocite, že vás môžu trvalo usmerňovať, že si môžu voči vám dovoliť prakticky čokoľvek, vrátane "nenápadného" vydierania prostredníctvom apelu na vašu lásku, ohľaduplnosť alebo súcit. A tak: telefonujú vám každý druhý deň (v lepšom prípade); so samozrejmosťou očakávajú, že sa zúčastníte všetkého čo vymyslia, bez toho, aby sa vás opýtali; nútia vás, aby ste sa k nim "vláčili" každý víkend, hoci máte vo výhľade úplne iný program; prichádzajú do vášho bytu bez ohlásenia; nútia vás obliekať sa podľa ich predstáv; snoria vám po kabelke, aby sa ubezpečili, že už naozaj nefajčíte; vypočúvajú vás kvôli rozvedenému milencovi... A vy máte všetkého po krk!

Nezrelí rodičia sa "starostlivosťou" o svojich dospelých potomkov väčšinou snažia prehlušiť vlastnú životnú prázdnotu - neuspokojivú prácu, nedostatok záľub, upadajúci partnerský vzťah, zdravotné problémy, životné sklamania. Zvlášť matky sa s obľubou vtierajú do života svojich detí, rozširujúc svoj vplyv na nové domácnosti, predovšetkým u dcér, ktoré pokladajú viac-menej za svoje vlastníctvo. Vyžadujú kľúč a voľný prístup do bytu, možnosť zasahovať do rodinných vzťahov a vychovávať svojich vnukov. V prípade odmietnutia sa urážajú a nariekajú nad nevďačnosťou. Prefíkanejší rodičia sa často uchyľujú k pasívnej agresivite, predstierajúc vyčerpanosť a zdravotné problémy, neustále demonštrujúc osamelosť.

Takéto zasahovanie do "vnútorných záležitostí" môže byť bez konca, a ak to dopustíte, ešte aj v sedemdesiatke vám bude vaša deväťdesiatročná matka na prechádzke parkom vyčítať, ako nemožne sa opierate o paličku. Odborníci radia: Pokiaľ vaši rodičia ustrnuli vo vývoji a nerešpektujú vašu dospelosť, musíte im dať jasne najavo, že ich nezrelosť bude ich problém. Ak budete ohľaduplne ustupovať, zlomia vás a ocitnete sa v rovnakom "marazme nedospelosti", aj keď na druhej strane barikády. Nebudete schopná samostatne riešiť svoje problémy a nezávisle rozhodovať o významných zmenách vo svojom živote.

PÄŤ PRAVIDIEL
1 Ak máte viac ako dvadsaťpäť rokov, nekompromisne trvajte na svojej nezávislosti. Rodičom, ktorí smerom k vám produkujú rôzne "dobre myslené" ataky alebo majú nezmyselné požiadavky a zasahujú do vašich záležitostí, povedzte jednoznačné NIE a slušne vysvetlite prečo. Pri opakovaných atakoch povedzte iba "nie" bez vysvetľovania.
2. V prípade, že sa vaši rodičia ukázali byť nedospelí a bývajú bližšie ako je 200 km, nedávajte im kľúč od svojho bytu.
3. Nepestujte si nijaké výčitky svedomia a myslite na svoje psychické a fyzické zdravie. Ak vás raz budú rodičia naozaj potrebovať, zničená troska im bude málo platná. Zistilo sa, že k hlavným príčinám vzniku bulímie a mentálnej anorexie patrí vzbura voči rodičom, najmä matke, ktorá svoje dieťa drží v zajatí vlastných predstáv a nárokov.
4. Neunikajte pred svojimi rodičmi vstupom do narýchlo zrealizovaného manželstva alebo nejakého "podporného spoločenstva", t.j. sekty. Je to nesmierne detinský spôsob obrany, ktorý sa nevyplatí.
5. Vystupujte vždy ako samostatný, dospelý človek, ktorý si žije svoj život; ako človek, ktorý si nechá poradiť, ale rozhoduje sa sám a odmieta príkazy a citové vydieranie.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.