Vezmite financie do vlastných rúk

Deti, rodina, zamestnanie vlastný život. Ženy toho v každodennom živote stíhajú naozaj veľa. Tradičný model rodiny, kedy sa žena stará o rodinu a muž o peniaze, je síce pomaly na ústupe, no v slovenských rodinách stále funguje pravidlo, že je investovanie predovšetkým doménou mužov.

woman_busine_21

Prihláste sa o svoje slovo a podieľajte sa na finančných otázkach, ktoré rieši vaša rodina. Podľa najnovších prieskumov majú ženy predpoklady dosahovať skvelé výsledky, keď začnú investovať. Štúdia Barclays Wealth and Ledbury Research zistila, že je za tým predovšetkým fakt, že ženy menej riskujú a sú menej ovplyvnené emóciami.

Finančné otázky nepatria práve k horúcim témam, keď sa konečne stretnete s kamarátkami a chcete sa na chvíľu vzdialiť od každodenných starostí. Je to ale škoda, pretože keď sa ženy pustí do investovania, prináša to často skvelé ovocie. Väčšina žien je ale zvyknutá. Že sa o finančné veci stará muž a radšej sa do týchto vecí nepúšťa. Avšak situácia, kedy sa ženy neangažujú vo finančných otázkach, pre ne môže mať dlhodobé negatívne následky. Podľa štatistických údajov sú to práve ženy, ktoré v dôchodkovom veku žijú v single domácnostiach a sú navyše ovplyvnené skutočnosťou, že vďaka nižším platom, ktoré mali v zamestnaní, a v dobe, kedy sa starali o deti, majú tiež nižší dôchodok. Navyše o tom, ako budú dôchodky za dvadsať alebo tridsať rokov vyzerať, si nikto nerobí ilúzie. Podľa Markéty Jelínkovej, portfólio manažérky v investičnej spoločnosti Amundi, je načase, aby ženy vzali finančné rozhodnutia do svojich rúk a začali sa v tejto oblasti viac angažovať. Časť peňazí by si mali ženy odkladať bokom. Tu sú štyri veci, ktoré vám pomôžu k tomu, aby ste o vašich financiách rozhodovali vy a cítili sa s tým komfortne.

Zistite si informácie

Dlhodobé investovanie nemusí byť náročné a namáhavé. Získať informácie je v dnešnej dobe ľahké, môžete si vypočuť podcasty alebo sledovať videá na Youtube, veľa informácií tiež nájdete na podcastu Petra Šimčáka – Investičné myšlienky.

Nebojte sa o peniazoch hovoriť

Ak ste si o tom, ako sa starať o vaše peniaze prečítali a napočúvali dostatok informácií, nebojte sa o tom hovoriť. Či už je to partner, priatelia alebo sa rozhodnete pre rozhovor s investičným poradcom, je to lepšia cesta, ako sa v správnosti svojho rozhodnutia utvrdiť. Navyše svojim odhodlaním môžete inšpirovať aj ďalšie ženy vo svojom okolí k tomu, aby finančné rozhodnutia vzali do vlastných rúk.

Urobte si svoj finančný plán

Zamyslite sa nad tým, aké sú vaše náklady a čo všetko by ste so svojimi peniazmi chceli urobiť. Môže to byť čokoľvek, investícia do vzdelania, rozbehnutie vlastného biznisu, založenie penzijného pripoistenia. Všetko samozrejme musí byť v súlade s vašim rodinným rozpočtom, určite je ale dobré, aby ste mali vlastné finančné ciele a podieľali sa na finančných rozhodnutiach rodiny.

Investujte

Ako bolo povedané už na začiatku, ženy môžu byť často lepšími investormi ako muži. Je to dané rozdielnym prístupom, podľa štúdií venujú ženy viac času získavaním informácií a darí sa im lepšie zladiť vlastné ciele a investície. Ako sa rozhodnete investovať a aká bude vaša stratégia bude záležať na niekoľkých veciach: aké máte ciele, aký je váš časový rámec, ako veľmi chcete riskovať a aké sú vaše obecné preferencie. Obecne ženy preferujú investovanie do podielových fondov, pretože väčšinou ponúkajú nižšiu mieru rizika než investície do akcií jednej konkrétnej firmy. „Indexové fondy zaisťujú potrebnú diverzifikáciu a znižujú tak riziko, že jedna firma nečakane poklesne a výrazne zníži hodnotu celého portfólia,“ vysvetľuje Markéta Jelínková. Ženy sú tiež často citlivejšie k najrôznejším sociálnym a etickým témam. „Ideálne je potom investovanie do ESG fondov, ktoré práve tieto témy celkovej udržateľnosti zohľadňujú,“ uzatvára Jelínková.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.