Syn si požičal na zbytočnosti a teraz prosí rodičov o pomoc

Gabriela sa už od útleho veku snažila vštepovať svojim deťom, ako majú narábať s peniazmi a že sa majú radšej uskromniť, ako si požičiavať. Tak bola vychovávaná aj ona a keďže s manželom nikdy nemali peňazí nazvyš, disciplína pri ich používaní sa jej veľakrát zišla.

money 06 1100x800

O to viac ju prekvapilo, keď si jej starší syn krátko po prekročení dvadsiatky požičal nemálo peňazí na, podľa nej, úplné zbytočnosti.

„Skoro som odpadla, keď za mnou prišiel a bojazlivým hlasom sa priznal, že si požičal peniaze. Nechápala som to, lebo sme ho s manželom ešte stále finančne podporovali a mysleli sme si, že má všetko, čo potrebuje. Ale očividne nemal – vzal si pôžičku 1200 eur na najnovší model mobilu a pár značkových búnd. Vraj sa chcel ukázať pred kolegami v svojej prvej práci a ´zamachrovať´. Ani by mi to nepovedal, keby mu nedošlo, že to musí aj pravidelne splácať a nie vždy na to má,“ vysvetľuje Gabriela, ako sa o synových podlžnostiach dozvedela.

S manželom okamžite začali hľadať riešenie. Nechceli vytiahnuť peňaženky a dlžnú sumu zaplatiť, to by bolo podľa nich veľmi jednoduché. Naopak, snažili sa zistiť, či sa pôžička dá nejako zrušiť, ak by syn veci do obchodov vrátil. 

„Prvé, čo si treba uvedomiť, je, že syn podpísal zmluvu o pôžičke, čím sa vytvoril vzťah medzi ním a pôžičkovou spoločnosťou. Zaviazal sa v nej, že sumu za jasne stanovených podmienok splatí a toto potvrdil svojím podpisom. Je preto prirodzené, že peniaze musí splatiť, aj keď v jeho živote možno nastali zmeny alebo veci, ktoré si za peniaze kúpil, už nepotrebuje,“ vysvetľuje Peter Hetteš, obchodný riaditeľ spoločnosti EOS KSI Slovensko, ktorá sa profesionálne venuje pohľadávkam.

Gabrielina rodina má niekoľko možností, ako synovi s pôžičkou pomôcť. Buď môže veci, ktoré si bez premýšľania kúpil, vrátiť alebo predať a zo získaných peňazí pôžičku čo najskôr splatiť. Musí však myslieť na to, že sa k požičanej sume ešte napočítajú úroky. Niektoré spoločnosti síce ponúkajú rôzne štartovacie pôžičky pre mladých, ktoré sú bez poplatkov, ale prípad Gabrielinho syna to byť nemusí. Všetko je napísané v zmluve.

„Ďalšia možnosť je, že si s pôžičkovou firmou dohodne splátkový kalendár a peniaze bude splácať po menších čiastkach, ako sa pôvodne dohodli. Tu však netreba zabúdať, že ak sa zníži suma splátky, predĺži sa celkový čas splácania a narastú aj rôzne poplatky s pôžičkou spojené,“ dopĺňa Hetteš. 

V spoločnosti EOS KSI Slovensko sa často stretávajú s tým, že si mladí ľudia vezmú pôžičky a potom ich nesplácajú. Najviac dlhov majú ľudia do 28 rokov v Košickom a Prešovskom kraji. Medzi mladými dlžníkmi sa nájdu aj rekordéri – napríklad jeden Prešovčan si nazbieral až 12 rôznych záväzkov. Podľa evidencie EOS KSI, najčastejšie dlhujú mladí ľudia mobilným operátorom.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.