Požičala som kamarátke. Teraz sa mi vyhráža a poškodzuje majetok

„Keby som to tušila, nedala by som jej ani cent. Bola po rozvode, s dvomi malými deťmi a bez peňazí. Samozrejme, že som jej chcela pomôcť. Ale za dobrotu na žobrotu,“ začína svoje rozprávanie Dana, ktorá pred rokom požičala peniaze svojej kamarátke. 

women 2 18

Nechcela ich späť okamžite. Počkala, kým si jej kamarátka usporiada život a nájde popri práci brigádu. „Potom som jej začala naznačovať, že by sa mi tie dve požičané tisícky zišli. Odpoveď som nedostala, len sa usmievala, zahovárala, ukazovala mi deti. Najprv som to nechala tak, ale po mesiaci som sa znovu pripomenula. A zrejme vtedy sa naše kamarátstvo skončilo,“ vraví Dana. 

Peniaze nezískala a keď sa najbližšie s kamarátkou chcela stretnúť, nedvíhala jej telefón a neodpisovala na internete. Po istom čase ju náhodou stretla v meste, no to ešte netušila, čo ju čaká. „Bola ako vymenená. Začala na mňa kričať, že ona mi nič nedá a mám jej dať pokoj. Potom ma presviedčala, že som jej požičala len tisíc eur, nie dvojnásobok. Uzavrela to tým, že ma zničí a mám si dávať pozor,“ spomína. Na druhý deň si našla škrabance na svojom aute. 

Dana sa dostala do ťažkej situácie. Nemá žiadny doklad o požičaní peňazí a kamarátka na ňu agresívne útočí. V takom prípade sa dá urobiť len jedna vec, myslí si Peter Hetteš, obchodný riaditeľ spoločnosti EOS KSI, ktorá sa venuje manažmentu pohľadávok. 

„Ak nemá doklad, vymáhanie peňazí bude veľmi zložité a nemusí mať dobrý koniec. Preto by mala ešte raz osloviť kamarátku, či už telefonicky alebo mailom, a slušne, bez nadávok a osočovania, jej všetko vysvetliť. Že chápe, že sa možno dostala do zlej finančnej situácie, že nemusí mať teraz peniaze, ale že by aspoň po malých čiastkach mala peniaze vrátiť,“ vraví Hetteš.

Podľa neho je takýto prístup omnoho lepší, ako keby sa kamarátke mala vyhrážať súdom. „Nechceme toho človeka vystrašiť, naopak. My sa s ním chceme dohodnúť. A preto je dôležité, aby povedal, či má nejaké peniaze a či vie postupne splácať. Ak nie, riešením je už len súd, no bez dokladu s veľmi neistým koncom,“ dodáva Hetteš.

Zároveň zdôrazňuje, že pri požičiavaní peňazí vždy treba spísať zmluvu a nespoliehať sa len na dobré vzťahy. „Šanca, že sa človek domôže svojich práv, sa tým výrazne zvýši.“

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.