Väčšina ľudí už nevládze pracovať

O pár rokov sa predpokladá, že budeme krajinou s najstarším obyvateľstvom v rámci EÚ. Môže za to najmä nízka pôrodnosť a pribúdajúci počet ľudí v stredných rokoch a dôchodcovskom veku.

money 06 1100x800

Problémom však nie je ani starnutie obyvateľstva, ale najmä to, že ľudia v stredných rokoch už nedokážu plnohodnotne vykonávať svoju prácu, aj keď môže byť dobre platená. To však tiež nie je celkom pravda. Môžete stretnúť len veľmi málo ľudí, ktorí sú spokojní s plácou, ktorú dostávajú za vykonanú prácu. Je teda lepšie ostať doma, alebo počkať dovtedy, kým budete môcť nastúpiť do predčasného dôchodku? Treba byť však na pozore. Podmienky odchodu do predčasného dôchodku sa zmenili.

Nechajte si poradiť

Viacero odborníkov vám bude vedieť poradiť, kedy uskutočniť odchod do dôchodku a čo všetko to obnáša. Nenechajte sa však obalamutiť bársakými podvodníkmi a orientujte sa len na tých, ktorí majú tematiku odchodu do dôchodku dôkladne preštudovanú.

Šetrite si na dôchodok

Najmä v strojárenskom priemysle ľudia už okolo päťdesiatky majú zdravotné problémy a v práci doslova trpia. Práve oni uvažujú odísť do predčasného dôchodku už oveľa skôr, aj keď veľmi dobre vedia, že dôchodok im bude klesať. Ak si však dokážete ušetriť počas aktívneho veku, nemusíte sa báť, že budete mať problém vyžiť, keď budete na dôchodku. Ktovie, ako to bude vyzerať o pár rokov. Jedno je však isté, hranica odchodu do dôchodku bude v nasledujúcich rokoch určite stúpať. Dostanete sa do takej situácie, že budete dokonca ochotní nakúpiť veľké darčekové koše pre nadriadeného a manažérov firmy, len aby vám umožnili odísť do predčasného dôchodku skôr, ako by bolo možné.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.