Vlani sme odpracovali v priemere o 7 hodín týždenne menej ako pred koronakrízou

Pokles odpracovaných hodín súvisí s obmedzovaním prevádzok a výroby, pričom mnohé firmy doteraz fungujú v obmedzenom režime. V rámci 27 krajín Európskej únie ide o jeden z najväčších poklesov odpracovaných hodín, medziročne ide o 17 percentný pokles.

mlm_19

Pokles odpracovaných hodín súvisí s obmedzovaním prevádzok a výroby, pričom mnohé firmy doteraz fungujú v obmedzenom režime. V rámci 27 krajín Európskej únie ide o jeden z najväčších poklesov odpracovaných hodín, medziročne ide o 17 percentný pokles. Najvyšší pokles bol podľa aktuálnych údajov Európskeho štatistického úradu v Grécku či Španielsku, a to až takmer o pätinu. V tesnom závese sa ocitlo Portugalsko a Taliansko.

V roku 2020 sa počet odpracovaných hodín v únii znížil o 12 percent v porovnaní s rokom 2019. Tento pokles možno vysvetliť opatreniami prijatými v reakcii na pandémiu COVID-19. Mnohí rodičia školopovinných detí zostávali s deťmi doma, mnohí čerpali dlhodobejšiu PN. Zároveň sa obmedzovala výroba vo fabrikách, zamestnancom sa skracovali pracovné úväzky,“ povedala Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk.

V rámci krajín únie boli aj také štáty, v ktorých došlo k malej zmene odpracovaných hodín, so znížením o menej ako 5 percent, a to vo Fínsku (-4,4%), Dánsku a Luxembursku (obe -4,1%) a Holandsku (-3,2%).

Pred pandémiou pracovali Slováci pracovali zhruba 41,1 hodiny za týždeň, stále však oveľa menej ako napríklad v susedných krajinách. Napriek tomu, že Grékom sa najviac znížil počet odpracovaných hodín, v „normále“ pracujú v priemere vyše 44 hodín týždenne. Súvisí to s tým, že väčšina pracujúcich je v gastropriemysle a hotelierstve, kde je aj veľa nadčasov. Poľskí zamestnanci odpracujú týždenne 41,4 hodiny, susednej Českej republike 41,2 hodiny. Menej hodín do týždňa ako my odpracujú Maďari, a to 40,3 hodiny.

„V rámci dlhodobých štatistík zamestnanci v poľnohospodárstve, ubytovacích a stravovacích službách trávia  v práci oveľa viac času ako zamestnanci v iných odvetviach. Pandémia koronavírusu však zasiahla najmä tieto sektory. Nadpriemerne dlhý pracovný týždeň vykazoval pred pandémiou aj stavebníctvo, ťažba, doprava a skladovanie či profesionálne a odborné činnosti, a to vyše 42 hodín týždenne. Počas pandémie koronavírusu naopak vzrástol počet hodín strávených v práci v prípade zdravotníctva a sociálnych služieb, a to na viac ako 47 hodín týždenne.  Najmenej času  v práci v priemere počas týždňa trávili zamestnanci v oblasti  vzdelávania, verejnej správy, energetiky či v spracovateľskom priemysle, v priemere do 40 hodín týždenne,“ doplnila Buchláková.

Ženy musia viac zladiť prácu s rodinou, preto na Slovensku pracujú menej ako muži. Kým muži pracujú v priemere 41 hodín týždenne, u žien je to priemerne 39 hodín. Súvisí to aj s tým, že muži častejšie zastávajú vyššie funkcie, ktoré si vyžadujú väčšie pracovné nasadenie. Takmer 20-tisíc žien, ktoré pracujú na skrátený pracovný úväzok, uviedlo, že hlavným dôvodom je starostlivosť o dieťa alebo iného príslušníka rodiny. Zároveň takmer 10-tisíc žien z celkového počtu v skrátenom pracovnom úväzku má zdravotné problémy, ktoré im neumožňujú byť v práci dlhšie ako štyri hodiny denne. 

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.