Druhá vlna pandémie zráža na kolená Jánov biznis. Veritelia mu dýchajú na krk

„Už sme sa zviechali opäť na nohy, no predpovede sa naplnili. Druhá vlna pandémie udrela aj na Slovensku,“ hovorí začínajúci podnikateľ Ján, ktorého malá firma sa orientuje na rýchle občerstvenie počas športových podujatí.

euro_covid19

Dosiaľ sa mu veľmi nedarilo sústrediť sa na gro svojho podnikania, keďže hromadné akcie boli v snahe o zamedzenie šírenia nákazy výrazne oklieštené. Vzhľadom k tomu, že od októbra majú platiť ešte prísnejšie pravidlá, šanca, že by znova naplno rozbehli svoju činnosť, sa opäť zúžila.

„Neviem, či si viete predstaviť, koľko máme dlhov,“ pokračuje Ján. Keďže musel na čas prerušiť svoje podnikanie, chýba mu výrazná časť príjmov. Vzhľadom k tomu, že budú platiť ešte prísnejšie obmedzenia, nových zárobkov na vykrytie dlhov sa tak ľahko Ján a jeho ľudia nedočkajú.

Mladý podnikateľ zamestnáva siedmych ľudí, pričom jedným z nich je aj manželka. Výpadky v  príjmoch tak majú obaja, čím výrazne trpí ich rodinný rozpočet.

Čo je ešte horšie, začínajú sa ozývať veritelia. „Čo mám teraz robiť,“ pýta sa majiteľ firmy. „Ťažko ich asi presvedčím, že čoskoro budú peniaze, keďže štát znova ohlásil obmedzenie hromadných podujatí. O zákaze predaja pouličného jedla ani nehovorím.“         

Peter Hetteš, obchodný riaditeľ spoločnosti EOS KSI Slovensko, ktorá sa profesionálne venuje správe pohľadávok, je presvedčený, že s každým veriteľom sa dá dohodnúť. Odporúča hlavne, aby si Ján všetko vopred priadne premyslel. „Má napríklad možnosť odkladu platby, prípadne by sa mohlo dať nastaviť si splátkový kalendár a začať uhrádzať dlžnú sumu po častiach,“ vysvetlil Peter Hetteš.

P. Hetteš ešte radí, že je dobré mať hlavne poriadok v papieroch. „Bolo by vhodné dôsledne si preštudovať zmluvu a zistiť, ako sú nastavené pokuty za neplnenie si záväzkov jednej zo zmluvných strán.“ Podľa odborníka sa totiž ľahko môže stať, že podmienky sú neprimerane prísne, resp. naopak, sú benevolentné.

Odporúča obrátiť sa radšej na profesionálov v oblasti manažmentu pohľadávok, ktorí majú dlhoročné skúsenosti s tým, ako postupovať v rámci komunikácie s dlžníkmi aj veriteľmi.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.