Cohousing – fenomén, ktorý buduje komunitu

Nejde iba o premyslenú dispozíciu bytu. Treba hľadať dobré bývanie so všetkým, čo k tomu patrí, s ohľadom na komunitu ľudí, ktorí budú zdieľať spoločné priestory. Robiť zo susedov partiu kamarátov je výzvou, ktorú je možné zrealizovať pomocou moderovaného cohousingu.

laguna ceresne

Keď si vyberáme vlastné bývanie, zaujíma nás množstvo dôležitých faktorov. Už dávno neplatí, že si vyberáme iba byt s ohľadom na jeho rozlohu a dispozičné riešenie. Svoje bývanie riešime v širších súvislostiach. Presne tak sa nad projektmi zamýšľajú tvorcovia projektov z ITB Development. 

Bývanie musí spĺňať náročné očakávania nie len z hľadiska výberu vhodného bytu, moderného a funkčného interiéru, ale aj z hľadiska možností trávenia voľného času v okolitých priestoroch. Už nestačí len dobrá lokalita a dostupnosť. Na rad prichádzajú benefity, ktoré dodávajú projektu jedinečnosť a zaujímavé možnosti užívania si spoločných chvíľ s rodinou, priateľmi a susedmi. Benefity, ktoré projekt ponúka treba podchytiť a vyskladať tak, aby v celkovom ponímaní tvorili čo možno najdokonalejší celok kvalitného a pohodlného bývania.

Keď sa zo susedov stáva partia kamarátov

Dalo by sa povedať, že pri výbere miesta na bývanie sa formuje komunita s podobným zmýšľaním a nárokmi na životný štýl a štandard. Preto je aj z pohľadu developera zaujímavé zamyslieť sa nad tým, čo je možné v projekte takejto skupine ľudí ponúknuť. Blízkosť prírody, možnosť aktívneho oddychu, cvičenie na vonkajších cvičiskách, možnosť grilovať si spolu so susedmi a priateľmi, či pokojne poslať deti „na dvor“ ako kedysi, začína byť formou životného štýlu, ktorý dostáva zelenú. Po náročnom dni v práci sú takéto možnosti balzamom na dušu.

Možnosť spolupodieľať sa na vytváraní priestoru pre budúcu komunitu má názov moderovaný cohousing. Slovo moderovaný v sebe nesie pomoc skúsených architektov, ktorí vypočujú vôľu budúcich nájomníkov a spolu formujú spoločné priestory, ktoré budú ako komunita využívať. Cohousing je vlastne zdieľanie verejných priestorov skupinou ľudí, ktorí v lokalite bývajú. 

Takýto prístup je populárny v Škandinávii, USA, Nemecku, Rakúsku a iných krajinách. Zákazníci dostávajú možnosť formovať nielen dispozície svojho vlastného bývania, ale aj spoločné priestory, kde budú tráviť čas rôznymi činnosťami.

Význam fungujúcej komunity vyzdvihujú aj vedecké štúdie. Príkladom je Roseto efekt, nazvaný po talianskej skupine zo šesťdesiatych rokov žijúcej v USA. Aj napriek nie ideálnemu životnému štýlu mala táto komunita menší počet srdcovo-cievnych ochorení a nízku kriminalitu. Podobné výsledky ukazujú aj štúdie z Japonska. Fungovanie v úzkej komunite s intenzívnymi susedskými vzťahmi a množstvom spoločných priestorov má pozitívny vplyv na fyzické i psychické zdravie.

Aký vplyv majú tieto informácie na development hovorí Tomáš Šebo z ITB Development: „Klienti sú našimi partnermi pri vytváraní svojho bývania. Hoci si ho netvoria sami v celom rozsahu, my im pomáhame poskytovaním základných nástrojov. Môžu do veľkej miery vstupovať do tvorby projektu v štádiách, v ktorých to projekt dovoľuje.“ 

Aby architekti dosiahli pozitívny efekt cohousingu, musia myslieť ďalej, než po zvyčajné a často prvoplánové pieskovisko. Spoločný piknik, grilovanie, komunitné záhradky, cvičiská, športoviská a detské ihriská sú preto jedným z pilierov popularity bytových domov od ITB Development. Do návrhov vkladajú spoločné priestory na sledovanie filmov, či organizované oslavy. Bývanie v komunite susedov, ktorí sú zároveň priateľmi a majú spoločné aktivity, sa stáva životným štýlom. 

Dobrým príkladom cohousingu je projekt Čerešne living

Dobrým príkladom takejto formy bývania je projekt Čerešne living, ktorý vyrastá v bratislavskej Dúbravke. Projekt v sebe okrem bytov skrýva množstvo spoločných priestorov lákajúcich tráviť čas vonku a spoločne s priateľmi a susedmi. Komorná atmosféra štyroch uzavretých dvorov je doslova rajom pre deti. Tie tu nájdu interaktívne ihrisko, sánkovací kopec či vodnú lagúnu. Lákavé sú tiež rôzne oddychové zóny s možnosťou grilovania. To však stále nie je všetko! Môžete popustiť uzdu fantázii, pretože projekt Čerešne living mení bývanie na životný štýl. Za zmienku stojí napríklad aj možnosť sledovať filmy spoločne so susedmi, či zorganizovať oslavu v spoločných priestoroch.

Mamičky určite ocenia premyslené kočíkovacie trasy. Už nemusia riešiť, kam sa s bábätkom vydať, všetko je tu pre rodiny a aj tých najmenších zabezpečené.

Lokalita je nemenej zaujímavá. Cohousing vytvára zo susedov priateľov a tak sa môže stať, že budete voľnočasové aktivity spolu tráviť častejšie. Môžete sa napríklad spolu vydať do neďalekého lesoparku na bicykloch. Tráviť čas vonku môžu nájomníci aj v komunitnej záhradke. Mať vlastné bylinky, ovocie a zeleninu je v mestskom prostredí priam zázrak. Takéto jedinečné a obohacujúce zážitky sľubuje životný štýl Čerešne living. Komunitný život na dobrej adrese a podľa seba.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.