Zložiť alebo nie? Simone volal neznámy muž a pýtal sa jej na dlhy

Simona si vlani požičala od nebankovej spoločnosti niekoľko stoviek eur, pretože chcela pomôcť svojej sestre so splácaním hypotéky. Medzičasom však prišla o prácu a na splátky jej neostávalo. 

penazenka debet 17

Povedala si, že dlh neskôr vyrovná, až kým ju neprekvapil telefonát od neznámeho muža. „Jeho meno mi nič nehovorilo, vraj pracuje pre inkasnú spoločnosť a chce sa dohodnúť na splatení môjho dlhu. Lenže ja dlhujem nebankovke, prečo sa do toho stará niekto iný? Povedala som mu, že sa mu ozvem a rýchlo som zložila. Odvtedy som nenabrala odvahu,“ priznáva Simona. 

Takýto prístup jej však môže priniesť problémy navyše. Každá spoločnosť môže pohľadávky od ľudí, ktorí jej prestali platiť, vymáhať buď pomocou vlastných zamestnancov alebo si na to môže najať externú firmu. Stáva sa aj to, že spoločnosť – napríklad telefonický operátor alebo nebankovka, všetky svoje pohľadávky odpredá inej spoločnosti. Sú to všetko zákonné spôsoby. Firma sa však v telefóne musí najprv riadne predstaviť a uviesť, kto ju poveril riešením pohľadávky. Ak sa teda Simone ozvala iná firma, ako tá ktorej dlhuje, je to úplne bežné.

Aby si Simona bola úplne istá, môže si túto firmu preveriť. „Ak sa človeku ozve inkasná spoločnosť a on si nie je vedomý, že by niekomu dlhoval alebo si ju len chce preveriť, mal by si urobiť prieskum na internete. Inkasná spoločnosť určite musí byť uvedená v Obchodnom registri SR a takisto by mala mať aj webovú stránku s kontaktnými údajmi a podrobnými informáciami o svojej činnosti,“ radí Michal Šoltes, konateľ spoločnosti EOS KSI Slovensko, ktorá sa venuje komplexnému manažmentu pohľadávok. 

Inkasné spoločnosti s najlepšou reputáciou sú navyše členom Asociácie slovenských inkasných spoločností (ASINS) a sú zapojené do činností v rámci daného odvetvia.

 „A ak si človek stále nie je istý a obáva sa, že ho chce niekto podviesť, môže požiadať veriteľa o predloženie plnej moci, ktorú udelil inkasnej spoločnosti. Alebo sa môže poradiť so spotrebiteľskými organizáciami či centrami pre dlžníkov, ktoré pôsobia vo všetkých väčších mestách. Nemusí pritom uviesť svoje meno, dá sa to aj anonymne,“ hovorí Šoltes. 

V prípade, že sa Simona bude inkasnej spoločnosti vyhýbať, jej dlhy budú narastať a pribudnú k nim aj úroky z omeškania. „Ignorovať inkasnú firmu je to najhoršie, čo môže človek urobiť. Celá pohľadávka sa mu časom zvýši a postupne sa môže dostať až na súd. Ak ale začne komunikovať, môže si dohodnúť splátkový kalendár či iné riešenie,“ dodáva Šoltes. 

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.