Aj malý dlh vám môže skomplikovať život


Myslite na to už pri podpise zmluvy. Ak sa človek omešká so splácaním peňazí, mal by rátať s tým, že mu nikto dlh neodpustí. Úroky z omeškania a penále sú zakotvené vo väčšine zmlúv.

money 500eur18

Martinu zaskočila niekoľkomesačná péenka, ktorá jej poriadne skomplikovala život. Odrazu sa nemohla spoľahnúť na svoje predošlé príjmy a aby čo najviac ušetrila, niektoré pravidelné platby jednoducho prestala platiť.

„Párkrát som nezaplatila paušál za mobil a poistku. Povedala som si, že keď vyzdraviem a začnem znovu pracovať, všetky dlhy vyrovnám. Ale asi som bola naivná – všetci mi začali písať a vyvolávať, ako keby som bola nejaký chronický neplatič. Zaskočilo ma to. Vždy som všetko poctivo platila a teraz sa ku mne správajú takto?“ píše zdrvene. 

Martina urobila jednu zásadnú chybu. Ona sama si síce zaumienila, že neskôr dlhy vyrovná, ale nikomu o tom nepovedala. Stačilo, aby sa spojila s poisťovňou alebo mobilným operátorom a mohla si napríklad dohodnúť splátkový kalendár alebo, ak by bola spoločnosť ústretová, aj odloženie splátok na presne stanovenú dobu. 

Keďže s nikým nekomunikovala, v databázach firiem okamžite vyskočila ako dlžník, ktorý si nesplnil svoje záväzky v dobe splatnosti. S takýmito prípadmi sa spoločnosti stretávajú pravidelne, neplatenie peňazí totiž býva jedným z najčastejších porušení zmlúv. 

Aby peniaze získali späť, postupovali presne podľa dohodnutých zmlúv. Napríklad telekomunikační operátori väčšinou uzatvárajú zmluvy s viazanosťou na dva roky. Ak si teda človek zmyslí, že jeden mesiac počas viazanosti nezaplatí, firma ho už môže vnímať ako dlžníka a vyzývať k platbe. Aj preto je veľmi dôležité, aby si človek každú zmluvu, ktorú podpisuje, dobre prečítal, aj keby bola akokoľvek dlhá. 

Prípadov, kedy sa ľudia dostanú do pozície dlžníka, je na Slovensku mnoho. Upozorňuje na to Michal Šoltes, konateľ spoločnosti EOS KSI Slovensko, ktorá sa venuje manažmentu pohľadávok. Napríklad podľa aktuálnej štúdie spoločnosti, až 24 percent platieb od koncových zákazníkov, prichádza firmám neskoro. Tri percentá platieb dokonca koncoví zákazníci nezaplatia nikdy. 

„Pre ľudí, ktorí sa ocitli vo finančných problémoch, existuje jedna univerzálna rada: Komunikovať. Je dôležité, aby sa s bankami, elektrárňami či mobilnými operátormi čo najskôr spojili a vysvetlili im, do akej situácie sa dostali. Možno im je to nepríjemné, možno si myslia, že si ich dlh nikto nevšimne, ale takto to nefunguje. Ak chce firma ostať finančne zdravá, musí mať podrobný prehľad o záväzkoch svojich klientov. V prípade dlhodobejšieho nesplácania môže firma navrhnúť napríklad aj exekúciu či súd, čo už sú krajné a pre dlžníka aj nepríjemné možnosti,“ dodáva Šoltes.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.