Dlží nebankovke, rodine aj kamarátke. Čo robiť, keď sa podnikanie nepodarí

Keď sa Petra pred dvomi rokmi pohádala so svojim nadriadeným, rozhodla sa, že dá výpoveď a založí si vlastnú živnosť. Všetko stavila na jednu kartu – prenajala si malý priestor v centre Zvolena a začala si zariaďovať obchod s oblečením.

exekucia 1100x550

Okrem vlastných úspor sa mohla spoľahnúť aj na svoju dobrú kamarátku, ktorá jej na rozbehnutie požičala 5000 eur. 

„Dohodli sme sa, že jej peniaze začnem splácať až o rok, keď sa mi obchodík pomaly rozbehne. Ale nešlo to vôbec tak ľahko, ako som čakala. Jasné, občas ku mne niekto zablúdil a kúpil si nejakú drobnosť, ale zarobila som ledva na nákup s potravinami. Začali sa mi otvárať oči,“spomína si Petra. Čoraz viac si uvedomovala, že súrne potrebuje peniaze. Pre seba, kamarátku, ale aj na nový tovar.

„V autobuse som si všimla reklamu na nebankovku, požičala som si tisíc eur a dúfala, že sa z dlhov vymotám. Ale bolo to stále horšie, požičala som si aj od mamy a peniaze na splácanie som nemala,“vraví.

Petra nie je zďaleka jediná, ktorá si neustrážila vlastné dlhy. Často sa stáva, že si človek na seba „nabalí“ aj desať pôžičiek, pretože si myslí, že jednou splatí druhú. To je však podľa Michala Šoltesa, konateľa spoločnosti EOS KSI Slovensko, veľmi mylná predstava. 

„Keď sa človek dostane do finančných problémov, často sa uchyľuje k riešeniam, ktoré nie sú úplne ideálne. Veriteľom sa odmlčí, nekomunikuje a dúfa, že sa to časom „vyrieši samé“. Pritom by často stačilo dohodnúť si splátkový kalendár a vracať peniaze po malých sumách,“ hovorí Šoltes.

Drobným podnikateľom zhoršuje situáciu aj to, že im mnohokrát nezaplatia ani ich obchodní partneri. Na jednej strane sa tak stávajú dlžníkmi, na druhej veriteľmi. „V takejto zložitej situácii treba zvážiť, či by nebolo lepšie obrátiť sa na profesionálov, ktorí sa správe a inkasu pohľadávok dlhodobo venujú. Dokážu komplexne zhodnotiť, aké má človek možnosti, čo by mal splácať prioritne a kde mu hrozia najväčšie riziká,“radí. 

Dohodnutím splátkového kalendára alebo včasným splatením dlhov sa dajú ušetriť stovky eur. Takisto sa dá vyhnúť „tvrdému“ vymáhaniu peňazí – exekúcii. „Dôležité je komunikovať – s veriteľmi, vlastnými dlžníkmi a ideálne aj so spoločnosťou, ktorá vám s pohľadávkami a dlhmi dokáže poradiť,“ uzatvára Šoltes. 

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.