Stačí malá chyba a svojich peňazí sa nedočkáte

Často krát aj banálne záležitosti v rámci fakturácie dokážu spôsobiť vážne komplikácie. Stáva sa totiž, že na faktúre bola uvedená nesprávna adresa alebo stačí, ak dôjde k chybe v jedinom čísle v rámci PSČ a úhrada neprebehne v stanovenom termíne. 

biznis 05 1200x800

Tým pádom sa podnik či firma alebo aj drobný živnostník nevie dočkať svojich peňazí a má vážne výpadky vo svojom cash flow.       

„Nebudete tomu veriť, ale kým sme prišli na to, kde bola chyba, keď som čakala na platbu od môjho väčšieho odoberateľa tovaru, prešli aj dva mesiace. No a viete si asi predstaviť, čo to znamená, keď firme chýba dôležitá, nemalá suma, s ktorou sme rátali. Som sa aj bála, či budem mať na výplaty zamestnancov a iné pravidelné úhrady,“ hovorí Kristína, prevádzkujúca dlhé roky svoj obchodík s detským oblečením v centre Prešova.

Michal Šoltes, konateľ spoločnosti EOS KSI Slovensko, zaoberajúcej sa komplexným manažmentom pohľadávok podotkol, že aj pre takéto prípady je dôležité myslieť na to, že existujú profesionálne služby, ktoré manažment pohľadávok riešia za vás. Každá firma, ktorá chce zostať po ekonomickej stránke zdravá, sa musí skôr či neskôr zaoberať manažmentom pohľadávok. Na zabezpečenie hladkých procesov v celom hodnotovom reťazci firmy a v prospech zákazníka je potrebných množstvo špeciálnych odborných poznatkov a kvalifikovaných pracovníkov. Jedinou starosťou daného podnikateľa bude naďalej venovať sa len podstate jeho podnikateľskej činnosti a starosti s fakturačným procesom môže nechať na nás, pripomína.

Aj z poslednej štúdie „European Payment Practices“ za rok 2017 vyplýva, že množstvo majiteľov európskych firiem vrátane slovenských priznáva, že ich fakturačné procesy nefungujú tak dobre, ako by mali. Kvôli týmto nedostatkom prichádzajú o svoje príjmy a majú výpadky vo svojom cash-flow. Až 22 % slovenských firiem považuje formálne chyby vo fakturácii za jeden z dôvodov zlej platobnej disciplíny ich firemných zákazníkov. Medzi ne patrí napríklad to, že faktúra bola vystavená príliš neskoro, resp. bola uvedená nesprávna adresa alebo došlo k nedodržaniu formálnych náležitostí.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.