7 povolaní, ktoré ničia vaše kĺby

Každá práca má svoje výhody i nevýhody. Niektoré povolania sú menej príjemnejšie, a teda aj menej zdravé. Ľudia, ktorí majú náročnejšiu prácu, pri ktorej opakujú jednu činnosť každý deň, môžu mať neskôr problémy s kĺbmi.

workers pixbay 1200x745

Podľa aktuálneho prieskumu sa ukázalo, že až 80 % ľudí má bolesti svalov šliach alebo chrbtice z manuálnej pracovnej záťaže. A až 64 % manuálne pracujúcich ľudí pociťuje bolesti kĺbov. S ortopédom MUDr. Vladimírom Michálekom sme sa preto pozreli na povolania, ktoré nie sú priateľské k našim kĺbom.

1. Hudobníci
Život profesionálneho hudobníka je určite krásny, no tiež je plný opakujúcich sa pohybov, ktoré môžu poškodiť kĺby. Problémy s kĺbmi závisia od hudobného nástroja. Napríklad huslisti riskujú svoje zápästia, lakte i ramená, ale aj hráči na bicie či iní. A ak vám od bolesti hučí v hlave, to veru nie je žiadna symfónia.

2. Profesionálni športovci a tanečníci
V športe a v tanci sa skrýva krása aj dráma. Dráma sa však netýka len divákov, je ukrytá aj hlboko pod kožou, v kĺboch. Pre profesionálnych športovcov a tanečníkov je dôležitý a zároveň ohrozený každý jeden kĺb v tele. „Futbalistov najčastejšie trápi poranenie väzov v kolenách. Oštepárov a tenistov trápia epikondylitídy lakťov. Bežci mávajú často podvrtnuté členky, kolená, bolesti chodidiel pri zvolení nesprávnej obuvi i bolesť chrbta. U kulturistov vzhľadom na preťažovanie trpia všetky kĺby,“ hovorí ortopéd a vysvetľuje, ako im predchádzať: „V prvom rade treba športovať pre radosť a určite nebrať na ľahkú váhu akékoľvek zranenie, pretože pri neliečení môže prejsť do chronického.“

3. Kňazi
Práca, ktorá je pre niekoho požehnaním, je v skutočnosti peklom pre kolená. Kňazi musia vydržať dlhé a časté kľačania. Ak by to ich kolená prežili v zdraví, bol by to skutočný zázrak.

4. Murári, strechári a baníci
Ťažká manuálna práca, dvíhanie ťažkých predmetov a opakujúci sa pohyb. Preto nie je prekvapením, že manuálne pracujúci trpia ťažkými bolesťami kĺbov. Ku zdraviu im neprospieva ani časté používanie vibrujúcich pracovných nástrojov. Všetci vedia, že ťažké predmety treba zo zeme dvíhať kolenami, nie chrbtom. „Manuálne pracujúcich ľudí trápia najčastejšie poškodenie ramien, lakťov, bedrových kĺbov, kolien, členkov. Okrem iného môže dôjsť k prechladnutiu kĺbov, roztrhnutiu svalov i šliach,“ upresňuje odborník a dodáva ako týmto komplikáciam predchádzať: „Podľa možností striedať pracovné zaradenie a činnosti, prípadne používať bandáže. Práca na stavbe je ťažká, môžeme to prirovnať k tréningu, avšak pri práci sa stavbár pred výkonom nezahreje, nerozcvičí a ráno nezaťažuje kĺby i svaly postupne.“

5. Záhradníci
Venovať sa na staré kolená záhradke je snom mnohých pracujúcich. Ale len záhradníci vedia, že je to najmä vražda pre kĺby. Toľko kľačania, ohýbania sa a dvíhania vriec so zeminou, koľko sa skrýva za rozkvitnutou záhradou, žiaľ neostáva bez následkov.

6. Šoféri a ľudia so sedavou prácou
Pre niekoho je možno šofér romantické alebo akčné povolanie, avšak ono v sebe v skutočnosti zahŕňa dlhé hodiny sedenia, bolesti krčnej chrbtice, kolien ale aj kĺbov horných končatín. MUDr. Michálek dopĺňa: „Vodiči, ktorí šoférujú celý deň, mávajú najčastejšie poškodené platničky v oblasti driekovej chrbtice.“ Najmä v letných mesiacoch šoféri používajú klímu, ktorá v dôsledku fúkania neprirodzene studeného vzduchu na odkryté časti tela spôsobuje podchladenie a následne organizmus reaguje stuhnutím, bolesťou či vznikom blokády. Sedavá práca nie je taktiež žiadna výhra. Svedčí o tom aj fakt, že až 43 % ľudí pociťuje bolesti svalov, šliach či chrbtice zo sedavého zamestnania. Ak ešte navyše nevykonávame žiadnu športovú aktivitu vo voľnom čase, niet sa čo čudovať, že nás boli chrbát, máme stuhnutú krčnú chrbticu a podobne. „Ľudia pracujúci s myšou mávajú problémy so zápästím,“ dopĺňa odborník a radí akú voliť prevenciu: „po dlhej dobe sedenia je vhodné pravidelne meniť polohu a osvojiť si aspoň nejakú rozcvičku.“

7. Automechanici
Napriek tomu, že mnohé autá sa dnes spravujú cez počítač, skôr či neskôr sa k nim treba zohnúť, kľaknúť si na betón a zašpiniť si ruky. Kým škvrny od oleja sa dajú zmyť, poškodenie kolenných kĺbov pravidelným kľačaním na tvrdom povrchu, neumyje ani to najlepšie mydlo.

Každý človek, či už sa našiel v tomto zozname alebo nie, by si mal dať záležať na zdraví svojich kĺbov. Ako to však robiť efektívne a z pohodlia domova? Lekári a výskumníci z univerzity v talianskej Padove sa rozhodli prísť tejto záhade na kĺb. Vyvinuli spôsob ako stabilizovať ozón, ktorý bol doteraz dostupný len pre potreby nemocničnej ozónovej terapie, do podoby gélovej emulzie. Tento stabilizovaný ozón pre kĺby, nazvali Ozonicon®. Ozonicon®si vie a môže aplikovať skutočne každý, či už je to športovec, šofér alebo kancelársky pracovník.

ozonicon 1000x750

Odporúčaná predajná cena Ozonicon® emulgelu je 9,80 €/50 g a 14,60 €/100 g. * Ceny v lekárňach sa môžu líšiť.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.