Finančné problémy spôsobené pandémiou koronavírusu

Mladá podnikateľka si myslela, že najhoršie má za sebou. „Už som si myslela, že to hádam aj prežijeme bez ujmy,“ povzdychla si Andrea, ktorá prevádzkuje malé kníhkupectvo na rohu ulice v Nitre. Štát pomaly začal otvárať ekonomiku, keďže počet nakazených koronavírusom na Slovensku sa darí udržať na nízkych číslach.

euro_covid19

Tým pádom by mladá podnikateľka mohla čoskoro naplno znova rozbehnúť svoje aktivity a privítať klientov vo svojom obchode. No prišla veľká rana. Dôležitý odberateľ jej z ničoho nič napísal, že pre vlastné finančné problémy spôsobené pandémiou koronavírusu jej nebude môcť uhradiť faktúru a žiadal o odklad. S týmito peniazmi rátala, šlo o vysokú sumu, rozhodne by jej pomohli pre hladký nábeh na znovuotvorenie kníhkupectva. Nestalo sa.

„Čo mám teraz robiť? Dám ho na súd? Veď mi musí zaplatiť. Ale kedy to bude? Máme predsa aj zmluvu.“ Veľké množstvo otázok majiteľke obchodíku teraz víri hlavou. Chýbajúce financie jej každopádne spôsobia komplikácie, skúsenosti s neplatiacimi dlžníkmi nemá takmer žiadne.    

Peter Hetteš, obchodný riaditeľ spoločnosti EOS KSI Slovensko, ktorá sa profesionálne venuje pohľadávkam odporúča, aby Andrea v prvom rade nezačala komunikovať s dlžníkom konfrontačne, či nebodaj agresívne. „To nikomu nepomôže.“ Treba si podľa neho všetko dôsledne premyslieť, ideálne by bolo zveriť sa do rúk profesionálov v oblasti manažmentu pohľadávok, tvrdí.

„Súdny proces môže byť zdĺhavý a komplikovaný; k vašim peniazom sa tak ľahko nedostanete,“ uvádza Peter Hetteš. Lepšie je podľa neho snaha o mimosúdnu dohodu. „Existujú možnosti odkladu platby. Možno by vám pomohlo, ak si nastavíte splátkový kalendár. Ak vám úhrady budú prichádzať postupne, po častiach, môže to pomôcť udržať plynulý chod vášho podnikania.“   

 

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.