Vytlačiť túto stránku

Na 16-tisíc eur čakala viac než mesiac

Napísal MD 05. august 2019

Splatnosť faktúr je často krát dôležitým prvkom v rámci dodávateľsko-odberateľských vzťahov. Svoje o tom vie aj Jarmila Pomelková (podnikateľka v oblasti starožitníctva), ktorá zažila naozaj nepríjemnú situáciu. 

money 2019

Faktúru s nemalou čiastkou za niekoľko vzácnych umeleckých obrazov – viac než 16-tisíc eur – jej splatili po 36 dňoch. Ak ani počas kalendárneho mesiaca nedôjde k platbe, v účtovníctve menšej či väčšej firmy to zanechá vážne stopy.  Je nutné túto pohľadávku preniesť do ďalšieho mesiaca a evidovať ju špeciálnym spôsobom. Následne dúfať, že v k úhrade dôjde ďalší mesiac, inak vznikne neľahká situácia.

Chvíľu som si myslela, kým som čakala na túto platbu, že sa asi zbláznim. Čo budem robiť, ak mi to nezaplatia? Ono taká suma v tejto brandži nie je žiadna sranda. Ak by som nedostala zaplatené, mala by som vážny problém s tým, či budem mať dostatok prostriedkov na bežnú prevádzku,“hovorí  mladá podnikateľka. V opačnom prípade by jej sa mohlo stať, že nebude mať na splátky energií, nájom priestorov či platy pre zamestnancov. 

Doba splatnosti faktúr na Slovensku patrí medzi tie vyššie spomedzi európskych krajín, ako ukázala reprezentatívna štúdia „European Payment Practices 2018“ spoločnosti EOS KSI, upozorňuje Peter Hetteš, obchodný riaditeľ EOS KSI Slovensko, ktorá sa profesionálne venuje správe a inkasu pohľadávok. Práve preto domácim podnikateľom odporúča dôsledne zvážiť, s kým začnú spolupracovať, resp. sa pustia do spoločných podnikateľských aktivít. „V prípade, že sa vám situácia skomplikuje a váš obchodný partner si dlhšiu dobu nebude plniť svoje finančné záväzky, bolo by vhodné zamyslieť sa nad možnosťou využitia služieb inkasných spoločností, ktoré všetky nepríjemnosti vyriešia za vás.“