Sociálnej poisťovni platila menej, než mala. Dlhy ju neskôr dobehli

Kristína je živnostníčka, ktorá vlastní obchod s oblečením a textilnou galantériou. Snaží sa na nikoho nespoliehať a všetko si vybavuje sama – dovoz nového tovaru, predávanie, upratovanie, inzerciu v miestnom rozhlase a novinách, a takisto papierovačky. 

penazenka debet 17

Ako každému, aj jej sa občas podarí urobiť riadny „prúser“. Kvôli svojej nepozornosti sa naposledy zadlžila v Sociálnej poisťovni...

Hoci odvody platí načas, až po niekoľkých mesiacoch prišla na to, že uhrádza zlú sumu. Pri zmene trvalého príkazu si poplietla číslicu a zadala o 10 eur nižšiu platbu. Nechtiac sa tak stala dlžníčkou Sociálnej poisťovne, na čo ju úradníci čoskoro upozornili. „Spočiatku ma to vystrašilo. Posledné, čo chcem, je naťahovať sa s úradmi. Preto som dlh hneď vyrovnala a pýtala sa, či sa takýmto chybám dá nejako predísť. Človek je predsa omylný,“ vraví Kristína.

Zistiť, či platí dobrú sumu a či jej nehrozia pokuty, môže Kristína jednoducho. Sociálna poisťovňa zverejňuje na svojom webe zoznam dlžníkov. Aktualizuje ho štyrikrát mesačne a uvádza v ňom všetky fyzické a právnické osoby, ktoré majú dlh vyšší ako 3,32 eura. Upozorňuje na to Peter Hetteš, obchodný riaditeľ spoločnosti EOS KSI Slovensko, ktorá sa profesionálne venuje pohľadávkam.

„Firmy či živnostníci zadajú do vyhľadávania svoje meno a ak Sociálna poisťovňa u nich eviduje dlh, objavia sa v zozname dlžníkov. Zároveň tam uvidia dlžnú sumu, ku ktorej sa však ešte pripočítajú penále za omeškanie. Ľudia sa tak jednoducho môžu dozvedieť, či majú všetky záväzky vyrovnané,“ hovorí Hetteš.

Dlžníkov, ktorí následne svoj dlh splatia alebo ktorí dokážu, že sú v zozname omylom, Sociálna poisťovňa z tohto registra zmaže. „Je v záujme ľudí, ktorí podnikajú, aby si tieto údaje kontrolovali. Podľa zákona musí Sociálna poisťovňa za každý deň omeškania naúčtovať dlžníkovi penále vo výške 0,05 percenta z dlžnej sumy. A to môže byť po čase skutočne vysoká čiastka,“ dodáva Hetteš.

Aj preto je Kristína rozhodnutá, že si nabudúce dá väčší pozor. Nižšiu sumu síce neplatila zámerne, aj napriek tomu sa však objavila medzi tisíckami dlžníkov. Napríklad v súčasnosti má Sociálna poisťovňa v zozname takmer 130-tisíc dlžníkov s dlhmi od pár eur do státisícov.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.