Poraďte si so zápchou!

Príčinou zápchy nemusí byť len nesprávny životný štýl, ale môže byť aj sprievodným príznakom závažného ochorenia alebo aj ako vedľajší účinok užívaných liekov. Odborníci radia pacientom s častou a pretrvávajúcou zápchou neodkladať navštevu lekára.

zapcha wc 1200x800

Ten po dôkladnom vyšetrení stanoví adekvátnu liečbu, respektíve vylúči prítomnosť relevantného ochorenia. Ak vás trápi zápcha, vedzte, že nie ste sami. Podľa štatistík ňou trpí až okolo 30% populácie západnej civilizácie, pričom sa častejšie vyskytuje u žien, detí a starších ľudí. 

Najskôr to skúste bez liekov

Pri liečbe primárnej chronickej zápchy sa lekári snažia najskôr využiť všetky dostupné nefarmakologické postupy. Odporúča sa do jedálnička zaradiť čerstvé ovocie a zeleninu, probiotiká, prebiotiká, vlákninu (tú možno podporiť aj výživovými doplnkami), dodržiavať pitný režim a pravidelne sa hýbať a cvičiť. Na zápchu fungujú aj rôzne osvedčené „babské recepty“, ako je napríklad kyslá kapusta (aj voda z nej), sušené alebo aj čerstvé slivky, kefír, odvar z mäty či pohár teplej vody s citrónovou šťavou ráno na lačný žalúdok. V rámci liečby aj prevencie zápchy je tiež veľmi  dôležité naučiť sa pravidelne chodiť na veľkú potrebu, pričom odborníci odporúčajú každý deň dodržiavať tú istú hodinu.

Laxatíva na báze magnézia

Ak nefarmakologické postupy neuspeli, je potrebné si dopomôcť laxatívami. Môžu sa užívať orálne vo forme tabliet, kvapiek či prášku, z ktorého sa pripravuje nápoj. Alebo ako čapíky, ktoré sú určené do konečníka. Vedeli ste, že podľa prieskumov sú laxatíva jedným z najčastejšie používaných liekov vôbec? Aj keď sú bez lekárskeho predpisu, treba s nimi zaobchádzať s mierou, po dohode s lekárom alebo lekárnikom a užívať ich len na krátke obdobie.

Z orálne aplikovaných laxatív sa v praxi už dlhé roky pri liečbe chronickej zápchy používajú salinické laxatíva na báze magnézia, ktoré dosahujú vynikajúce výsledky. Odborníci ich využívajú aj pri príprave hrubého čreva pred vyšetrením (napríklad kolonoskopia) a pred chirurgickým zákrokom. Ich výhodou je najmä to, že pri ich užívaní nevzniká syndróm „lenivého čreva“, kedy si črevo zvykne na podnety k vyprázdneniu zvonka (z laxatív) a prestane samé pracovať na peristaltike. Naopak, salinické laxatíva (magnéziové soli) zabraňujú vstrebávaniu vody z čreva a neobmedzujú jeho prirodzený pohyb. V praxi sa tento typ laxatív osvedčil, ich nevýhodou však býva nepríjemná chuť. V lekárni však nájdete aj magnéziovú soľ F.X.Passage SL, ktorá túto nevýhodu nemá, pretože je ochutená pomarančovým sladidlom. Pripravíte si ju vo forme šumivého nápoja.

passage 1100x500

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.