Menštruácia ukazovateľ ženského zdravia

Tri štvrtiny slovenských žien sa zhodujú v tom, že téma menštruácie je vspoločnosti stále tabuizovaná. Menštruácia je zásadným ukazovateľom ženského zdravia a môže poukazovať aj na vážne zdravotné diagnózy.

Aj keď 72 % žien si myslí, že silná a dlhšia menštruácia nie je normálna, takmer polovica žien (45 %) ju odôvodňuje genetikou a nie možným iným ochorením. Pre farmaceutickú spoločnosť Gedeon Richter to zistil exkluzívny prieskum agentúry TNS Slovakia*.

pms 1000x650

Prejavy menštruácie u slovenských žien

Až 90 % slovenských žien pociťuje prejavy tzv. predmenštruačného syndrómu (PMS). Najviac typické sú preň bolesti brucha, podbrušia, krížov, citlivé prsníky a výkyvy nálad. Aj samotná menštruácia sa prejavuje hlavne ako bolesť – 61 % žien uvádza ako najčastejšie bolesti brucha a podbrušia, 40 % pociťuje bolesti v krížoch. Takmer 30 % žien uviedlo, že silno krváca. Vekom intenzita krvácania mierne rastie. S vekom u slovenských žien štatisticky mierne stúpa aj dĺžka cyklu. Priemerná dĺžka krvácania sú 4 dni, so zarátaným špinením je to 6 dní. Takto to uvádza 51 % žien. Avšak až 43 % Sloveniek uvádza dĺžku cyklu viac ako 7 dní. Takmer dve tretiny žien (60 %) majú pravidelný mesačný cyklus. Najviac pravidelný cyklus uvádzajú ženy vo vekovej skupine 35 – 45 rokov, a to až 71 % z nich. Vo vekovej skupine 45 – 55 rokov sa situácia mení a pravidelný cyklus deklaruje len 45 % žien.

MUDr. Andrea Maľová, PhD., gynekológ – pôrodník, I. gynekologicko – pôrodnícka klinika UNB Bratislava komentuje: „Dá sa povedať, že menštruačný cyklus slovenských žien a jeho poruchy korešpondujú so štandardmi uvádzanými vodbornej literatúre. Chcem však upozorniť, že s pribúdajúcim vekom u ženy rastú aj riziká rôznych a hlavne vážnych gynekologických ochorení, ktoré signalizujú poruchu menštruačného cyklu. Menštruácia je pre ženu naozaj zásadným ukazovateľom jej zdravia. Ženy by mali počas celého svojho života venovať patričnú pozornosť menštruačnému krvácaniu.“

Ako ženy hodnotia „svoje dni“

Viac než tretina žien (39 %) hodnotí svoj menzes ako relatívne dlhý. Približne rovnaký podiel žien (41 %) počas neho silno krváca. S bolestivým priebehom menštruácie sa potýka štvrtina žien. Zatiaľ čo s dlhým a intenzívnym cyklom majú skôr skúsenosť ženy vo veku 45 – 55 rokov, bolestivá menštruácia trápi najčastejšie mladšie ženy vo veku 25 – 34 rokov. Až 76 % žien sa obáva „červených nehôd“ a prispôsobuje tomu, napr. oblečenie aj svoj program. Silná menštruácia obmedzuje 63 % žien v ich pracovnom, spoločenskom i rodinnom živote a 58 % si dokonca podľa menštruačného kalendára zvykne plánovať dovolenky či rôzne spoločenské akcie.

Čo je normálna a zdravá menštruácia

Pravidelný menštruačný cyklus sa pohybuje ideálne vo frekvencii 28 dní, normálne je však aj rozpätie od 21 do 35 dní. Zdravé krvácanie by malo so zarátaným špinením trvať zhruba 5 - 7 dní. Za normálnu stratu krvi počas jedného cyklu považujeme objem do 80 ml. Veľkosť krvnej straty hodnotíme podľa počtu použitých vložiek, resp. tampónov. Normálne menštruačné krvácanie by nemalo vyžadovať viac ako 1 vložku alebo 1 tampón počas 3 hodín. Menštruácia by celkovo mala prejsť bez obťažujúcich bolestí. Ak menštruácia ženy nemá tieto parametre, je nutné, aby navštívila svojho gynekológa. MUDr. Maľová ďalej vysvetľuje: „Ženy by si mali sledovať svoj menštruačný cyklus. Každá informácia je pre ich ošetrujúceho lekára podstatná, pretože údaje o ťažkostiach s menštruačným cyklom resp. krvácaním môžu pomôcť k určeniu správnej diagnózy.“

Podľa MUDr. Maľovej sa slovenské ženy veľmi nerady púšťajú do debaty o svojom mesačnom cykle: „Treba ich často povzbudzovať, aby sme potrebné informácie získali. Niektoré sú mojimi otázkami prekvapené, čo je signálom, že svojej menštruácii nevenujú veľkú pozornosť.“

Keď menštruácia signalizuje problém a ženy o tom nevedia...

Silná, zdĺhavá a nepravidelná menštruácia môže signalizovať, napríklad aj diagnózu myómu maternice. Ten sa u žien vo veku 25 – 50 rokov vyskytuje v priemere v 20 – 40 % prípadov, po štyridsiatke pravdepodobnosť vzniku myómu stúpa na 50 – 60 %. Ženy však za zdroj silnejšej a dlhšej menštruácie považujú skôr hormonálne výkyvy (63 % žien). Až 45 % súhlasilo, že priebeh menštruácie je geneticky daný. Čo je myóm maternice pritom vedelo spontánne uviesť len 33 % žien. Viac ako dve tretiny žien (74 %), ktoré v prieskume uviedli, že sú anemické, nevedia o tom, že anémia môže byť prejavom myómov. Spomedzi mladých žien (25 – 34 rokov) má povedomie o tomto symptóme len 7 % žien. Prieskum prekvapivo odhalil aj to, že spôsob liečby má tiež vplyv na to, či je žena ochotná daný problém aktívne a zodpovedne riešiť. Drvivá väčšina žien, až 86 %, si myslí, že myómy sa liečia operačne, čo je mylná informácia. Na hypotetickú otázku – akú formu liečby by ženy preferovali – až tri štvrtiny (74 % žien) by v prípade takejto diagnózy uprednostnili liečbu tabletami. Dokonca, až 82 % žien deklarovalo väčšiu ochotu ísť ku gynekológovi, pokiaľ by vedeli, že myómy sa dajú liečiť aj medikamentózne.

Aby informovaných žien pribúdalo...

Spoločnosť Gedeon Richter pôsobí vo farmaceutickom odvetví viac než 100 rokov. Intenzívne sa sústreďuje na výskum a vývoj liekov aj pre oblasť gynekológie. Pred dvoma rokmi spoločnosť uviedla na trh prelomovú farmakologickú formu liečby nehormonálneho charakteru na diagnózu myómov maternice. Hovorí MUDr. Corina Livia Croitoru, Country manager spoločnosti Gedeon Richter na Slovensku: „Z praxe, na základe spätnej väzby lekárov vieme, že ženám chýba fundamentálne povedomie o ich intímnom zdraví. Chýbajúce informácie spôsobujú aj to, že žena sa hanbí alebo má strach otvorene hovoriť o svojich intímnych problémoch. To spôsobuje následne aj to, že hoc žena vie, že niečo s ňou nie je v poriadku, riešenie problému odkladá.“ To bol jeden z hlavných dôvodov, prečo sa spoločnosť Gedeon Richter rozhodla spustiť novú webovú platformu www.mojamenstruacia.sk, kde ženy nájdu komplexné informácie o mesačnom cykle i v súvislosti s ďalšími témami, s ktorými je potrebné menštruáciu spájať. „Pevne verím, že táto platforma pomôže búrať bariéru, ktorá v kontexte menštruácie je prítomná, snáď, v každej spoločnosti,“ dodáva Corina Croitoru.

*Prieskum v septembri 2016 realizovala agentúra TNS Slovakia exkluzívne pre Gedeon Richter na reprezentatívnej vzorke 1000 slovenských žien.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.