Alergia: Ochorenie, ktoré ovplyvňuje kvalitu života!

Alergiu môžeme označiť za jednu z civilizačných chorôb nášho storočia. Viac ako 600 miliónov ľudí na celom svete trpí alergickou nádchou, pričom tento počet sa rok čo rok zvyšuje. Alergény na nás striehnu doslova na každom kroku.

rinimun 1000x667

Existuje mnoho príčin alergií a ich príznaky sa líšia od naozaj miernych až po tie potenciálne život ohrozujúce. Alergia je tiež jedným z hlavných rizikových faktorov spojených s príčinami vzniku astmy. Efektívne možnosti prevencie a liečby našťastie existujú na mnoho typov alergií a pri zodpovednom dodržiavaní pokynov lekára sa alergik môže potýkať iba s miernymi príznakmi svojho ochorenia.

Alergia je ochorenie celého organizmu a zvyčajne má veľký vplyv na kvalitu života pacientov. Pri alergii reaguje imunitný systém človeka zvýšenou reakciou na látky v okolitom prostredí. To, čo môže byť pre jedného každodennou radosťou, pre iného môže predstavovať život ohrozujúcu látku. Alergénmi môžu byť roztoče, domáce zvieratá, peľ, hmyz, plesne, potraviny, lieky a iné látky, s ktorými prichádzame takmer denne do styku. V poslednom období narastá množstvo detských pacientov, u ktorých sa objavujú potravinové alergie . Častým ochorením je aj skrížená peľovo-potravinová alergia, ktorej nárast je vysoký ako u detskej, tak dospelej populácie. Faktory, ktoré podnecujú vznik alergií sú rôzne, ale najväčšiu rolu pri vzniku alergií zohráva dedičnosť. Ak trpí alergiou aspoň jeden z rodičov, šanca, že dieťa bude tiež alergikom, je až 30 %. Tento dedične založený sklon k alergii sa nazýva atopia. Veľkým rizikom, a to hlavne na vznik astmy, má priemyselne znečistené ovzdušie. Alergiám nepraje ani fajčiarske prostredie, obezita či prehnaná starostlivosť o malé deti, ktorých organizmus si tak nemá šancu vybudovať si primerané reakcie na látky a podnety z prostredia. Prejavy alergií sú rôzne, atopickí pacienti zvyknú mať po kontakte s alergénom začervenanú, suchú pokožku a ekzém. K príznakom sennej nádchy patria upchatý nos, kýchanie, začervenané a slziace oči. So sennou nádchou sa často kombinuje aj astma. Ide o zápalové ochorenie dýchacích ciest a trpí ňou až 30 % alergikov. Postihuje priedušky a pľúca a jej sprievodnými faktormi sú sťažené hlasné dýchanie a kašeľ. Najčastejšími alergénmi, ktoré sú asociované so vznikom astmy, sú roztoče a pele stromov, tráv a burín. Ľudia trpiaci alergiou na pele musia byť obozretní najmä v období v ktorom kvitnú rastliny a dreviny, na ktoré sú alergickí. Celoročne sa však vyskytujú nepríjemné prejavy celoročnej alergickej nádchy alebo astmy ľudí alergických na roztoče, plesne alebo srsť domácich zvierat.

Pacienti trpiaci alergiou sú často unavení z nevyspatia nakoľko práve upchatý nos bráni kvalitnému spánku, čo vedie k chronickej únave a pocitu vyčerpanosti, a niekedy aj psychickým problémom. Dlhotrvajúcou a nedostatočne liečenou sennou nádchou môže alergik stratiť čuch, alebo sa mu pri opakovaných zápaloch stredného ucha zhorší sluch. Dokonca neliečená alergia u pacientov s poškodeným srdcom pre nedostatočný prísun kyslíka môže spôsobiť ohrozenie na živote.

Senná nádcha je najčastejším alergickým ochorením a počet pacientov neustále pribúda. Ťažkosti sa môžu objaviť v akomkoľvek veku pacienta, najčastejšie sa tak deje medzi 15. a 25. rokom života. Peľová alergia postihuje najmä dýchacie ústrojenstvo. Najefektívnejším preventívnym opatrením proti sennej nádche je vyhýbanie sa miestam so zvýšeným množstvom peľu v ovzduší, čo však nie je vôbec jednoduché. Obmedziť by ste mali najmä vychádzky počas veterných dní a cez obed, kedy je vo vzduchu najväčšie množstvo peľov. Alergológ vám môže predpísať lieky, ktoré zabraňujú účinku histamínu pri alergickej reakcii tzv. antihistaminiká alebo lieky, ktorých účinné látky uvoľňujú priedušky určené na liečbu astmy, alebo iné lieky tmiace alergický zápal. Podstúpiť môžete tiež terapiu alergénovými vakcínami, ktorých cieľom je vyvolať toleranciu organizmu na alergén.

Novinkou na našom trhu je prírodný imunomodulátor EpiCor®, ktorý posilňuje imunitu a súčasne tlmí prejavy alergickej nádchy. V peľovej sezóne znižuje počet dní s opuchom sliznice nosa a pomáha aj proti ďalším prejavom alergie. Odporúča sa začať brať minimálne mesiac pred začiatkom peľovej sezóny 1 tabletu denne. Prírodný imunomodulátor EpiCor® je patentovaná zmes makronutrientov s obsahom proteínov, vláknin, betaglukánov, mastných kyselín, aminokyselín, antioxidantov a mikronutrientov - vitamínov (hlavne skupiny B) a minerálov. EpiCor® posilňuje imunitu a zároveň tlmí prejavy alergickej nádchy. Významne znižuje počet dní s opuchom sliznice nosa v peľovej sezóne. Výživový doplnok RINIMUN 500® obsahuje práve túto výnimočnú účinnú látku a dobre vstrebateľnú formu zinku. Viac nájdete na www.rinimun.sk

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.