Union je prvá zdravotná poisťovňa, ktorá preplatí inovatívnu rádionuklidovú liečbu rakoviny v Nitre

Doteraz museli pacienti za týmto typom liečby cestovať do zahraničia – po novom sa budú môcť liečiť už aj na Slovensku. Ide o jednu z najnákladnejších a najmodernejších liečebných metód v oblasti nádorových ochorení.

doktorka_fonendoskop_17

Zdravotná poisťovňa Union bude ako prvá preplácať takúto liečbu neuroendokrinných nádorov, ktoré môžu vzniknúť v rôznych častiach ľudského tela, napr. v tráviacom trakte, v pľúcach alebo v pankrease,  v špecializovanom PET centre v Nitre. To ako jediné v našej krajine disponuje na to určeným špecializovaným vybavením. „Vďaka nemu dochádza k pomerne malým nežiadúcim účinkom na tkanivách, ktoré nie sú priamo cieľom takejto terapie. Naopak, veľmi efektívne ničí nádory a metastázy. Toto je hlavná výhoda rádionuklidovej terapie v porovnaní s chemoterapiou,“ vysvetľuje Elena Májeková, riaditeľka sekcie zdravotného poistenia ZP Union.

Ďalšou výhodou je, že túto terapiu pacient dostáva len tak dlho, ako je to potrebné. „Pomocou cielených PET/CT vyšetrení s peptidmi lekári vidia, či liečba zabrala alebo v nej treba ešte pokračovať. Preto je čas ožarovania pacienta spravidla kratší a celá liečba omnoho šetrnejšia,“ dopĺňa Iveta Schererová, revízna lekárka ZP Union.

Táto nová liečebná metóda je logickým nadväzujúcim krokom na liečbu neuroendokrinných nádorov, ktorú pomocou špeciálneho rádiofarmaka započala ako prvá práve Union ZP už v júli 2017. Dnes sa Union ZP zatiaľ ako jediná zdravotná poisťovňa dohodla s PET centrom v Nitre, na úhrade takejto liečby pre svojich poistencov. Do budúcna plánuje rozšírenie tejto terapie aj pre iné nádorové ochorenia.

Pacienta objednáva v medicínsky odôvodnených prípadoch lekár – špecialista, prostredníctvom online protokolu dostupného na stránke PET zariadenia.  „Chceme, aby naši poistenci mali prístup k tomu najmodernejšiemu a sme radi, že sa nám podarilo túto spoluprácu dohodnúť,“ uzatvára Májeková.

 

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.