Sezóna alergií v plnom prúde - čo robiť, aby vám bolo lepšie?

Po jarnej sezóne, kedy sa príroda prebúdza a alergici sa bez účinnej liečby nezaobídu, im nedá oddýchnuť ani leto. Príjemný relax v prírode sa môže vďaka rozkvitnutej alebo čerstvo pokosenej lúke zmeniť na nepríjemný sled alergických prejavov, ba až záchvatov. Ako si dať rady s alergickou nádchou?

alergia 0618

Tri jednoduché tipy na zvládnutie alergickej sezóny

Ak vás trápi alergická nádcha, verte, že môžu stačiť maličkosti a vaše príznaky sa môžu zmierniť. Základom je samozrejme vhodné domáce prostredie – nezabudnite teda na časté upratovanie. Posteľnú bielizeň a závesy perte aspoň na 60 °C, utierajte prach (vždy odhora nadol, vysávajte teda až nakoniec). Alergénom sa najlepšie darí v teplom, vlhkom ovzduší, urobte teda opak a majte doma 20-22 °C, vlhkosť vzduchu by nemala prekročiť 50 %.

Sprchujte sa večer a pridajte aj umývanie vlasov - znížite tak koncentráciu a dobu, po ktorú ste vystavený alergénom. Ak nosíte kontaktné šošovky, vymeňte ich v čase alergickej sezóny za klasické okuliare. Kontaktné šošovky môžu zachytávať niektoré vzdušné alergény, ako je napríklad peľ, preto môžu ich používatelia často pociťovať príznaky vo väčšej miere.

Na problémoch s alergiami sa môže podpísať aj stres. Ak ste teda vystavený stresu, skúste nasledujúce: uvedomte si, čo je jeho spúšťačom, pripravte si stratégiu, ako sa so stresom vyrovnať (pre niekoho to môže byť cvičenie, pre iného napríklad odpočinok vo wellnesse) a urobte všetko preto, aby ste stres minimalizovali.

Liečbu si dobre načasujte

Ak viete, že trpíte alergickou nádchou, nenechávajte všetko na poslednú chvíľu a pripravte sa dopredu. To platí nielen o upratovaní domácnosti, ale aj o liečbe. Niektoré voľnopredajné lieky na alergiu môžete začať brať aj niekoľko dní pred očakávaným vrcholom peľovej sezóny, a tým môžete pomôcť zmierniť alergické príznaky. Vždy sa však vopred poraďte s lekárom alebo lekárnikom.

Antihistaminiká nie sú jediný spôsob liečby!

Ak ste zvyknutý brať počas sezóny antihistaminiká a napriek tomu pociťujete príznaky alergie, môžete vyskúšať aj iné voľnopredajné alternatívy. Antihistaminiká totiž blokujú primárne iba jednu látku – histamín, ktorá ale nie je jedinou látkou, ktorá spôsobuje alergické prejavy. Ďalšími sú napríklad prostaglandíny, cytokíny, tryptáza, PAF, leukotriény.* Proti týmto šiestim kľúčovým spúšťačom alergickej reakcie pôsobí nosový sprej FLIXONEL.** 

* Presný počet mediátorov zápalov a pôsobenia nie je známy.
** Väčšina bežných voľne predajných liekov proti alergii (takzvaných antihistaminík, teda najpoužívanejších liekov na alergiu na základe údajov IMS Health Slovakia 2016-2017) bojuje primárne iba s 1 látkou spúšťajúcou príznaky alergie, histamínom. FLIXONEL ich zvládne 6 = pôsobí proti niekoľkým kľúčovým zápalovým mediátorom (histamín, prostaglandíny, leukotriény, cytokíny, tryptáza a PAF). Presný počet zápalových mediátorov a pôsobenie nie sú známe.
Pred použitím si pozorne prečítajte príbalovú informáciu. O prípadných rizikách a vedľajších účinkoch sa poraďte so svojim lekárom alebo lekárnikom. FLIXONEL 50 mikrogramov/dávka nosová suspenzná aerodisperzia je liek k použitiu do nosa. Obsahuje flutikazónpropionát. Liek voľne dostupný bez lekárskeho predpisu. Jeho odporúčaná maloobchodná cena  je 13,90 eura.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.