Na slovíčko s gynekologičkou

Dnes sme pre vás vyspovedali známu odborníčku z oblasti gynekológie na Slovensku, pani doktorku Radmilu Sládičekovú, ktorú môžete poznať z médií alebo priamo z jej ambulancie v bratislavskej Petržalke.  Pýtame sa na to, čo vás zaujíma – téma antikoncepcie, novinka na trhu i zopár odporúčaní, ako zostať zdravé a krásne.

mudr radmila sladicekova

femme: Pani doktorka, čo vás viedlo k štúdiu medicíny? Boli ste hneď rozhodnutá pre odbor gynekológie?
MUDr. Radmily Sládičekovej, MPH: Štúdium medicíny ma už dlhšie lákalo a pre odbor gynekológie som sa rozhodla po stážach, ktoré mladí medici absolvujú. To bolo pre mňa zlomové obdobie, ktoré ma ovplyvnilo. Aj dnes by som sa tak rozhodla.

femme: Začínali ste v ružinovskej nemocnici na gynekologicko-pôrodníckom oddelení, dnes úspešne vediete vlastnú ambulanciu. S ktorými ochoreniami sa v súčasnosti najčastejšie stretávate? Menia sa rokmi vašej praxe?
MUDr. Radmily Sládičekovej, MPH:Nie, nemenia. Určité ochorenia sa vzťahujú k určitým vekovým kategóriám. Zdravotný stav pacientok a ochorenia vo všeobecnosti sú podmienené genetikou, ale aj životným štýlom.

femme: Aký máte názor na užívanie HAK pre mladé dievčatá vo veku okolo 20 rokov?
MUDr. Radmily Sládičekovej, MPH: Mladé dievčatá nemusia užívať HAK len z antikoncepčných dôvodov, snažím sa vyťažiť aj z vedľajších benefitov, ktoré HAK má (akné, bolestivá a silná menštruácia, nepravidelný cyklus a pod.).
Antikoncepciu volím individuálne pre každú ženu na základe jej zdravotného stavu, anamnézy a, samozrejme, prihliadam na potreby a želania pacientky. Počas užívania antikoncepcie je potrebný compliance pacientky – čo znamená celková spokojnosť a komfort s užívaním konkrétnej antikoncepcie, či už v tabletovej forme alebo napríklad s vnútromaternicovým telieskom.

femme: Majú slovenské pacientky dôveru k vnútromaternicovým telieskam?
MUDr. Radmily Sládičekovej, MPH:Moja skúsenosť je, že áno, majú dôveru. Ide najmä o pohodlie pacientky, keďže vnútromaternicové telieska sa zavádzajú až na dobu piatich rokoch.

femme: Aké sú trendy, prípadne novinky v oblasti vnútromaternicových teliesok?
MUDr. Radmily Sládičekovej, MPH: Novinkou je vnútromaternicová loptička IUB. Toto teliesko sa po zavedení do maternice stočí do tvaru loptičky a úplne sa prispôsobí maternici.

femme: Nemôže sa teda stať, že sa vzprieči, ako to bolo pri jej predchodcoch?
MUDr. Radmily Sládičekovej, MPH:Tým, že nehormonálna loptička IUB je guľatá, nemôže mať zlú polohu a maternicu nijako nedráždi. Pacientka nebude pociťovať počas nosenia bolesti ani špinenie, a preto nehrozí riziko predčasného odstránenia.

femme: Na akej báze funguje a v čom je iná?
MUDr. Radmily Sládičekovej, MPH: Nosným materiálom tejto loptičky je nitinol, ktorý telo veľmi dobre toleruje. Vyrábajú sa z neho rôzne vnútrotelové náhrady, napríklad aj srdcové chlopne. Preto je veľmi vhodné vložiť ho aj do maternice. Medené guľôčky pôsobia antikoncepčne s účinnosťou 99,89 % počas piatich rokov.

femme: Je vhodná aj pre ženy, ktoré ešte nerodili?
MUDr. Radmily Sládičekovej, MPH: Áno, táto nehormonálna loptička nemá žiadne obmedzenia a je vhodná aj pre ženy, ktoré ešte nerodili. Jej unikátnosť je okrem tvaru a materiálu taktiež v ultra tenkom aplikátore, ktorý je vhodný aj pre nerodičky.

femme: Čo by ste poradili tým ženám, ktoré majú strach zo zavádzania teliesok do maternice? Ako prekonať úzkosť?
MUDr. Radmily Sládičekovej, MPH: Zavedenie je rýchle, trošku nepríjemné ako pri všetkých vnútromaternicových telieskach, ale trvá naozaj krátko a efekt je dlhodobý, keďže môže trvať až päť rokov. Rozhodnutie o dĺžke ponechania loptičky v maternici je na pacientke.

femme: Na záver odporúčanie pre všetky čitateľky, ako si udržať ženskú krásu a zdravie.
MUDr. Radmily Sládičekovej, MPH: Odporúčanie by som zhrnula do troch bodov:

- pravidelné preventívne vyšetrenia
- pravidelné samovyšetrovanie prsníkov
- pri probléme neodďaľovať návštevu lekára a čo najskôr konzultovať problém

Na záver dobrá rada nad zlato: Mať rada samu seba a dbať o svoje zdravie, lebo len zdravá žena môže byť krásna.

1 Komentár

  • Komentár Richard piatok, 05 október 2018 18:27 napísal Richard

    Všetko ok, ale prečo ste sa jej nespýtala, či aj ona, alebo niekto z rodiny jú má zavedenú?

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.