Najmodernejšie centrum pre gynekológiu, urológiu a asistovanú reprodukciu

Tretí najobývanejší kraj Slovenska s počtom obyvateľov 690 434 sa dočkal vlastného centra pre liečbu neplodnosti. Pacienti Žilinského kraja už viac nemusia cestovať za pomocou odborníkov desiatky, neraz i stovky kilometrov.

gyn fiv1200x800

Na severe Slovenska pribudlo špecializované pracovisko pre liečbu neplodnosti, ktoré disponuje moderným andrologickým i embryologickým laboratóriom. Za prvých pár týždňov fungovania ho vyhľadalo už viac ako 200 mužov a žien s najrôznejšími problémami. Pomoc odborníkov vítajú tiež zástupcovia kraja, nakoľko od roku 2003 schopnosť reprodukcie obyvateľstva v Žilinskom kraji výrazne klesá.

Podľa štatistického úradu prechádza Žilinský kraj varovnými zmenami vekovej štruktúry. Dnes sa na tomto území Slovenska rodí až o takmer 16% menej detí, než pred 14 rokmi. Gynekológovia si myslia, že jednou z príčin je i narastajúci výskyt problémov s prirodzeným počatím a odkladanie rodičovstva na neskôr. Záujem o liečbu v novootvorenom centre tento fakt, bohužiaľ, potvrdzuje. „Za prvých pár týždňov fungovania sa u nás evidovalo až neuveriteľných 200 klientov a koncom januára prišli už aj prvé úspechy, máme prvé pacientky, ktoré sa tešia z pozitívneho tehotenského testu,“ povedal vedúci lekár a gynekológ novootvoreného centra MUDr. Silvester Galo, PhD..

Spoluprácu so špecializovaným centrom pre gynekológiu, urológiu a asistovanú reprodukciu podporujú nielen desiatky gynekológov, lekárov prvého kontaktu, ale aj zástupcovia Žilinského kraja. Medzi nimi tiež primátor mesta Žilina Ing. Igor Choma, ktorý si bol prezrieť novú kliniku a modernú lekársku techniku i osobne. „Aby sa u nás otvárali nové kliniky, to sa nestáva často, dokonca v mojom blízkom okolí je mnoho ľudí, ktorí navštevujú podobné centrá v Bratislave, v Brne a okolí, preto chcem skupine lekárov z centra GYN-FIV vyjadriť svoje poďakovanie,“ povedal počas privítania Ing. Igor Choma, primátor mesta Žilina.

Žilinské centrum do svojho zariadenia investovalo nemálo peňazí. Pacientom sú tu k dispozícii priestranné čakacie priestory, ambulancie, moderne vybavené andrologické i embryologické laboratórium, nechýba operačná sála, kancelárie lekárov či komfortné lôžka pre zotavenie sa pacientov po zákrokoch.

Obrovskou pomocou, okrem tímu skúsených špecialistov, je pre Žilinu i prevratný prístroj EmbryoScop™, takzvaný superinkubátor pre embryá, ktorý dokáže počas prvých dní existencie embryí nahradiť telo matky a vytvoriť tak prirodzené prostredie pre ich správne delenie. Tento významný moment doposiaľ, za pomoci klasického inkubátora a neustáleho nazerania na embryá cez mikroskop, nebolo možné zabezpečiť. Až vďaka embryoskopu a zabudovanej kamere v jeho vnútri, je možné sledovať embryá nepretržite a bez akejkoľvek ďalšej manipulácie mimo ich prirodzeného prostredia. Lekári vďaka vynálezu dokážu s oveľa vyššou pravdepodobnosťou určiť, ktoré z embryí  je pripravené na transfer do maternice a má reálnu šancu na uhniezdenia sa.

„Liečba neplodnosti je náročná, veľakrát je to beh na dlhú trať a obyvatelia tohto regiónu si zaslúžia, aby mali medicínske zariadenie na liečbu neplodnosti v blízkosti svojho bydliska. Čas je veľmi vzácny v rámci liečby neplodnosti, ako aj pre klientov túžiacich po deťoch,“ vyjadril sa zakladateľ centra GYN-FIV, MUDr. Peter Harbulák, PhD..

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.