Strašiak menom vaginálna atrofia! Ako si s ňou poradiť?

Menopauza je označenie pre posledné menštruačné krvácanie v živote ženy. Toto obdobie je u každej ženy spojené s množstvom otázok, obáv a ťažkostí, ktoré musia prekonávať.

menopauza 1200x756

Bolestivý sex po menopauze
Jedným z veľkých a málo diskutovaných problémov žien v období klimaktéria je aj vaginálna atrofia (stenčenie sliznice), ktorá postihuje až 50 % žien po menopauze a spôsobuje ženám veľký diskomfort.

Klimaktérium – nová etapa života ženy
Klimaktérium predstavuje zásah do celej fyziológie organizmu ženy. Zatiaľ čo niektoré ženy prejdú týmto obdobím bez akýchkoľvek problémov, u iných sa môže nakopiť celý rad príznakov, od telesných až po tie psychické. Klimaktérium je nenávratný prechod ženy z plodného obdobia do neplodného. Dochádza počas neho k zmenám v pomere jednotlivých pohlavných hormónov pochádzajúcich z vaječníkov, v dôsledku ich postupných morfologických zmien. Znižujúce sa hladiny estrogénov vedú postupne k porušeniu riadenia menštruačného cyklu a k neschopnosti ovplyvňovať zmenu sliznice maternice, ku ktorej dochádza počas menštruačného cyklu. Priemerná žena má viac ako 2 milióny vajíčok. Keď žena pohlavne dospeje, začne menštruovať. Za život dostane žena menštruáciu asi 500-krát. Pri menopauze je počet vajíčok zhruba 10 – 15 tisíc. Priemerný vek, kedy väčšina žien dostáva poslednú menštruáciu je 51 rokov.

Obávaná menopauza
Približne štyri roky pred menopauzou začínajú symptómy, ktorých sa väčšina žien desí. Ide o nepravidelnú menštruáciu, návaly tepla, ktoré súvisia s potením najmä v noci, zmeny nálady, poruchy menštruačného cyklu a správania sa. Návaly a nočné potenie majú cievny pôvod a vyskytujú sa u väčšiny žien. Častokrát sú spojené so zvýšenou pulzovou frekvenciou a pocitom búšenia srdca. Predpokladá sa, že sú dôsledkom nedostatku estrogénov pôsobiacich na špecifické centrá v mozgu. Tieto klimakterické ťažkosti sa objavia v prvých mesiacoch po menopauze. Návaly tepla sú najtypickejším klimakterickým symptómom, ktoré udáva až 80 % žien. Pocit horúčavy v hornej časti tela je spojený so začervenaním a zrýchlením srdcového rytmu. Až tretina žien máva návaly tepla až 10-krát za deň. Návaly tepla vrcholia rok po menopauze, no v 50 % prípadov ich ženy pociťujú 4 roky a v 10 % prípadov až 8 rokov. Rok po menopauze nastáva ďalšie obdobie, ktoré označujeme ako postmenopauza. V tomto období prežije žena takmer tretinu svojho života.

Suchá pošva a Vaginálna atrofia
Pošva je pohlavný orgán, ktorý je značne ovplyvňovaný hladinou ženského hormónu estrogénu v krvi, prípadne v sliznici a v podslizničnej vrstve steny pošvy. Približne 10 až 40 % postmenopauzálnych žien trpí symptómami vaginálnej atrofie spôsobenú zastavením tvorby estrogénu vaječníkmi. Prejavuje sa pálením, svrbením a zníženou sekréciou pošvy. Pošvová stena sa stáva tenšou, pošva sa skracuje a zužuje a postupne stráca svoju elasticitu a lubrikačné vlastnosti. Bežne sa pri sexuálnom vzrušení tvorí v pošve viac sekrétu, aby sa uľahčil priebeh sexuálneho styku. Ak tvorba pošvového sekrétu nie je dostatočná, styk býva bolestivý a môžu vzniknúť malé ranky na sliznici pošvy. V dôsledku atrofie pošvovej sliznice ženy potom udávajú rozličné symptómy, ktoré môžu byť spojené s vaginálnym výtokom šedavej farby, nepríjemným zápachom, ťažkosťami pri pohlavnom styku, podráždením a pálením pošvy. Po menopauze sa stenčí pošvová sliznica tak, že má menej vrstiev, čím ubúda množstvo glykogénu a to má za následok vymiznutie laktobacila. Dôsledkom toho nie je produkovaná kyselina mliečna, pomocou ktorej sa udržiavalo kyslé pH v pošve. Pokles kyslosti pH v pošve vedie ku zmene pošvovej mikroflóry, čo podporuje opakované infekcie pošvy. Stav relatívneho nedostatku estrogénov s rozvojom pošvovej atrofie sa môže objaviť nielen u žien po prechode, ale prekvapujúco i v reprodukčnom veku – u dojčiacich žien, užívateliek antikoncepcie a pri chemo alebo rádioterapii. Pošvová atrofia sa prejavuje súborom ťažkostí a označuje sa ako atrofická vaginitída. Prejavuje sa pošvovým diskomfortom spočívajúcom predovšetkým v pocite pálenia, ktoré môže byť v pokoji, ale zhoršuje sa počas a po pohlavnom styku. Pre mnohé ženy to znamená odmietanie sexuálneho života až jeho úplnú absenciu. Vaginálna atrofia významne ovplyvňuje kvalitu života a vo väčšine prípadov vyžaduje liečbu. Napriek tomu vyhľadá odbornú pomoc iba jedna zo štyroch žien so symptómami vaginálnej atrofie, ktoré sa za svoje ťažkosti hanbia. Vaginálny gél HYDROfemin bez farby a zápachu s dvomi účinnými zložkami, ktorými sú kyselina mliečna a kyselina hyalurónová môžu pomôcť pri problémoch suchého vaginálneho prostredia, ochrániť tkanivá a obnoviť prirodzené fyziologické podmienky vaginálnej sliznice po gynekologických operáciách. Taktiež môže zmierniť príznaky vaginálnej atrofie ako je svrbenie, pálenie, opuch, začervenanie, abnormálny výtok, pocit bolesti alebo ťažkosti pri pohlavnom styku. Kyselina hyalurónová je prirodzenou súčasťou ľudského tela. Vytvára ochrannú bariéru, ktorá zvlhčuje, chráni, zabraňuje prenikaniu a rast patogénnej flóry, urýchľuje prirodzený proces hojenia, urýchľuje regeneráciu poškodenej sliznice a podporuje prirodzené protizápalové procesy. Kyselina mliečna zase vytvára potrebné, prirodzene kyslé prostredie v pošve, a tak udržiava mikrobiálnu rovnováhu a zabraňuje šíreniu patogénnych baktérií.

hydrofemin tuba1000x599Viac informácii na www.hydrofemin.sk.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.