Špeciálny Post-covidový rehabilitačný program na Slovensku

V piešťanskom ADELI MEDICAL CENTER vyvinuli špeciálny rehabilitačný program pre ľudí, ktorí trpia dlhotrvajúcimi následkami ochorenia COVID-19. Lekári podobnú epidémiu doteraz poznali len z histórie a osobne čelia následkom takto agresívneho vírusu prvýkrát.

covid_2019

Ako liečiť pretrvávajúce príznaky pacientov, ktorí sú neinfekční, no stále  bojujú s bolesťami hlavy a kĺbov, kašľom alebo neprekonateľnou únavou?

COVID-19 podľa aktuálnych zistení zanecháva štrukturálne aj funkčné zmeny orgánov, dýchacích ciest, kardiovaskulárneho alebo nervového systému. Kapacity zdravotného systému na riešenie Postcovidového syndrómu, tzv. Dlhého Covidu, sú vzhľadom na aktuálnu situáciu minimálne. Zodpovednosť za návrat do plnohodnotného života tak leží na pleciach samotných pacientov. Na Slovensku bolo vo februári 2021 zaznamenaných vyše 250 000 pozitívnych prípadov od začiatku pandémie v marci 2020. (Zdroj: NCZISK)

POSTCOVIDOVÝ SYNDRÓM

Tisíce ľudí spomedzi hospitalizovaných i nehospitalizovaných pacientov bojujú so svalovou slabosťou, bolesťami hlavy a kĺbov, neprekonateľnou únavou, dýchavičnosťou či stratou čuchu a chuti ešte dlhé mesiace po prekonaní ochorenia COVID-19.

Podľa štúdie uverejnenej v časopise The Lancet* v januári 2021, až 56 % hospitalizovaných vykazovalo poškodenie pľúc ešte 3 mesiace po vyliečení. 76 % pacientov pociťovalo najrôznejšie problémy až 6 mesiacov po prepustení z nemocnice. Hoci pretrvávajúce príznaky ochorenia sa spájajú najmä so staršími ľuďmi s už existujúcimi ochoreniami, nevyhýbajú sa ani mladým, inak zdravým pacientom, ba dokonca profesionálnym športovcom.

Podľa zistení odbornej spoločnosti ERS**, pacienti počas akútnej fázy ochorenia uvádzajú až 14 symptómov, pričom minimálne so šiestimi z nich bojujú aj polroka po prekonaní COVID-19. Títo pacienti sa nevedia zapojiť do každodenných povinností a zostávajú práceneschopní. Pridávajú sa tiež emocionálne a psychické problémy, ako je depresia, posttraumatická stresová porucha, nízka schopnosť koncentrácie, problémy s pamäťou, strach zo straty zamestnania či problémy so starostlivosťou o deti a domácnosť.

MOŽNOSŤ ÚČINNEJ LIEČBY NA SLOVENSKU

ADELI MEDICAL CENTER v Piešťanoch ako jedno z prvých rehabilitačných zariadení na Slovensku vyvinulo špeciálny Post-covidový rehabilitačný program pre stavy súvisiace s dlhotrvajúcimi problémami v súvislosti s COVID-19. „10dňový Post-covidový rehabilitačný program je určený pre ľudí, ktorí trpia následkami respiračných ochorení a funkčných zlyhaní vnútorných orgánov, zvlášť pre pacientov s prekonaným ochorením COVID-19 stredne ťažkého priebehu a po liečbe na JIS“, hovorí Dr. Inna Durda, vedúca lekárka Oddelenia hyperbarickej oxygenoterapie v  ADELI.

Práve špeciálna hyberbarická komora je jednou z dôležitých súčastí Post-covidovej rehabilitácie. „Fyziologické účinky dýchania kyslíka v pretlaku komory spočívajú predovšetkým v tom, že tlak kyslíka vo všetkých orgánoch a tkanivách sa niekoľko násobne zvýši a kyslík preniká krvnou plazmou do miest, kam sa za bežného tlaku nedostane. Bunkový metabolizmus tak funguje efektívnejšie“, vysvetľuje Dr. Durda.

Medicínsky riaditeľ ADELI, Dr. Erkin Dzhamanbaev, zdôrazňuje význam špeciálnej terapie pre každého človeka, ktorý pociťuje dôsledky ochorenia COVID-19: „Rehabilitácia pomáha všetkým systémom a orgánom v tele vrátiť ich funkčnosť. Respiračnou fyzioterapiou, fyzioterapiou hrudníka pomáhame uľahčovať vykašliavanie hlienov z pľúc a posilňujeme dýchacie svaly.  Masážou chceme docieliť flexibilitu a elasticitu svalov, šliach a kĺbov, ale stimulujeme aj sekundárne dýchacie svaly“.

Pacienti, ktorí boli dlhodobo na jednotke intenzívnej starostlivosti, môžu trpieť znížením vitálnej kapacity pľúc. Preto je súčasťou Post-covidovej rehablitácie tréning dýchania so spirometrom a tiež pravidelné dychové cvičenia. Fyzioterapia je v ADELI kombinovaná s meditáciou, zvukovou terapiou a aromaterapiou, ale tiež napríklad tancom na podporu tvorbou hormónov šťastia, ktoré stimulujú obranyschopnosť organizmu.

„Program je nastavený tak, aby pôsobil integrovane na organizmus, intelekt i emócie. Multidisciplinárny prístup garantuje rehabilitáciu všetkých systémov ľudského organizmu. Účinok terapií denne monitorujeme medzinárodne uznávanými testami. Práve individuálne naladený Post-covidový rehabilitačný program môže maximalizovať účinok pre pacienta“, dodáva Dr. Erkin Dzhamanbaev. Rehabilitačnú intervenciu multidisciplinárneho charakteru odporúčajú aj odborné spoločnosti ATS aj ERS. **

Podľa Rastislava Jakubkoviča, vedúceho projektu Post-covidovej rehabilitácie v ADELI, pri COVID-19 rozhoduje o priebehu ochorenia aj úspechu rekonvalescencie práve funkčnosť pľúc. „Schopnosť pľúc ustáť rozsiahle infekcie závisí aj od priestoru, ktorý mu určí človek svojim držaním tela. V rámci liečby preto okrem iného odstraňujeme zlé funkčné stereotypy a svalové dysbalancie, ktoré mohli nastať počas akútneho ochorenia, najmä v prípade nehybnosti pacienta“.

Intenzita Postcovidovej rehabilitácie, ako aj skladba terapií, je vždy v súlade s aktuálnym zdravotným a psychickým stavom pacienta. Podmienkou na jej absolvovanie je zotavenie sa z akútnej fázy respiračného ochorenia, negatívne testy na infekciu Sars-Cov-2 a vek nad 16 rokov. Bližšie informácie nájdete tu.


*štúdia The Lancet https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(20)32656-8/fulltext

** American thoracic society, americká spoločnosť ochorení hrudníka so sídlom v New Yorku a European respiratory society, Európsky respiračná spoločnosť so sídlom Lausanne

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.