Rady, ktoré vám pomôžu zvládnuť tehotenstvo v pohode

Tehotenstvo je jedným z najkrajších období v živote ženy. Deväť mesiacov sa tešíte, chystáte na bábätko, prežívate rôzne emócie, pripravujete na materstvo. Ocitáte sa v „inom svete“ a meníte postupne svoje priority a rebríček hodnôt. 

mama 0718

Je to síce krásne obdobie, ale prináša so sebou veľa zmien a nie vždy len príjemných. V tomto období sa častejšie stretávame s únavou, problémami s trávením a viacerými inými ťažkosťami. Všetko sa však dá zvládnuť aj vďaka dobrým radám odborníčok.   

Železné dámy so železným zdravím 

Budúce mamičky často trápi únava, najmä na začiatku prvého a na konci tretieho trimestra. Únavu spôsobujú nielen hormonálne zmeny, či záťaž na organizmus ale aj deficit železa. „V tehotenstve je železo obzvlášť dôležité. Jeho nedostatok sa prejavuje najmä únavou, podráždenosťou, ospalosťou, bledosťou či celkovou slabosťoumôže prispieť k zvýšenej frekvencii potratov alebo predčasných pôrodov, či spomaleniu rastu plodu,“ vysvetľuje hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva pre pôrodnú asistenciu Elena Drapáčová a zároveň dodáva: „aby bol prísun železa adekvátny, je vhodné konzumovať kvalitné hovädzie, bravčové a hydinové mäsko,  strukoviny, celozrnné potraviny, orechy, zeleninu, ovocie, červenú repu. Absorpcii železa pomáha vitamín C a naopak jeho absorpciu spomaľuje tanín v čiernom čaji či kofeínové nápoje.“

Malé porcie zmiernia rannú nevoľnosť

Hormonálne zmeny v tehotenstve môžu byť príčinou nauzey a vracania, ktoré sa vyskytuje na začiatku tehotenstva a väčšinou sa stráca príchodom druhého trimestra. Únava a prázdny žalúdok tomu neprospieva. Ako tomu predísť? „Úplne sa toho asi nezbavíte, musí to prejsť, ale môžete to zmierniť napr. častejším prijímaním potravy v menších dávkach. Ráno, pred tým ako vstanete z postele, si dajte suchár či  sušienku,“ radí na predpôrodných prípravách budúcim mamičkám Elena Drapáčová z Fakultnej nemocnice s poliklinikou F.D. Roosvelta v Banskej Bystrici. Ak je nevoľnosť silná a nadmerne vraciate, určite navštívte lekára. Neutíchajúce vracanie môže spôsobiť úbytok hmotnosti, dehydratáciu. Napínanie na vracanie “dráždi“ maternicu a môže byť príčinou vyvolania kontrakcií maternice – potratu či predčasného pôrodu.

Pálenie záhy či zápchu zmiernia aj čaje

Hlavne v treťom trimestri sa spomaľuje trávenie čo spôsobuje pálenie záhy a niekedy až bolesť žalúdka. Príčinou je znížené napätie svalstva zvierača pažeráka, ktoré sa pomalšie uzatvára a tak sa žalúdočná kyselina vracia späť a spôsobuje nepríjemné pálenie. „Ženám vždy radím, aby nejedli tesnepred spaním, obmedzili citrusy aj čokoládu. Ak začne záha páliť, problémy zmierni šťava zo surového zemiaka, mandle aj medovkový čaj. Aj žuvanie žuvačky po jedle môže pomôcť. Pálenie záhy môžete ovplyvniť a zmierniť tým, že si počas spánku dáte hlavu do vyššej polohy,“odporúča Elena Drapáčová. Počas tehotenstva telo pohlcuje viac tekutín vďaka čomu sa spomaľuje peristaltika čriev a môže vás potrápiť aj zápcha. Dôležité je preto prijímať dostatok tekutín (voda, zelený čaj), ovocie, zelenina, vláknina, kyslomliečne produkty, sušené slivky, ľanové semiačka. Nepoužívajte preháňadlá! 

Buďte v pohode

Tehotenstvo nie je choroba. Pre telo je to však nový, iný stav a nemôžeme od neho očakávať také výkony, ako pred otehotnením. Hoci nás vie potrápiť, obrať o energiu a pohodu, netreba sa tomu poddávať. Dôležité je pozitívne myslenie, pokoj na duši a úsmev na tvári. Počúvajte svoje telo, doprajte mu dostatok spánku, čerstvý vzduch, prechádzky. Energiu vám dodá aj krátky oddych s vyloženými nohami. 

Elena Drapáčová

vedúca sestra na II. Gynekologicko – pôrodníckej klinike Slovenskej zdravotníckej univerzity od roku 2005. Celý svoj profesijný život venuje pôrodnej asistencii a príchodu detičiek na svet. Je zároveň hlavnou odborníčkou Ministerstva zdravotníctva SR pre pôrodnú asistenciu. Na Slovenskej zdravotníckej univerzite pôsobí ako mentorka odbornej praxe a  prednáša gynekológiu a pôrodnícke ošetrovateľstvo. Je držiteľkou viacerých certifikátov a osvedčení, vrátane osvedčenia Humánny manažér. 

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.