Výhody a nevýhody saunovania

Sauna je a bola populárna od nepamäti.Prvé zmienky o „kúpaní sa v pote“ sú už z doby broznovej (1 500 – 900 p.n.l.) a saunovanie bolo od počiatku významnou udalosťou a nieslo prvky rituálu. 

sauna ilufoto

Vždy prebiehalo v súlade s presnými pravidlami, ktoré určovali spôsob kúrenia v peci, očisty pokožky, správania sa v priestore sauny až po ochladenie po skončení saunovania. Dnes je saunovanie rovnako obľúbené. Preukázateľne zlepšuje imunitu, očisťuje organizmus a uvoľňuje psychické i fyzické napätie. Užiť si saunovanie v pohodlí domova tak, ako to už stáročia robia Fíni i ďalšie severské národy. 

Sauna - zdravie i každodenné potešenie

Skutočnú kultúru saunovania zaviedli Fíni o niekoľko storočí neskôr. Pôvodná fínska sauna, po fínsky savusauna,  bola zadymená a  zvnútra pokrytá sadzami. Dym sa totiž z ohniska valil do uzavretého priestoru, až kým sauna nebola dostatočne rozhorúčená. „Fíni saunu v minulosti okrem každodennej očisty tela a relax po celodennej práci používali aj na liečbu chorôb či dokonca rodenie detí (kvôli teplu, ktoré uvoľňuje svalstvo). Verejná sauna bola kedysi takmer v každej dedine, vlastnú mali len bohatí obyvatelia,“ vysvetľuje Marcela Bínová z oddelenia kúpeľní, sanity, sáun a vykurovania projektových marketov Hornbach. Dnes má vlastnú saunu takmer každá fínska domácnosť. Ak Vás Fín pozve do svojej sauny, určite pozvanie neodmietnite. Je to pocta a odmietnutie sa berie ako veľká urážka hostiteľovi. 

Ako spoznať klasiku?

Saunovanie však nie je výsadou Fínov. Tento spôsob očisty tela je tradičným od Spojeného kráľovstva až po ázijské krajiny. Preto je sáun niekoľko rôznych typov, každá je iná a telo zohrieva trochu iným spôsobom. Najklasickejšia a najhorúcejšia je práve fínska sauna. „Tradične rozohrieva na 80 - 100 °C a musí byť úplne uzavretá, aby teplo neunikalo. Pec ohrieva kamene, na ktoré sa hádže studená voda, a vlhkosť šíriaca sa vzduchom otvára póry na pokožke, a tak ju čistí. Moderné sauny sa pred použitím musia  nahrievať asi hodinu,“hovorí M. Bínová z Hornbachu. Fínska sauna zlepšuje imunitu, prekrvuje orgány a zbavuje človeka stresu. 

Parná sauna sa odlišuje od fínskej tým, že sa naplní horúcou parou a je v nej veľmi vysoká vlhkosť – až 100 % pri teplote 40 - 50 °C. Tropická sauna má nižšie teploty okolo 65 - 75 °C a vlhkosť okolo 60 %. Pre nováčikov v oblasti saunovania sú vhodné tzv. bylinkové saunyalebo infrasauna. Na rozdiel od fínskej sauny je v nich len polovičná teplota a bylinková sauna poskytuje aj aromaterapiu. Infračervené žiarenia infrasauny zas preniká hlboko do pokožky a je vhodné napr. pre ľudí s chronickým zápalom dutín, kožnými problémami a má množstvo pozitívnych zdravotných účinkov. Infrasauna je vhodná aj do bytu s väčšou kúpeľňou. Napríklad infrasaunu pre 1-2 osoby, typickú menšou veľkosťou, ale zato atraktívnou výbavou, nájdete v Hornbachu. 

Výhody a nevýhody saunovania

Saunovanie má blahodarné účinky na zdravie a imunitu. Pobyt v teple uvoľňuje napätie, zmenšuje úzkosť a agresivitu, uvoľňuje dýchacie cesty, zvyšuje tvorbu obranných látok, odbúrava z tela nečistoty, zlepšuje krvný obeh, spevňuje pokožku, pomáha pri rehabilitácii po úrazoch, poskytuje úľavu pri astme a dokonca zlepšuje náladu. 

Veľké teplo ale môže byť záťažou pre organizmus, ak ste prechladnutý, príliš unavený, pili ste alkohol, máte hlad, smäd alebo ste prejedený, beriete lieky alebo máte chronické zápaly alebo sa v nej necítite vo svojej koži. V saune môžu mať problém aj ľudia s príliš vysokým alebo nízkym tlakom. V takom prípade si nájdite saunu s výškou teploty, ktorá je pre vás bezpečná.  

Domáca sauna

Ak milujete saunovanie, postavte si, na fínsky spôsob, saunu doma. Sauna môže stáť na záhrade, ale pokojne sa zmestí i do väčšej kúpeľne. Hornbach ponúka veľmi jednoduchý, tzv. stavebnicový systém, ktorý si sami poskladáte doma podľa návodu. Aj tu však platia určité pravidlá: 

-       Saunová kabína môže začínať už na ploche s veľkosťou 1,5 x 1,5 m. 

-       Vnútorné zariadenie sauny musí byť drevené a dostatočne odolné, aby zvládlo aj teplo 130 °C. (ako drevo na vnútorný obklad sa najčastejšie využíva smrek, topoľ alebo jedľovec). 

-       Osvetlenie by malo byť tlmené a nerušivé. 

-       Podmienkou pre dobrú saunu je kvalitná tepelná izolácia, ale aj výkonné odvetrávanie. 

-       Dvere sa musia vždy otvárať smerom von z kabíny a mať okno. 

„Každá sauna potrebuje saunové kachle. Ich veľkosť a umiestnenie súvisia so spôsobom vyhrievania. Saunové kachle na pevné palivo potrebujú viac miesta ako elektrické kachle. Kachle na drevo alebo plyn potrebujú komín. Elektrické kachle sú síce praktickejšie, ale odoberajú energiu z elektrickej siete. Spotreba sa podľa veľkosti sauny pohybuje medzi 6-9 kW/h, čo predstavuje zhruba tri eurá pri trojhodinovou saunovaní,“dodáva odborníčka z Hornbachu. 

Viac informácii na: www.hornbach.sk

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.