Kartička poistenca a malé deti – aké sú pravidlá používania?

I keď kartička poistenca nie je občiansky preukaz, stále je to dôležitý doklad, ktorý má svoje pravidlá. Poznáte ich všetky?

little girl 1167x800

Kedy moje dieťa dostane kartičku poistenca?

Dieťa je prvých 60 dní poistené v rovnakej zdravotnej poisťovni ako jeho matka. Na základe tohto poistenia mu je uhrádzaná všetka zdravotná starostlivosť - akútna, plánovaná, aj preventívna. „Do 60 dní od narodenia už majú rodičia povinnosť podať prihlášku dieťaťu do zdravotnej poisťovne, ktorú mu vyberú,“ upozorňuje Michaela Fabianová, špecialistka zo zdravotnej poisťovne Union. Nemusí byť rovnaká, akú majú rodičia, avšak poisťovne ponúkajú rôzne výhody za prepoistenie dieťaťa – prispievajú na kurz plávania s bábätkami alebo požičajú monitor dychu.

Môžeme mať dve kartičky? Jednu ja a druhú manžel? Vydá mi poisťovňa kópiu na požiadanie?

Nie. Oficiálne môže mať každý poistenec iba jednu kartičku. Môžete si však urobiť fotokópiu a tú dať napríklad starým rodičom či triednej učiteľke, ak by museli vziať vaše dieťa na pohotovosť.  Jeden z rodičov si môže kartičku odfotiť napríklad aj do mobilu.

Má mať kartičku pri sebe dieťa alebo ju mám nosiť ja?

Je na rodičovi, kto bude držiteľom kartičky. „Avšak vzhľadom na to, že do nadobudnutia plnoletosti je za dieťa zodpovedný zákonný zástupca a bez prítomnosti zákonného zástupcu by ani lekár nemal dieťa vyšetriť, je praktickejšie, aby kartičku nosil u seba rodič,“ radí M. Fabianová. 

Bývame v pohraničnej oblasti – čo s poistením dieťaťa?

Union zdravotná poisťovňa vydáva svojim poistencom kombinovaný preukaz  – na jednej strane dokladu je preukaz slovenského zdravotného poistenia a na druhej európsky preukaz zdravotného poistenia. Môžete ho použiť aj v zahraničnej, avšak len štátnej nemocnici, v akútnom zdravotnom stave.  Ak bývate v pohraničnej oblasti, nie je na škodu zvážiť aj celoročné cestovné poistenie, prípadne vystavenie nárokového dokladu.

Čo je to nárokový doklad a ako funguje? Môže ho mať aj dieťa?

Ide o doklad s označením E106, ktorý sa vystaví na žiadosť poistenca, ktorý pracuje alebo je živnostník na SR, ale žije v inom členskom štáte EÚ.

Príklad - slovenský občan – otec pracuje v Bratislave, ale dom má v Kittsee, kde má nahlásený aj trvalý pobyt. Na základe zárobkovej činnosti musí byť zdravotne poistený na Slovensku, avšak, keďže reálne býva a má záujmy v inom členskom štáte, na to, aby v tomto štáte mohol čerpať plnú zdravotnú starostlivosť mu vystavíme doklad E106, ktorý si zaregistruje v rakúskej zdravotnej poisťovni. Vďaka nemu môže čerpať zdravotnú starostlivosť v Rakúsku na náklady našej zdravotnej poisťovne.

Do formulára S1 – E106 môžu byť dopísaní aj jeho nezaopatrení rodinní príslušníci, ktorí s ním žijú v Rakúsku. Teda aj jeho deti a manželka, ktorá nie je zárobkovo činná.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.