„Zázraky ľudského tela“

Slovenské centrum tkanív a buniek prichádza s unikátnou liečebnou metódou poškodenej kĺbovej chrupavky pomocou telu vlastných/autológnych/chondrocytov, teda buniek, ktoré hmotu chrupavky priamo produkujú. Táto úspešná metóda vrátila stovky pacientov do aktívneho života.

chondrograft 17

Kĺbová chrupavka zastáva dôležitú úlohu nárazníka v mieste stretávania dvoch kostí. V oblasti kolenného kĺbu zaisťuje bezbolestný pohyb a chôdzu, jej poškodenie sa teda môže prejaviť bolesťou pri chôdzi, ale aj v pokoji. K liečbe defektov chrupavky je možné použiť rôzne metódy. Najmodernejším spôsobom liečby je použitie telu vlastných chondrocytov.

Podstatou tejto liečby je odber malého množstva vlastných chondrocytov z oblasti zdravej chrupavky, ich premnoženie v laboratóriu, fixácia pomnožených buniek pomocou tkanivového lepidla do formy pevného implantátu, ktorý tvarom i veľkosťou zodpovedá rozsahu poškodenia chrupavky. Získaný implantát je potom operačne vložený do postihnutej oblasti. Tu chondrocyty následne vykonávajú len to, čo najlepšie vedia, produkujú hmotu kĺbovej chrupavky. Táto metóda liečby je vhodná pre pacientov od 10-60 rokov. Pacientovi je doporučená na základe vyšetrenia odborného lekára a jej aplikácia je hradená zdravotnou poisťovňou.

„Chondrograft je skvelým príkladom praktického využitia možností moderných laboratórnych metód pre riešenie medicínskeho problému. V dôsledku športovania stále pribúda osôb s postihnutím kolenných kĺbov, ktorého hlavnou podstatou je poškodenie kĺbovej chrupavky. Ide o metódu, ktorá je v klinickej praxi veľmi dobre overená - dôkazom toho je aj fakt, že v rámci klasifikácie liečebných prípravkov (ATC-klasifikácia), ktorú vydáva a pravidelne aktualizuje Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) majú autológne chondrocyty vlastný ATC-kód (M09AX02)" uviedol MUDr. Gabriel Pallay.
Využitie vlastných buniek je najprirodzenejším spôsobom liečby a zachovania kvality života. Pre ďalšie informácie ohľadom liečby autológnymi chondrocytmi môžu pacienti využiť infolinku 0800 800 522 alebo ich nájdu na našich stránkach www.sctb.sk.

Regeneratívna medicína - jej zámerom je využiť vlastný potenciál organizmu a používať tkanivá, buny a látky z nich odvodené k regenerácii a obnove orgánov a tkanív alebo ich funkcií, poškodených v dôsledku získaného alebo vrodeného ochorenia, vonkajších vplyvov alebo aj prirodzeného procesu starnutia.

Chondrograft – unikátna liečebná metóda, ktorá umožňuje regeneráciu postihnutej chrupavky za využitia telu vlastných (autológnych) chondrocytov – teda tých buniek, ktoré hmotu chrupavky priamo produkujú.

Komunikácia chondrocytov

Slovenské centrum tkanív a buniek – je tkanivové zariadenie, ktoré je súčasťou skupiny PrimeCell group. Jedná sa o skupinu, ktorá združuje inovatívne biotechnologické spoločnosti, zdravotnícke zariadenia, výrobcov liečivých prípravkov modernej terapie a tkanivové zariadenia .Súčasne zahŕňa aj rodinnú banku perinatálních tkanív (tkanivo pupočníka, pupočníková krv). Disponuje 10 000 m2 čistých priestorov schválených na výrobu liekov a transplantácií tkaniva v najprísnejšom, takzvanom GMP režime. Skupina PrimeCell, ako výrobca liekov určených na použitie pri pokrokových liečebných postupoch sa zaoberá výrobou i vývojom nových liekov. Ako tkanivové zariadenie vyvíja a pripravuje tkanivové transplantáty nielen pre rutinné chirurgické výkony, ale aj pre vysoko špecializované výkony v kardiochirurgii, ortopédii, oftalmológii a ďalších odbornostiach. Súčasťou skupiny PrimeCell je najmodernejšia banka pupočníkovej krvi na Slovensku, ktorá zabezpečuje odber, skúšanie, spracovanie a úschovu pupočníkovej krvi a tkaniva pupočníka pre vlastnú potrebu.Taktiež sa zaoberá výskumom kmeňových buniek na terapeutické použitie a funguje ako bunková banka. Slovenské centrum tkanív a buniekako prvé tkanivové zariadenie získalo od Ministerstvazdravotníctva Slovenskej republiky povolenie podľa Zákona č. 578/2004 Zbierky zákonov a stalo sa zdravotníckym zariadením ambulantnej zdravotnej starostlivosti.

1 Komentár

  • Komentár Michal nedeľa, 21 január 2018 19:12 napísal Michal

    Dobry den, vedeli by ste uviest, ktora klinika robi tento zakrok obnovy chrupavky?

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.