Ups, zase sa to stalo...

Napísal Trumpeter 01. február 2017

V živote ženy je toľko intímností! Toľko vecí, o ktorých s inými nehovorí a niekedy na ne nechce ani sama myslieť. Jasné, že reč nie je o sexe, ale napríklad taký únik moču je výsostne intímna téma, hoci sa v nejakej forme týka skoro každej ženy.

inkont 1200x800

S najväčšou pravdepodobnosťou ste to už zažili alebo stále zažívate... Kýchnete si a ups! Zasmejete sa a ups! Chcete s deťmi či vnúčatami skákať na trampolíne, no po dvoch výskokoch – ups! Zase sa to stalo! Zase ste si „cvrkli“. A zase sa cítite úplne hrozne!!!

Každého osobné tabu

Samozrejme, že sa tým nechválite mužovi, zrejme o tom nehovoríte ani s kamarátkami a podľa štatistík sa s občasným únikom moču, teda inkontinenciou, zverí lekárovi iba minimum žien. Je to veľká škoda, pretože to, že si občas cvrkneme, môže byť iba prechodný stav, ak sa s tým, pravdaže, niečo robí.

Inkontinenciou trpí viac žien než mužov, hoci aj ich postihuje – zvyčajne vo vyššom veku. Pokiaľ ide o ženy, tie sa s týmto intímnym problémom boria neraz už od mladosti. Od prvého pôrodu, od nejakého úrazu, odkedy prekonali nejaké „ženské“ ochorenie... Príčin je viacero, rovnako ako druhov inkontinencie, no nejakú formu z nich v priebehu života zažijú až dve tretiny žien. To je ale číslo!

Urgentná a stresová

Ženy trápi najmä urgentná a stresová inkontinencia. Kým tá prvá je spôsobená príliš aktívnym svalom, ktorý je zodpovedný za vyprázdňovanie močového mechúra a núti ženu močiť oveľa častejšie než je bežné, stresová inkontinencia je nekontrolovateľný únik moču pri akomkoľvek pohybe. Stačí si kýchnuť, zasmiať sa, pobehnúť na autobus a je to... Až 49 % žien postihnutých nekontrolovateľným únikom moču trpí práve stresovou inkontinenciou. 

Iba vydržať?!

Keďže o tomto probléme ženy málo hovoria, často nevedia, čo majú robiť, a jednoducho, hoci s ťažkým srdcom, iba mávnu rukou: treba to nejako vydržať. Treba? Vydržať? A ako sa dá žiť plnohodnotný život, keď sú radšej doma ako v spoločnosti, keď sa boja hýbať, športovať, smiať sa, milovať, prechladnúť?

Nie, nie, treba s tým niečo robiť, koniec koncov, aj možností je niekoľko. „Stresová inkontinencia je spôsobená oslabením svalstva panvového dna. Na funkčnosť týchto svalov má vplyv počet pôrodov, nadváha, fajčenie, úrazy alebo operácie v oblasti malej panvy,“ vysvetľuje MUDr. Jana Chudíková z NU´CLINIC. „Častým spúšťačom sú tiež hormonálne zmeny. Prvé príznaky stresovej inkontinencie sa často objavujú po štyridsiatom piatom roku života, teda pred alebo s nástupom menopauzy. Výnimkou však nie sú ani mladšie vekové kategórie. Pokiaľ sa prejavy nezačnú riešiť včas, môžu prerásť do závažnejšej formy – do trvalého a nekontrolovaného úniku moču aj v pokojovej polohe, a to je už naozaj veľké obmedzenie v súkromnom, spoločenskom aj intímnom živote ženy.“

Začneme v kúpeľni

Prvé, čo by mala urobiť každá žena, ktorá trpí únikom moču, je zadovážiť si vhodnú kozmetiku na intímnu hygienu. „Pri všetkých stupňoch inkontinencie dochádza k špecifickému zaťaženiu pokožky v intímnych partiách. Koža je vystavená zmenám hodnôt pH, zvýšenej vlhkosti a zvýšenej teplote,“ hovorí dermatovenerológ
MUDr. Tomáš Kopal. „O takto namáhanú pokožku sa treba pravidelne starať vhodnými prípravkami.“

Ďalším dobrým pomocníkom sú špeciálne absorpčné pomôcky. Menštruačné vložky sú úplne nevhodné. „Inkontinencia sama osebe nebolí, ale výrazne zhoršuje kvalitu života. Použitím správnych absorpčných pomôcok sa dá spoločenskému diskomfortu predísť, pretože dokážu zadržať, čo uniklo, absorbovať aj pach a vlhkosť a navyše pomáhajú nedráždiť pokožku intímnych partií,“ hovorí ďalej MUDr. Kopal.

Zbytočne odkladať netreba ani návštevu u lekára. Pomôcť môže gynekológ, urológ aj dermatovenerológ a najnovšie sa dá obrátiť aj na niektoré kliniky estetickej medicíny. Lekár vie nastaviť liečbu, ktorou môžu, ale nemusia byť lieky. Pri miernejšej forme odporučí napríklad cvičiť Kegelove cviky (dajú sa nájsť zadarmo na internete), pri závažnejšej forme môže odporučiť operáciu.

„Mierne až stredne ťažké formy inkontinencie sa dnes dajú účinne riešiť aj neoperačne pomocou lasera,“ prezrádza dobrú novinu
MUDr. Chudíková z NU´CLINIC. „IncontiLase je nová certifikovaná metóda na liečbu stresovej inkontinencie pomocou erbiového lasera. Ide o ambulantný bezbolestný zákrok. Cieľom ošetrenia je emitovanou laserovou energiou tepelne pôsobiť na hlboké štruktúry sliznice a svalov v ošetrovanej oblasti. Vzniknutým teplom sa zlepšuje prekrvenie slizníc, existujúce kolagénové vlákna sa stiahnu až o tretinu a zároveň sa aktivuje tvorba nového kolagénu. To zlepší pružnosť a elasticitu tkanív pošvy a svalov, ktoré podporujú močový mechúr. Úpravou postavenia mechúra a pevnosti svalov sa tak odstráni nežiaduci únik moču. Klinickými štúdiami sa potvrdila úspešnosť liečby až v 94 % prípadov.“

Žiadne dlhé vylihovanie v nemocnici či doma, žiadna dlhá rekonvalescencia, stačí jeden vhodný zákrok a intímny problém je minulosťou. Zato plnohodnotný život, vrátane toho intímneho, zase prítomnosťou. O svojom probléme teda nemlčte, aj kamarátke prezraďte, že sa to dá riešiť, a znovu získajte kontrolu nad svojím mechúrom!

Čo treba robiť, ak trpíte stresovou inkontinenciou?

• Pravidelne sa starať o pokožku intímnych partií vhodnou kozmetikou, aby z jedného problému nebolo zrazu viac (zápaly, svrbenie, pálenie...)
• Používať vhodné absorpčné pomôcky namiesto menštruačných vložiek (dajú sa kúpiť v zdravotníckych potrebách a prepláca ich zdravotná poisťovňa)
• Poctivo cvičiť tzv. Kegelove cviky na posilňovanie panvového dna
• Navštíviť lekára, ktorý zhodnotí druh a mieru inkontinencie a odporučí prípadnú ďalšiu liečbu
• Pri miernej až stredne závažnej forme inkontinencie neváhať a začať čo najskôr stimulovať svalstvo panvového dna laserom

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.