Nenechajte sa preháňať!

Letné črevné komplikácie poznali najmä dovolenkári a tiež tí, ktorí si nepotrpeli na prepečené mäso či hygienu. No vlani malo na Slovensku poriadny „bruchabôľ“ až 8-tisíc pacientov, nakazených črevnou baktériou. Pritom prevencia je jednoduchá. 

Výskyt hnačkovitých ochorení na Slovensku stúpol tak, že sme zaradení medzi krajiny so stredným rizikom ich nákazy. 

V zahraničí vás preženie E.coli, doma kampylobakterióza

Hnačku môžete dostať neinfekčnú alebo infekčnú. V prvom prípade ju vyvolá zmena jedálneho lístka, prostredia, alebo aj obyčajná cestovná horúčka. Infekčnú hnačku v zahraničí spôsobuje až v polovici prípadov baktéria Escherichia coli, ďalej salmonela a úplavica. 

Na Slovensku je najčastejším bakteriálnym „preháňadlom“ kampylobaktéria. V minulom roku potrápila až 8-tisíc ľudí tak, že museli vyhľadať lekára. Oproti 5-ročnému priemeru je to takmer štvrtinový nárast a aj z toho dôvodu je Slovensko zaradené medzi krajiny so stredným rizikom. Najčastejším zdrojom nákazy bolo nedostatočne tepelne upravené mäso po grilovaní, zvlášť kuracie. 

„Častou príčinou letných hnačiek je napríklad konzumácia nedostatočne umytého alebo neolúpaného ovocia či zeleniny, pitie vody z kohútika alebo nápojov s ľadom. Pokiaľ sú pacienti citlivejší na zažívanie, objavuje sa u nich hnačka aj v prípade konzumácie morských kôrovcov alebo ustríc. V prípadoch, na ktoré je možné sa pripraviť napr. preventívnym užívaním probiotických doplnkov stravy, sa často zvládnu vyriešiť komplikácie sami a ja sa o nich dozviem len ´medzi rečou´ pri inom dôvode návštevy v ordinácii,“ hovorí všeobecná lekárka MUDr. Adriana Šimková, PhD

Čo pomáha proti hnačke?

V prvom rade je to prevencia. Tá spočíva v dôkladnej hygiene rúk, konzumácii  dostatočne umytých a tepelne upravených potravín, v zahraničí je to tiež pitie iba balenej vody, prípadne očkovanie. K preventívnym opatreniam patrí aj užívanie probiotík, ktoré treba začať užívať aspoň týždeň pred cestou. Probiotiká spolu s liekmi proti hnačke pomáhajú obnoviť narušenú črevnú mikroflóru aj vtedy, keď vás už hnačka dostihla. Pri liečbe aj preventívne užívajte Biopron Forte so špeciálnou kombináciou dvoch probiotických kultúr, prebiotík a probiotickej kvasinky. Biopron Forte pomáha aj malým bruškám od 6 mesiacov.  Ak trvá hnačka dlhšie ako 3 dni, sprevádzajú ju horúčky, zvracanie, bolesti brucha, prímes krvi v stolici, vyhľadajte lekára. 

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.