Melatonín pomáha (nielen) spánku

Melatonín sa zvykne označovať aj ako „hormón spánku“ a prirodzene je produkovaný v mozgu, v šuškovitom teliesku (epifýza), ale aj v sietnici a gastrointestinálnom trakte. Jeho hladina v krvi sa za normálnych okolností zvyšuje s nástupom tmy a vrcholí uprostred noci, aby podporila kvalitný spánok.

Rôzne štúdie však preukázali celkové pozitívne pôsobenie melatonínu na organizmus, ako sú napríklad aj imunostimulačné a antioxidačné účinky. Keďže efektívne reguluje spánkové cykly, v súčasnosti je považovaný za najlepší „liek“ na odstránenie nespavosti. Napríklad v Spojených štátoch amerických pravidelne užíva melatonín v súvislosti s poruchami spánku približne 20 miliónov ľudí. Melatonín nájdete napríklad vo výživovom doplnku Melatonín značky ESI, ktorý na Slovensku ponúka spoločnosť DNM company. Jeho veľkou výhodou, ktorú užívatelia ocenia, je, že je nenávykový a nemá žiadne vedľajšie účinky. Ponúka sa vo forme kvapiek s príchuťou červeného pomaranča alebo vo forme kapsúl. V prípade kvapiek sa odporúča zriediť 20 kvapiek v malom množstve vody a vypiť tesne pred spaním. Ak si zvolíte kapsulové užívanie, odporúča sa večer pred spaním zapiť 1 kapsulu vodou.

melatonin pura

Melatonín kvapky značky ESI kúpite v predajniach zdravej výživy alebo na www.arun.sk.

Vyriešiť problémy so spánkom je veľmi ťažké a rôzne lieky alebo výživové doplnky by mali byť len akútnym krátkodobým riešením. Odborníci odporúčajú pri dlhodobejších problémoch so spánkom bezpochyby navštíviť lekára.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.