Zvýšené BMI: Ignorovaná príčina neplodnosti žien

Odborníci najnovšie upozorňujú ženské pacientky na nadváhu a obezitu, ktoré môžu potenciálnym rodičom výrazne skomplikovať počatie dieťaťa.

pregnant 206 2016

Príčiny neplodnosti či zníženej plodnosti sa u žien aj mužov vyskytujú v rovnakej miere. Podľa najnovšieho prieskumu spoločnosti MNFORCE pre produkt Inofolic a Inofolic Combi sa ženy s vyšším BMI indexom snažia o dieťa dlhšie.

Problematickejšie počatie aj tehotenstvo
Medicínske príčiny neplodnosti u žien sú podľa MUDr. Michaely Grossovej, PhD. medicínskej riaditeľky centra asistovanej reprodukcie ISCARE Reprofit, najmä poruchy cyklu (anovulačné alebo nepravidelné cykly), PCOS, ale aj metabolický syndróm a iné príčiny súvisiace s nadváhou, obezitou či inzulínovou rezistenciou. Nie je ničím novým, že váha priamo ovplyvňuje procesy v tele, metabolizmus aj hormonálne procesy. Nadváha ovplyvňuje schopnosť ženy otehotnieť, ale aj priebeh tehotenstva. „Ženy, ktoré trpia nadváhou alebo obezitou majú menšiu šancu na otehotnenie. Riziko preeklampsie u žien s nadváhou sa zdvojnásobí a u obéznych žien sa strojnásobuje. Ženy s nadváhou majú dvojnásobné riziko tehotenskej cukrovky, obézne ženy dokonca osemkrát vyššie v porovnaní so ženami zdravej hmotnosti, obézne ženy majú aj viac ako dvojnásobnú pravdepodobnosť potratu,“ potvrdzuje diabetologička a endokrinologička MUDr. Eva Žákovičová, PhD.

BMI neoklameme
Podľa prieskumu sa ženy s BMI nad 25 o dieťa snažia v priemere dlhšie. Kým u žien s nižším BMI sa do roka podarí otehotnieť 78 %, u žien s BMI vyšším ako 25 je to až o 10% menej. Hodnota BMI, indexu na výpočet obezity, je teda novým, zato významným ukazovateľom schopnosti ženy otehotnieť a predpokladom bezproblémového, ale aj zložitejšieho počatia. Napriek tomu si ho podľa prieskumu ženy nezisťujú. Z prieskumu na vzorke 304 žien vyplýva, že práve ženy s vyšším BMI svoje hodnoty neriešia a nepoznajú v 54 % prípadov. Pritom problém s otehotnením v tejto skupine uviedlo celkovo až 36 %. Ženy, ktoré majú BMI nižšie ako 25 nepoznajú túto hodnotu len v 33 % prípadov.

Inozitol ako riešenie
Správne stravovanie a pohyb by mal byť samozrejmou súčasťou života každého človeka. Aj v období, keď svoje telo pripravujete na tehotenstvo. Podporiť plodnosť však možno aj vitamínom skupiny B, inozitolom. Pri poruchách plodnosti sa štúdie zamerali na dva inozitolové stereoizoméry: myo-inozitol a najnovšie aj D-chiro-inozitol. „Myo-inozitol je dôležitý pri správnom dozrievaní vajíčok. Ženy s polycystickými ováriami, u ktorých nedochádza k ovulácii majú podstatne nižšiu hladinu myo-inozitolu ako ovulujúce ženy. Myo-inozitol má tiež zásadnú úlohu pri dozrievaní spermií v nadsemeníkoch a má antioxidačné účinky. Pôsobí na mitochondriálnej úrovni, a tým má spermia podstatne vyšší energetický potenciál,“ vysvetľuje MUDr. Michaela Grossová, PhD. „D-chiro-inozitol vzniká premenou z myo-inozitolu. Podporuje syntézu glykogénu (pečeň, svaly a tuk), zlepšuje indukciu ovulácie na podklade zlepšenia inzulínovej senzitivity a redukciou cirkulujúceho inzulínu a androgénov,“ upresňuje význam d-chiro-inozitolu v úprave metabolických parametrov MUDr. Eva Žákovičová, PhD.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.