5 zmien po pôrode, ktoré môžete na svojom tele sledovať

Narodenie bábätka obráti svet novopečenej mamičky naruby. Odštartuje najkrajšie obdobie v jej živote, jej biorytmus bude mať pod palcom nový malý generál a na zlepšenie dňa často postačí len drobný detský úsmev.

zeny 1200x798

Pôrod je veľká zmena, nielen životná, ale i pre vaše telo. Na čo sa treba pripraviť a kedy s ním prichádzajúce nepríjemnosti odznejú?

1. Občasné cvrknutie
Ak popri detských plienok musíte riešiť aj pomôcky na únik moču pre dospelých, nie je to nič príjemné. Ak sa vám to stane, nevešajte hlavu, nie ste v tom sama. Ide zvyčajne len o dočasný problém, spôsobený tým, že počas pôrodu hlava dieťaťa tlačila na bočnú stenu pošvy, a tak sa nervy ma týchto miestach stali dočasne necitlivými. Pomôcť môže precvičovanie svalov panvového dna a zvýšenie pohodlia používaním tenkých diskrétnych inkontinenčných vložiek. Tie najtenšie s vysokou savosťou a schopnosťou pohlcovať pachy sú Depend. Dobrou správou je, že v oboch prípadoch sa nervy regenerujú rýchlo a typická popôrodná inkontinencia trvá len niekoľko dní až týždňov.

2. Popôrodné bruško
Jednou z partií ženského tela, na ktorých sú zmeny po pôrode najviditeľnejšie, je brucho. Ľavá a pravá strana svalov tvoriacich prednú stenu brucha sa v dôsledku veľkého vnútorného tlaku oddelia a uvoľnené tkanivo, ktoré ich spája, ich nedokáže udržať. Medzi oboma stranami sa následne vytvorí medzera. Niektoré druhy cvikov a športových aktivít tento stav môžu ešte zhoršiť, a tak sa cvičením namiesto z pevného bruška stane bruško vláčne a vyduté. Ak náhodou zistíte, že máte tento problém a nevedeli ste o ňom, nič sa nedeje, štrbina je pravdepodobne tak malinká, že sa dá správnym cvičením ľahko uzavrieť. Riešením je uzavretie medzery – správnym efektívnym cvičením alebo chirurgicky.

3. Napuchnuté nohy
Mnohé mamičky zažijú opuchanie nôh počas tehotenstva, ale ojedinelý nie je ani popôrodný opuch, ktorý sa nazýva edém. Vzniká preto, že krv zo zmenšujúcej sa maternice a infúzie, ktoré ste pri pôrode dostali, nie je možné len tak jednoducho z tela vypudiť, a preto sa usádzajú v nohách. Za normálnych okolností by sa však mal opuch do desiatich dní stratiť, ak nie, pomôže lekár. V týchto dňoch si preto obúvajte pohodlné papuče a voľnú obuv a dopujte telo bielkovinami, ktoré sa pri pôrode strácajú.

4. Vypadávanie vlasov
Zatiaľ čo vlasy počas tehotenstva silnejú, stáva sa, že po pôrode ich strácate po hrstiach. Počas tehotenstva vyššia hladina estrogénu stimulovala rast vlasov, po pôrode a počas dojčenia je estrogénu v tele málo, a tak vlasy prestávajú rásť a padajú. Stav sa zvyčajne upraví do jedného roka. Obvykle sa to deje okolo 12. týždňa po pôrode. K pôvodnej hrúbke a hustote vlasov sa zvyčajne dostanete v priebehu šiestich mesiacov až jedného roka. Niektorým maminám zostane kvalita vlasov zmenená navždy. Dôležité však je, že vypadávanie sa raz určite zastaví.

5. Hemoroidy
Ďalší problém môžete po pôrode pocítiť už pri bežnom sedení. Keď žena pri pôrode tlačí, často jej vystúpia na čele žily. Pod rovnakým tlakom sú aj hemoroidy, nehovoriac o tom, že maternica v tehotenstve na ne tlačila niekoľko mesiacov. Existuje mnoho spôsobov, ako si pomôcť – môžete vyskúšať studené obklady, vlhčené liečivé obrúsky na hemoroidy po stolici, sedavé kúpele či mastičky, ktoré kúpite v lekárni. Ak problémy s hemoroidmi pretrvávajú alebo si všimnete krvácanie, poraďte sa s lekárom. Je to častý problém, za ktorý sa vôbec nemusíte hanbiť.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.