Frais: Je čas na kontrolu znamienok

Príchod teplejších dní je pre mnohých balzamom na dušu, no dlhodobejšie vystavovanie sa slnečným lúčom bez adekvátnej ochrany je zároveň významným rizikom pre pokožku a obzvlášť znamienka. Kedy byť ostražitý, aké zmeny si všímať a aké znamienka sú nebezpečné? 

dermatolog_znamienka21

Odpovedá dermatologička:

Zvýšiť pozornosť by mali najmä ľudia so svetlou pokožkou a modrými očami. Teda v prípade, ak máte tzv. 1. a 2. fototyp kože. Pravidelná kontrola u dermatológa dokáže včas odhaliť možné problémy. „Práve toto obdobie je najlepšie na pravidelnú kontrolu znamienok. Samozrejme, skontrolovať ich odborne je potrebné vždy aj vtedy, ak sa zmenila ich farba, veľkosť, tvar, povrch, svrbenie, rozrastanie znamienka do šírky, prípadne sú asymetrické alebo sa začali vyvíjať,“ upozorňuje dermatologička Inštitútu zdravia a krásy Frais MUDr. Katarína Bernadičová.

Kedy zvýšiť pozornosť

Kontrolovať znamienka treba aspoň raz ročne, ideálne pred sezónou. Ak však v lete bolo znamienko dlhý čas vystavené slnečnému žiareniu, je vhodné skontrolovať ho aj na jeseň. Zanedbávanie pravidelnej kontroly stavu môže spôsobiť, že sa aj navonok nevinné znamienko môže zvrhnúť a privodiť vážne zdravotné až smrteľné následky.

Všeobecne sú dva typy pigmentových znamienok –  povrchové, tzv. ploché znamienka, alebo vypuklé, známe ako „šošovičky“. Užitočnou pomôckou, ako zistiť, či je znamienko rizikové, je tzv. ABCDE pravidlo,“ spresňuje dermatologička Katarína Bernadičová.

ABCD pravidlo označuje päť rizikových znakov - asymetria (Asymmetry), ohraničenie (Borders), farba (Colour), rozmer (Diameter) a vývoj (Evolution). „Zvýšiť pozornosť treba, ak má znamienko nepravidelné okraje, nehomogénne sfarbenie, má priemer väčší ako 5 mm, alebo sa začalo meniť,“ upozorňuje. Teda napríklad z plochého znamienka sa stalo vypuklé. Rizikové sú aj tie, ktoré svrbia, štípu, mokvajú alebo krvácajú, prípadne ste si ich mechanicky zaškrabli.

Inovácie v kontrole znamienok

Dermatoskop dokáže znamienko zväčšiť až 20-krát, digitálny dokonca až 70-krát, čo dermatológovi umožňuje vidieť jasne jeho štruktúru. Na trhu sú aj veľmi inovatívne prístroje. „Napríklad digitálny FotoFinder nám umožňuje aj porovnať a vyhodnotiť akúkoľvek zmenu stavu znamienok a ich štruktúru v čase, teda od poslednej návštevy pacienta,“ vysvetľuje dermatologička inštitútu Frais. Výhodou tak je, že pod kontrolou sú nielen jednotlivé znamienka, ale aj celé telo.

V prípade, že je znamienko na mieste, kde častejšie hrozí zaškrabnutie, prípadne došlo k mechanickému zaškrabnutiu, na zváženie je aj odstránenie znamienka,“ podotýka doktorka Katarína Bernadičová. To sa robí  buď laserom, alebo chirurgicky. „Výhodou lasera je, že z hnedej škvrnky vznikne nenápadná plochá jazvička. Laserom sa však dajú odstraňovať len ploché a menšie znamienka, prípadne vypuklé, ak je ich priemer do 2 mm. Nesmie zároveň ísť o rizikové znamienko,“ podotýka. Vtedy sa odstraňuje chirurgicky a posiela na histologický rozbor. Najvhodnejšími obdobiami na chirurgické odstraňovanie znamienok sú jeseň a zima, pretože je potrebné jazvu nevystavovať priamemu slnečnému žiareniu.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.