Epicentrum zdravia existuje

Keby ste si mali tipnúť, kde sa podľa vás nachádza? Možno vás to prekvapí, ale v súvislosti so zdravím a konkrétne funkčnou imunitou  sa spomína práve črevo. Práve tu totiž neustále prebiehajú  dôležité boje nášho imunitného systému proti nebezpečným votrelcom.

hrube_crevo21

A že ich je dosť! Sliznica čreva tvorí podstatnú časť slizničnej imunity; na jej vitalite neraz závisí, kto bude víťaz.
Ľudské telo je dokonalý mechanizmus, kde má všetko svoje miesto a funkciu. Starostlivosť o to, aby všetko fungovalo presne tak ako má, by mala byť našou každodennou prioritou; obzvlášť v posledných ťažkých mesiacoch, kedy svet sužuje doteraz nepoznaná pandémia. Pod pojmom „byť zdravý“ si asi každý z nás predstavuje niečo iné, no pre väčšinu z nás sa to aktuálne spája so silnou obranyschopnosťou. Za odrážanie nebezpečných útokov vírusov a baktérií, plesní, kvasiniek či ďalších parazitov je totiž priamo zodpovedný imunitný systém. Kľúčovým poznatkom je preto vedieť, kde sa toto pomyselné bojisko v tele nachádza, rovnako tak aj metódy a prostriedky na jeho posilnenie.

Mechanická bariéra s pridanou hodnotou

Množstvo mikroorganizmov sa nachádza nielen vo vnútri, ale aj na povrchu nášho tela. Koža a sliznice sú nimi doslova posiate. Úlohou imunitného systému je odlíšiť tie prospešné od škodlivých; následne ich zachovať alebo zlikvidovať. Dlhé roky sa predpokladalo, že koža a sliznice sú len akousi mechanickou bariérou medzi organizmom a mikroorganizmami. Aby však vedeli primerane kontrolovať osídlenie a prienik tých škodlivých do tela, disponujú aj vlastným chemickým obranným mechanizmom – tzv. slizničným imunitným systémom, prípadne slizničnou imunitou. Okrem črevnej ju tiež tvoria napríklad sliznice dýchacieho traktu a nosa. Podobne ako všetky mechanizmy v našom tele, aj slizničná imunita funguje na viacerých úrovniach. Ak by sa totiž stalo, že jedna z nich zlyhá, ďalšia túto chybu napraví.

Vstupná brána

Nie je náhoda, že práve sliznice sú miestom, kde sa patogény nachádzajú najčastejšie. Ak sú zdravé a silné, nepriatelia nemajú šancu. V opačnom prípade nedokážu správne fungovať a rovnako tak aj proces ochrany. Slizničná imunita ich nedokáže zneškodniť, namiesto toho sa patogény začnú rozmnožovať a rozširovať ďalej. Výsledkom je tak ochorenie. Oslabená slizničná imunita sa najčastejšie prejavuje infekciami a zápalmi hrdla a ústnej dutiny (hltan, mandle, hrtan, sliznica úst či ďasná). Typickým a nezameniteľným príznakom je opakovanie aj niekoľkokrát v priebehu roka. Logickým krokom je návšteva imunológa a užívanie preparátov na podporu imunity. Na trhu sú dnes dostupné aj tie, ktoré sú špeciálne určené na podporu slizničného imunitného systému (napríklad s obsahom látky Protequine®), ktoré môžu k zlepšeniu stavu výrazne pomôcť.

Zdravé sliznice – silnejšia imunita

V procese ochrany pred chorobami hrajú sliznice jednoznačne prvé husle. Kým sa však u nás nerozvinú príznaky ich narušenia a oslabenej imunity, všímame si ich len málokedy. Pritom každý deň môžeme pre ne urobiť veľa a posilniť tak dôležitú slizničnú imunitu. Ako na to?

  • Sliznice musia byť vlhké, pokiaľ majú spoľahlivo fungovať. V opačnom prípade sú oslabené, pričom nebezpečné mikroorganizmy sa v nich rýchlejšie množia. Naopak tie prospešné takéto podmienky nevydržia. Obzvlášť zimné obdobie a vykurovacia sezóna je pre ne hrozbou. Opatrne preto s prekúreným interiérom a suchým vzduchom! Nezabúdajte ani na dostatočný pitný režim.
  • Začnite s otužovaním! O jeho prospešných účinkoch niet pochýb. Organizmus tak bude lepšie reagovať na zmeny teplôt, ktoré sú preň záťažou a zvyčajne sa končia prechladnutím či zníženou odolnosťou voči chorobám. Nemusíte sa pridať hneď k ľadovým medveďom, začnite napríklad rannou sprchou so striedaním teplôt vody.
  •  Zdravá strava je pojem, ktorý pre mnohých z nás pôsobí odstrašujúco. Kvôli dostatku živín a vitamínov nemusíte od základu meniť všetky doterajšie návyky. Základom je, aby jedlo prinášalo nielen potešenie, ale najmä úžitok. Pri rozhodovaní sa snažte riadiť heslom „kvalita pred kvantitou“. 
  • Naučte sa zvládať stres. Vedeli ste, že psychika ovplyvňuje aj imunitný systém? Stres ho dokonca preukázateľne oslabuje. Vyhýbajte sa zaťažujúcim situáciám, pokiaľ to však nie je možné, osvojte si techniky, ako stres efektívne odbúrať. Na niekoho platí meditácia, šport či čítanie kníh.
  • Pravidelný pohyb je pre telo i myseľ nesmierne dôležitý. Neriešte ním len prebytočné kilogramy. Nájdite si športovú aktivitu, ktorá vás bude tešiť a napĺňať. Nie nadarmo sa predsa vraví, že hýbať sa je zdravé!
  • Doprajte si výživové doplnky, ktoré slizničná imunita ocení.  Preventan® Clasic svojim unikátnym zložením pomáha podporovať jej činnosť, zmierňuje príznaky únavy a vyčerpania, a tým aj udržiavať organizmus zdravý a vitálny. Nájdete ho aj vo forme Preventan® Junior. Pokiaľ vás už nejaké sezónne ochorenie sužuje, doprajte svojej slizničnej imunite extra podporu užívaním výživových doplnkov Preventan®  Akut, ktorý tiež nájdete aj vo forme pre deti od 3 rokov ako Preventan® Akut Junior v atraktívnych príchutiach. Viac na www.neuraxpharm.sk

1 Komentár

  • Komentár Annamária Balázsová piatok, 29 január 2021 06:43 napísal Annamária Balázsová

    Preventan® Clasic, Preventan® Junior, Preventan® Akut, Preventan® Akut Junior

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.