Rakovina kože

Väčšina druhov rakoviny je liečiteľná, ale pri výskyte malígneho melanómu zväčša prichádza liečba už neskoro a končí sa smrťou.

Rakovina kože sa najčastejšie prejavuje na častiach tela, ktoré sú najviac vystavené slnku – tvár, hruď, chrbát, plecia a nohy. Pri tomto ochorení je veľmi dôležitá ochrana, ktorá je v podstate jednoduchá.

Ochrana
V prvom rade treba chrániť kožu pred intenzívnym slnečným žiarením. V čase medzi 10.00 a 15.00 hodinou sa neslniť, požívať ochranné prostriedky, ktoré chránia pred UVA a UVB, majú obsahovať vysoký ochranný faktor. Pri najintenzívnejšom slnečnom žiarení, ak sa mu nemôžete vyhnúť, chráňte svoje telo zahalením vrátane hlavy. Pri preventívnej návšteve lekára, vždy požiadajte, aby vám prezrel aj kožu.

Najčastejšie sa vyskytuje forma rakoviny bazálnych buniek, postihuje bunky hornej vrstvy kože a náchylnejší sú jedinci s veľmi svetlou pokožkou. Príčinou vzniku je dlhodobé pôsobenie slnečného žiarenia. Príznakom môže tuhá perlovitá alebo voskovitá hrčka, či nehojaci sa vred. Liečba na nasadzuje podľa stupňa ochorenia, môže ísť o chirurgický zákrok, kryochirurgia alebo zničenie rakovinových buniek elektrinou.
Menej častý výskyt rakoviny je forma rakoviny dlaždicových buniek. Príznakmi sú najskôr nebolestivé hrčky alebo škvrny na tele, spôsobené dlhodobým slnením. Táto forma je agresívnejšia, rýchlejšie sa šíri a môže byť aj smrteľná. Liečba je chirurgická alebo sa miesto vypáli (elektrokauterizácia).

Malígny melanón
Malígny je v preklade zhubný melanón, je najzávažnejšia forma rakoviny kože. Napáda bunky tvoriace pigment kože (melanocyty). Pri neskorej diagnostike má tendenciu rozšírenia do lymfatických uzlín a do iných častí tela. Často sa vyvinie z materského znamienka, hlavne pri tých väčších. Melanón však môže vzniknúť aj s novovytvoreného znamienka.
Riziko výskytu melanónu okrem dlhodobého slnenia má aj rodinná predispozícia. Najčastejší výskyt býva obvykle na trupe, rukách alebo lýtkach. U ľudí s tmavšou pokožkou sa často objavuje aj na dlaniach rúk alebo spodkoch chodidiel.
Symptómom je zväčšenie znamienka do veľkosti, tvaru a farby. Liečba sa nasadzuje pod pozitívnych laboratórnych vyšetreniach. Pozostáva z chirurgického zákroku, pri recidíve sa nasadzuje chemoterapia.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.