Starostlivosť o zuby a ústnu dutinu

Poznáme viacero techník správneho čistenia zubov. Dôležité je, aby bola vždy šetrná k zubom i ďasnám.„Nesprávnou technikou totiž dochádza k poškodzovaniu a odhaľovaniu zubných krčkov. Zubnú sklovinu môže poškodzovať aj prehnane veľký tlak pri čistení zubov,“vysvetľuje Jana Varsová, farmaceutka a špecialistka na odborné kampane z lekární Dr.Max. 

zdravy usmev

5 KROKOV SPRÁVNEHO ČISTENIA ZUBNOU KEFKOU 

1. Zubnú kefku priložíme na rozhranie ďasna a vonkajšiu plochu zuba pod 45° uhlom.

2. Jemne kefkou zavibrujeme, aby vlákna prenikli do ďasnového žľabu, a zotrieme povlak smerom od ďasna ku korunke zuba.

3. Kefku prikladáme stále pod 45° uhlom. Tentoraz z vnútornej plochy zubov. Jemne zavibrujeme a opäť zotrieme smerom od ďasna k zubu.

4. Vnútorné plochy predných dolných aj horných zubov čistíme priložením kefky kolmo tak, aby sa hlavica kefky dotýkala vnútornej strany zubov. Čistíme jemným pohybom smerom od ďasna k zubu.

5. Kefku priložíme vodorovne na žuvacie plochy stoličiek a čistíme pohybom vpred a vzad.

VIETE AKO SPRÁVNE POUŽÍVAŤ MEDZIZUBNÚ KEFKU? 

1. Medzizubnú kefku nasmerujeme do priestoru medzi zubami tak, aby špička kefky sledovala povrch ďasna.

2. Jemne zatlačíme, kefku vyrovnáme do vodorovnej polohy a posunieme až na druhú stranu cez celý medzizubný priestor.

3. Kefku opatrne vytiahneme von a opláchneme ju.

Zubom, ďasnám a hygiene ústnej dutiny je potrebné venovať vysokú pozornosť a už malým deťom vštepovať správnu techniku čistenia zubov. „Zdravá ústna dutina nie je len estetickou záležitosťou, ale môže vplývať aj na naše celkové zdravie. Ovplyvňuje totiž i ochorenia srdcovo-cievneho systému, onkologické ochorenia, cukrovku alebo aj chronické obštrukčné ochorenie pľúc či astmu,“upozorňuje Jana Varsová, farmaceutka a špecialistka na odborné kampane z lekární Dr.Max. 

ČO OVPLYVŇUJE ZDRAVIE ZUBOV? 

1. Prevencia - Jedným zo základných pravidiel v starostlivosti o zuby a hygienu ústnej dutiny, na ktorú netreba zabúdať a ani ju odsúvať na stranu je  pravidelná návšteva zubného lekára. S návštevou odborníka to nekončí, pre zdravie je dôležitá správna technika čistenia, ktorú je potrebné dodržiavať už od detského veku.

2. Ústna hygiena - Zuby a ďasná je nevyhnutné čistiť pravidelne a nesmieme zabúdať ani na jazyk. Zuby si čistíme vždy pred spaním a ešte aspoň raz počas dňa, najlepšie až 30 minút po konzumácii jedla. Vtedy už zuby nie sú citlivé na mechanické pôsobenie kefky v dôsledku zníženého pH v ústach po jedle. 

3. Fluoridy-  zvyšujú odolnosť skloviny proti kyselinám a zohrávajú tak dôležitú úlohu v ochrane pred zubným kazom. Nájdeme ich v zubných pastách a géloch.

4. Výživa a stravovacie návyky

Vhodné: zelenina, ovocie, ryby, pečeň, mlieko, tvaroh, syry, vajcia, celozrnné výrobky, orechy

Nevhodné: sladké a bublinkové nápoje, ovocné džúsy, cukrovinky a sladké pečivo

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.