Nenechajte si pokaziť radosť zo športu zranením

Šport a dostatočný pohyb patria medzi základné atribúty zdravého životného štýlu. V niektorých situáciách však predstavujú aj riziko bolesti kĺbov alebo dokonca rôznych zranení. To sa navyše s pribúdajúcim vekom zvyšuje. 

3m 25219

Pokiaľ sa bolesť dostaví, je načase použiť ortézu alebo bandáž a postihnuté miesto zafixovať. Kvalitná bandáž ale môže slúžiť aj ako prevencia. 

V zimných mesiacoch to mnohých z nás láka na zasnežené zjazdovky, teplejšie počasie aj po pracovnej dobe zase zvádza ísť si zabehať, alebo sa vybrať na výlet na bicykli. Na svahu aj na cyklochodníkoch čakajú náš pohybový aparát mnohé nástrahy, ktoré dokážu radosť zo športu prekaziť. Rizikových oblastí je hneď niekoľko. Patria medzi ne kolená, kde hrozia úrazy menisku, poškodenie skríženého a postranného väzu alebo poranenie chrupavky. Doslova citlivou záležitosťou sú členky. Stačí jeden nesprávny pohyb, dostúpenie a výron je na svete. Tú intenzívnu bolesť pozná azda každý, rovnako ako napríklad bolesť chrbta. Práve tá je totiž druhou najčastejšou príčinou návštevy u ortopéda. 

Na ochranné bandáže a ortézy sa často pozerá ako na nástrojrekonvalescencie. Tieto zdravotné pomôcky ale dokážu poslúžiť rovnako dobre aj v prípade, kedy chcete možnému zraneniu predísť. „Lyžovanie napríklad predstavuje veľký nápor na kolená. Kto je na ne citlivý, tomu odporúčam zobrať  si ortézu aj na svah, pretože pomôže koleno spevniť. Bola by predsa škoda zanevrieť na obľúbený šport,“ hovorí Lenka Kvasnicová z 3M. To isté potom platí aj pre behanie, cyklistiku, ale aj cvičenie v posilňovni. 

V čom spočíva tajomstvo bandáží?

Kvalitná bandáž predstavuje pohodlnú a pevnú oporu, ktorá dokáže pomerne rýchlo uľaviť od akútnej bolesti. Stabilita kĺbov totiž prispieva k ich ochrane pred presilením a znižuje riziko zranení. „Trvalý a jemný tlak stimuluje receptory v pokožke a tkanive, čím urýchľuje ustúpenie opuchu na poranenom kĺbe. Tkanivo je tiež lepšie okysličené a dostane sa doň viac živín. Teplo vytvorené pôsobením bandáže zase podporuje krvný obeh v cievkach, ktoré je potrebné zahojiť,“ vysvetľuje Lenka Kvasnicová.

Správne vybratá bandáž musí pôsobiť efektívne a dať sa používať opakovane. Úľava od bolesti by sa totiž mala dostaviť už za niekoľko minút. Technologická spoločnosť 3M preto ponúka bandáže z radu Futuro Sport, za ktorých vývojom stojí odborná skupina inžinierov a zdravotníckych pracovníkov. Boli navrhnuté tak, aby zabezpečili správnu oporu, boli nastaviteľné na mieru a zároveň účinne uľavili od bolesti kĺbov. Pri výbere správnej bandáže je totiž dôležitý tvar, veľkosť, aj pohodlnosť nosenia. „Bandáž by mala na postihnuté miesto vyvíjať tlak, nesmie však škrtiť alebo sa zarývať do pokožky. Potom by mohlo byť jej použitie skôr kontraproduktívne,“ upozorňuje Lenka Kvasnicová. 

S pribúdajúcim vekom sa kĺby čím ďalej, tým viac opotrebovávajú a sú preto náchylnejšie na rôzne zdravotné komplikácie. Či už sú to úrazy kolien, vyvrtnuté členky alebo bolesti chrbta, bandáže 3M sú tu na to, aby ste si mohli naplno užívať športové aktivity v akomkoľvek veku. 

Produktové tipy:

Klasik:
3M™ FUTURO™ Kolenná bandáž
Bandáž poskytuje úľavu a podporu pre slabé alebo boľavé svaly nad a pod kolenom. Vďaka obojsmernému strečovému materiálu je ľahké si ju natiahnuť.
3M™ FUTURO™ Zápästná bandáž s obojstrannou dlahou
Napomáha uľaviť od bolesti svalov zápästia a kĺbov. Patentovaný, odstrániteľný a nastaviteľný stabilizátor pomáha optimalizovať polohu zápästia.
3M™ FUTURO™ Lakťová bandáž s epikondylárnou páskou
Poskytuje oporu a úľavu pre stuhnutý, oslabený alebo poranený lakeť a predlaktie. Je možné použiť na reguláciu lokalizovaného edému či opuchu.

Comfort Lift:
3M™ FUTURO™ Kolenná bandáž Comfort Lift
Poskytuje oporu pre stuhnuté, oslabené alebo poranené koleno. Nosí sa pri bežných denných činnostiach, ktoré spôsobujú nepríjemné problémy s kolenami.
3M™ FUTURO™ Lakťová bandáž Comfort Lift
Poskytuje oporu pre stuhnutý, oslabený alebo poranený lakeť. Nosí sa pri bežných denných činnostiach, ktoré spôsobujú nepríjemné problémy s lakťom..

Sport:
3M™ FUTURO™ SPORT Nastaviteľná bandáž na zápästie
Bandáž poskytuje silu a oporu pre stuhnuté, oslabené alebo poranené zápästie. Zároveň pomáha chrániť pred ďalším zranením.
3M™ FUTURO™ SPORT bandáž na koleno
Nastaviteľná kolenná bandáž je určená na posilnenie a oporu pri stuhnutosti a slabosti kolien alebo pri ich poranení. Prispieva tiež k ochrane pred ďalším zranením. Nastaviteľný rozmer: 33-45,5 cm.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.