Nepokazte si leto!

Celý rok sa tešíme na leto, voľno, prázdniny, dovolenku. Treba si však dať pozor, aby sa vysnívané obdobie nepremenilo na neželaný čas strávený napríklad v nemocnici. 

istock nemocnica

Nešťastie nechodí po horách

Dôverne to pozná účtovníčka Lucia, ktorá si už v januári kúpila dovolenku v Egypte. Keď sa na ňu v júli konečne dostala, neprešli ani tri dni, s podozrením na faraónovu chorobu a v dôsledku závažnej dehydratácie skončila v tamojšej nemocnici. „Nevedela som, čo je horšie, či tie bolesti, zimnica, totálna slabosť, alebo zúfalstvo z pokazenej dovolenky, na ktorú som šetrila niekoľko mesiacov. 

Jednoducho celé zle!

Pani Helena zas zobrala na dovolenku do Grécka 13-ročného vnuka Viliama. S chalanom v jeho veku je to ťažké asi všeobecne, už sa nehrá v piesku, ale ani vylihovanie na lehátku ho nebaví. Potrebuje akciu, parťáka. Babka Helena mu chcela urobiť radosť a skákala spolu s ním z mostíka do hotelového bazéna. Najskôr len tak opatrne „panáčikov“, no Vilko ju povzbudzoval, aby to skúsila aj inak, že je to zábava. Šípku, pupkáča alebo aspoň „panáčika“ dozadu. Toho pani Helena skúsila, dopadla však veľmi nešťastne, niečo jej chruplo v chrbtici a z bazéna jej museli pomôcť ostatní dovolenkári. Nasledoval prevoz sanitkou do nemocnice, more vyšetrení, hromada cudzích ľudí hovoriacich neznámym jazykom a k tomu vnuk, ktorý ostal na hoteli sám... Pohroma! S naštiepeným stavcom musela domov cestovať lietadlom v špeciálnom režime, hoci do Grécka prišli autobusom. Podčiarknuté a zrátané, dovolenku si neužil ani Viliam, ani babka, hoci na ňu nikdy nezabudnú.

Stačí len malé uštipnutie

Všetko v pohode prebehlo naopak v rodine Kukučkových, ktorí strávili dva týždne v Ázii aj s trojmesačnou dcérkou. Len poslednú noc ich niečo doštípalo. Malá celý spiatočný let zvracala, všetci si však mysleli, že to tak zle znáša druh dopravy. No už krátko po pristátí bolo jasné, že vyše štyridsaťstupňová horúčka bude mať iný pôvod. Rodičia sa z pochopiteľných dôvodov nechcú vyjadrovať pre médiá, ale priznali, že šťastím v nešťastí bolo, že pristáli vo Viedni, kde hneď vyhľadali lekársku pomoc. Okamžite ich hospitalizovali s diagnózou horúčka dengue. Všetkých! Nechcú ani domyslieť, čo by sa mohlo stať a ako by dopadla liečba, keby choroba prepukla ešte v mieste dovolenky.

Bonus za pokazené leto

Každá hospitalizácia, počas ktorej musí človek nedobrovoľne ostať na dlhší čas v nemocnici, dokáže pokaziť leto nielen jemu, ale i zvyšku rodiny.    Cestovné poistenie nikoho pred úrazom, chorobou, alergickou reakciou, črevnými problémami či hospitalizáciou neuchráni, ale určite je záchranným kolesom, ktoré nepríjemnú udalosť zjednoduší. Príjemnú čerešničku na torte nepríjemností pripravila na túto letnú sezónu poisťovňa Aegon v podobe bonusu za pokazené leto. „Naši klienti získajú v prípade, ak budú musieť od júna do septembra v dôsledku úrazu, poranenie, vírusového či parazitárneho ochorenia stráviť čas v nemocnici doma alebo v zahraničí, nad rámec poistenia bonus 150 eur, ktorý môžu využiť akokoľvek podľa svojho uváženia,“povedala Monika Poracká, produktová manažérka poisťovne Aegon. Suma vystačí napríklad na víkendový výlet alebo návštevu aquaparku, čo pokazené leto úplne nenahradí, ale určite trochu zlepší celkový dojem z neho.  

10 tipov, ako leto nepremárniť

  1. Pri jazde na bicykli si dajte helmu, riziko úrazu hlavy tak znížite až o 80 %.
  2. Kúpte sa iba vo vodách, ktorých kvalita sa pravidelne kontroluje (www.vodanakupanie.sazp.sk)
  3. Vždy majte so sebou fľašu s vodou, aby ste predišli dehydratácií a prehriatiu organizmu.
  4. Pred slnkom si chráňte aj hlavu. Pomôže klobúk, šiltovka, šatka.
  5. Samozrejmosťou by malo byť používanie krému s ochranným UV faktorom. Pri mori a na horách faktor 50.
  6. Klimatizáciu používajte rozumne, rozdiel medzi teplotou vnútri a vonku by nemal byť viac ako 7 ˚C.
  7. Na túru do hôr vyrazte zavčas rána, aby vás na nej nezastihli v lete časté popoludňajšie búrky. Predpovede a výstrahy na www.shmu.sk
  8. Na ochranu pred kliešťami a komármi používajte repelenty.
  9. Súčasťou dovolenkového balíčka doma i v zahraničí by malo byť aj antihistaminikum pre prípad alergickej reakcie (morské živočíchy, slnko, jedlo...).
  10. Konzumujte iba potraviny dôkladne tepelne spracované. To platí aj na dovolenke v zahraničí. Pozor tiež na lokálnu vodu, problémy vie narobiť aj kocka ľadu.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.