Zdravý záväzok do nového roka – návšteva urológa

Koniec fajčenia, strata kilogramov alebo viac zeleniny - to sú už tradičné novoročné predsavzatia, ktoré si ľudia, niektorí aj každý rok, opakovane dávajú. V poslednej dobe však naberajú na popularite aj predsavzatia, ktoré sa týkajú návštevy lekárov.

doktorka fonendoskop 17

Ženy si sľubujú, že tento rok už určite pôjdu na preventívnu prehliadku ku gynekológovi a muži, tí zbierajú odvahu objednať sa k zubárovi. Je tu však ešte jeden lekár, ktorého by v novom roku rozhodne nemali obísť. Urológ. Vďaka preventívnej prehliadke si môžete ušetriť veľké problémy s močovými cestami, aj s obličkami. Sú tu však aj vážnejšie diagnózy, ktoré sa čoraz častejšie objavujú už po tridsiatke. „Rakovina prostaty bolo tretie najčastejšia nádorové ochorenie, ktoré sme odhalili v rámci nášho skríningového programu,“ hovorí šéfka zdravotnej poisťovne Union Elena Májeková. Na Slovensku je pritom každoročne diagnostikovaných takmer 3000 nových prípadov. Úspešnej liečbe však predchádza včasná diagnostika.

Inovatívnu vyšetrovaciu metódu na diagnostiku karcinómu prostaty začali používať zatiaľ na jedinom pracovisku nukleárnej medicíny  v Nitre. Vďaka kontrastnej látke, ktorú si tam sami vyrábajú, je presnosť pri diagnostike pacienta 95-98%.  Doposiaľ bolo touto novinkou vyšetrených približne 200 pacientov, ktorí už rakovinu prostaty majú. O toto vyšetrenie je veľký záujem aj zo zahraničia, na Slovensku ho však spomedzi zdravotných poisťovní prepláca iba ZP Union.

Ako vyzerá preventívna prehliadka u urológa?

Preventívna prehliadka u urológa je z verejného zdravotného poistenia uhrádzaná našou zdravotnou poisťovňou mužom od 40 roku veku.

Kompletná preventívna urologická prehliadka zahŕňa fyzikálne vyšetrenie, palpačné vyšetrenie prostaty per rektum, palpačné vyšetrenie semenníkov, ultrazvukové vyšetrenie močových ciest a obličiek. Urológ zabezpečí aj vykonanie laboratórnych vyšetrení   - močový sediment, kreatinín, PSA na príslušnom odbornom pracovisku. V prípade zdravotných problémov je vyšetrenie u urológa dostupné a uhrádzané poistencovi v každom veku. Na urologické vyšetrenie potrebuje poistenec výmenný lístok od všeobecného lekára

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.