Bolieva vás chrbát? Môže za to dlhodobé sedenie

Každoročne pribúda počet pacientov trpiacich bolesťami chrbtice. Čo je na tom najhoršie, pribúda počet mladých ľudí, ktorí sa už počas štúdia sťažujú na silné bolesti chrbtice. Ak vás pravidelne bolieva chrbát, príčinou môže byť aj dlhodobé sedenie.

back pain 1200x750

Počítače a dlhodobé sedenie

Skoro každé školopovinné dieťa po návrate zo školy zapína počítač a sadá si k nemu, pričom aktivít, ktorým by sa mohlo venovať, je hneď niekoľko. Problém je najmä v tom, že rodičia si vôbec neodsledujú, koľko času trávia ich potomkovia pri počítači. Sedenie pri počítači spôsobuje nielen problémy s chrbticou, ale aj problémy s očami. Ak toto nepodchytíte už  v začiatku, u dieťaťa sa vytvorí závislosť, s ktorou skoncovať bude veľmi náročné.

Ak dieťa potrebuje počítač najmä kvôli domácim úlohám, nezakazujte mu ho. Dieťaťu pomôžete tým, že mu kúpite detský rastúci stôl. Tento stôl rastie s vašim dieťaťom, čiže sa nebudete musieť obávať toho, že vaše dieťa sa bude musieť hrbiť.

Cvičte, nezanedbávajte pohyb

Zabrániť takýmto komplikáciám môžete jedine pravidelným pohybom. Chodievajte cvičiť, chodievajte na prechádzky. Jednoducho každú voľnú chvíľu vyplňte pohybovou aktivitou. Aj keď ste sa s takýmto názorom stretli už takmer na každom fóre, nie je to žiaden výmysel. Môžete používať ergonomické pomôcky, ale ak sa nebudete hýbať, bolesti chrbtice vás paralyzujú.

Myslite hlavne na deti

Ak pracujete v kancelárii a dlhý čas trávite práve sedením, snažte sa robievať si prestávky aspoň každú pol hodinu. Prejdite sa po kancelárii, pocvičte si, ponaťahujte sa. Čo sa týka detí, vytvárajte im program, ktorý ich určitým spôsobom núti k pohybu. Samozrejme, stavajte 3D puzzle, čítajte knihy, ale nezabúdajte bicyklovať, korčuľovať, turistikovať, plávať.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.