Ako uľaviť alergikovi?

Jar so sebou prináša okrem krásne rozkvitnutej prírody aj sezónne alergie, ktoré pre alergikov predstavujú obdobie svrbiacich očí, škrabania v hrdle, pokašliavania a tečúceho nosa.

alergia otec dieta 17

Alergia netrápi len dospelých, ale aj malé deti či dokonca bábätká. Viete, ako môžete doma uľahčiť život alergikovi?

Zbavujte sa prachu a peľu

Okrem predpísaných liekov od odborníka, viete aspoň z časti alergikovi uľaviť aj dôkladnou starostlivosťou o príbytok. Počas hlavnej sezónny peľov je dôležité, aby ste dbali na pravidelne utieranie prachu a vysávanie, aspoň 1 - 2 krát do týždňa. Vymieňajte pravidelne návlečky, aspoň každé dva týždne. Periny a vankúš pre alergikov by mali byť samozrejmosťou. Príbytky pravidelne vetrajte, ale okná nenechávajte príliš dlho otvorené. Najnižšia koncentrácia peľov v ovzduší je počas a tesne po daždi. Pele sa zachytávajú aj na oblečení, vo vlasoch, na obočí,... Alergik by preto mal dbať na pravidelnú hygienu a cez deň by si mal aj viackrát prepáchnuť tvár čistou vodou, najmä po príchode domov.

Vyskúšajte inhalátor

Ideálne je, ak si dovolenku pri mori alebo na horách vyberáte počas najsilnejšej peľovej sezóny. Morský vlhký vzduch priaznivo vplýva na dýchacie cesty a pomáha uvoľňovať od hlienov. Podobným princípom mu môžete pomôcť aj doma. Lekárne a zdravotnícke potreby ponúkajú špeciálne inhalátory, ktoré vyrábajú aerosól. Do prístroja nalejete liečivú minerálnu vodu určenú na inhalovanie, ktorú potom pacient vdychuje. Inhalovanie veľmi účinne uvoľňuje a zvlhčuje dýchacie cesty, napomáha pri vykašliavaní a na rozdiel od nosových kvapiek nie je návykové. „Nosové kvapky a spreje sú návykové, navyše riešia len momentálny opuch sliznice, čo vám alergickú nádchu nevylieči,“ tvrdí MUDr. Katarína Šimovičová. Je dokázané, že slaná voda (minerálka) odstraňuje opuchy slizníc a rozpúšťa hlieny. Inhalátor využijete aj pri iných respiračných ochoreniach, ktoré môžu drobca trápiť počas roka, akými sú chrípka, nádcha či zápal dýchacích ciest. „Dnes je používanie inhalátorov čoraz rozšírenejšie. Inhalovanie je omnoho účinnejšie a príjemnejšie ako naparovanie nad hrncom s horúcou vodou, ktoré sa praktizovalo kedysi. Častice aerosólu rozprašované inhalátorom majú výrazne menšiu veľkosť v porovnaní s časticami vodnej pary, preto prenikajú až do spodných dýchacích ciest,“ dodáva lekárka. Vdychovanie aerosólu je veľmi príjemné - je izbovej teploty, žiadna horúca para. Dobrú službu poskytujú inhalátory Omron. Ponúkajú prístroje určené aj pre detského užívateľa, napríklad CompAir C801KD ku ktorému sú pribalené veselé farebné postavičky vďaka čomu je inhalovanie pre nich hrou a nie strašiakom. Pre bábätká je k dispozícii Duobaby, ktorý má okrem nástavca na inhalovanie aj odsávačku na hlieny. Inhalátor šetrí zdravie, ale aj rodinný rozpočet, pretože jeden môže pokojne používať celá rodina.

inhalatory baby 1100x450

Viac info hľadajte na www.inhalovanie.sk.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.