Význam kyseliny mliečnej v intímnej hygiene

V živote ženy zohráva intímna hygiena podstatnú rolu. Či už ste zástankyňou teórie „čistá voda úplne stačí“ alebo so zanietením striedate jeden prípravok za druhým, na jednu vec by ste nemali nikdy zabudnúť.

vagi 1200x676

Prostredie intímnych partií je jedným z najzraniteľnejších miest na vašom tele. Venujte mu preto starostlivosť, ktorú si zaslúži.

Vaginálna mikroflóra a význam kyseliny mliečnej

Prirodzené prostredie v pošve zdravej ženy je kyslé a vyznačuje sa nízkou hladinou pH (3,8 – 4,5). Táto prirodzená kyslosť a nízke pH je dôležité pre dosiahnutie správnej rovnováhy medzi dobrými a zlými baktériami. Za udržiavanie zdravej vaginálnej mikroflóry sú zodpovedné laktobacily, ktoré ju chránia nepretržitou produkciou kyseliny mliečnej. Práve vďaka nej sú naše intímne partie schopné brániť sa útokom choroboplodných baktérií, ktoré sú nositeľmi mykóz a zápalových ochorení.
Laktobacily štiepia glykogén, ktorý sa nachádza v pošvovom hliene a tak vzniká kyselina mliečna, ktorá vytvára kyslé prostredie. Práve kyslé prostredie podporuje rast ďalších laktobacilov, čím bráni prítomnosti škodlivých baktérií a predchádza infekciám. Pošva sa stará sama o seba, pretože jej steny neustále produkujú pošvový výtok na zabezpečenie lubrikácie a samočistenia a udržiavajú vhodnú kyslosť na zabránenie infekciám. Kyselina mliečna je pre ochranu vašej intímnej zóny kľúčová. Tým, že udržiava nízke pH v pošve, zachováva jej ochrannú kyslú vrstvu. Práve preto v produktoch Lactacyd nájdete kyselinu mliečnu a ďalšie prírodné zložky.

Príčiny premnoženia zlých baktérií sú rôzne

BAKTÉRIE

Streptokoky, stafylokoky a enterkoky patria k tými agresívnym kmeňovými baktériami, spôsobujúcim v prostredí ženských intímnych partií silný pošvový zápal, sprevádzaný hnisavým výtokom. Napriek tomu, že ich prítomnosť objavíme v bežnej mikroflóre, v prípade ich premnoženia sa stávajú silným protivníkom zdravého organizmu. Často sú sprievodným prejavom závažnejších infekcií, akými sú trichomoniáza, mykóza, či kvapavka. Veľmi osvedčenou je lokálna alebo pejorálna antibiotická liečba.

Gardnerella vaginalis je baktéria, ktorá sa vďaka premnoženiu na úkor lactobacylov stáva pôvodcom silného pošvového zápalu, nazvaného tiež Bakteriálna vaginóza. Tým, že výrazne zvýši zásaditosť prostredia pošvy, spustí lavínu nepríjemných prejavov, akými sú sfarbený, vodnatý výtok, spojený s nepríjemným zápachom najmä po pohlavnom styku. Najčastejšími príčinami vzniku Bakteriálnej vaginózy sú neprimerane časté výplachy pošvy za účelom liečby infekcie, časté striedanie sexuálnych partnerov (viac ako 3 v priebehu jedného roka), prechladnutie spôsobené nosením studených mokrých plaviek, vyčerpanosť, ale aj nedostatok železa, či cukrovka. Na liečbu zväčša postačí lokálna terapia, niekedy je potrebná celková. Asi u tretiny žien dokáže zmiznúť sama. Na pozore by sa však mali mať budúce mamičky, ktoré sú vďaka tejto baktérií ohrozené rizikom spontánneho potratu, popôrodnej maternicovej infekcie, či mimomaternicového tehotenstva. Každá žena, trpiaca ochorením je navyše vystavená zvýšenému riziku nákazy pohlavnou chorobou a rizikom infekcií močnového ústrojenstva.

Narušenie tohto mechanizmu často spôsobuje nevhodný výber spodnej bielizne, vplyv stresových faktorov, oslabenie imunity, ba dokonca prirodzený vývin ženského tela (obdobie puberty, menštruačný cyklus, tehotenstva, menopauzy). Ako sa menia podmienky, mení sa tiež prirodzená rovnováha baktérií, čo môže spôsobiť nepohodlie, podráždenie a dokonca infekciu. Z rovnováhy ho dokáže vyviesť aj používanie nevhodných čistiacich prostriedkov, medzi ktoré patria dezinfekčné mydlá a sprchové gély. Ich zloženie je upravené tak, aby dokázali pokožku tela vyživiť a ponechať jej prirodzené pH 5,5. Pre dosiahnutie intímnej pohody preto odborníci odporúčajú používať prípravky na intímnu hygienu.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.