Ako zdravo piť

Voda reguluje telesnú teplotu, pomáha pri transporte rôznych potrebných živín do buniek a pomáha pri vylučovaní nepotrebných látok z tela.


Ľudské telo obsahuje 50 až 70 % vody. Človek denne stratí 2 – 3 litre vody. To zodpovedá 1 – 2 % celkovej telesnej hmotnosti. Nedostatok vody v organizme môže spôsobiť dehydratáciu.

Na primeraný príjem tekutín vplývajú rôzne individuálne aspekty. Patria medzi ne vek, pohlavie, zdravotný stav, stravovacie návyky, životné prostredie, v ktorom sa pohybujeme, jeho teplota a vlhkosť, či to na akej úrovni sa venujeme aktívnemu pohybu. Takisto treba byť opatrný pri pitnom režime malých detí. Faktom je, že bez jedla sa ľudské telo dokáže zaobísť až 50 dní, ale bez pitia je to len pár dní.

Vekové rozhranie/ Odporúčané množstvo tekutín za 1 deň (muži:ženy)

 
- 9 – 13/ 2,1l : 1,9l

- 14 – 18/ 2,5l : 2,0l

- nad 19/ 2,5l : 2,0l


Je dôležité pripomenúť, že zdrojom vody môžu byť aj rôzne druhy nápojov či potravín. Ako uvádza Európsky hydratačný inštitút, 20 až 30 % dennej dávky vody pokrýva jedlo. Napríklad mäso obsahuje v priemere medzi 40 až 65 % vody. Ovocie je taktiež jej výdatnou zásobárňou. Jahody, pomaranče alebo melóny obsahujú 80 - 95 %.

Kedy piť?
Európsky inštitút pre hydratáciu vymedzil štyri hlavné momenty, v rámci ktorých by sa za žiadnych okolností nemalo zabúdať na pravidelné a priebežné dopĺňanie tekutín.

Pri fyzickej aktivite, napríklad šport, na ktorý vynaložíme viac času ako 30 – 40 minút, voda nemusí byť vždy najvhodnejším nápojom. Pri takejto aktivite naše telo prichádza totiž nielen o vodu, ale spolu s ňou sa vyplavujú aj rôzne živiny. Preto, ak sme pri športe odkázaní len na tekutiny, nápoje s prídavkom sacharidov a minerálnych látok (sodík, vápnik a horčík) sú pre náš výkon efektívnejšie. Sacharidy sú zdrojom energie, bez ktorej sa žiadnej aktivite nedá venovať naplno. Možno sa to na prvý pohľad nezdá, ale byť dostatočne hydratovaný je veľmi dôležité aj pri takej, na prvý pohľad nenamáhavej činnosti, akou je štúdium. Napriek tomu, že mozog reprezentuje len 2 % celkovej váhy nášho tela, až 20 % krvného obehu smeruje práve tam. Pokiaľ teda dôjde k dehydratácii, spomaľuje sa krvný obeh a s ním prísun kyslíka a dôležitých živín do centra nášho myslenia. Následkom toho býva strata koncentrácie, únava až bolesti hlavy. Tie isté symptómy sa môžu prejaviť pri šoférovaní.

 

Tipy a rady ako predchádzať dehydratácii

- Často monitorujte svoju hmotnosť. V krátkodobom horizonte 1-2 dni je veľmi pravdepodobné, že akýkoľvek pokles či zvýšenie hmotnosti súvisí s vylúčenou alebo prijatou vodou. Na telesnú hmotnosť by sa v tomto prípade mali zamerať najmä deti a starší ľudia, ktorí sú náchylnejší k dehydratácii. Uistite sa, že majú dostatočný príjem tekutín, a to aj v podobe ovocia a zeleniny.

- Nespoliehajte sa iba na smäd ako na kontrolku, ktorá vám ukáže kedy potrebujete doplniť tekutiny. Myslite na to, že voda ako taká nie je jediným zdrojom. Konzumácia rôznych druhov nápojov môže pomôcť k naplneniu dennej odporúčanej dávky.

- Pri športe nezabúdajte piť priebežne. Pri vyššej intenzite cvičenia či športovania neváhajte siahnuť po nápojoch s prídavkom sacharidov a minerálnych látok. Prispôsobujte intenzitu svojho výkonu okolitej i telesnej teplote.

- Pripravte si na svoj pracovný stôl fľašu s vodou a s vašim obľúbeným nápojom. Nemusíte piť bezpodmienečne celý deň len vodu, ak ju do seba dostávate nasilu. Pitný režim môžete obohatiť napríklad aj o pohár sýteného nápoja, čaju či džúsu.

- Snažte sa vyhýbať pobytu vonku v čase najvyšších teplôt, v európskom kontexte je to približne čas medzi 11-ou a 16-ou hodinou. Pokiaľ už musíte, nezabudnite na pokrývku hlavy a ľahké vzdušné oblečenie.

- Dôsledne si vyberajte miesta, na ktorých chcete zotrvať dlhšie. Nezdržujte sa v priestoroch so zlou ventiláciou. Okná neotvárajte pokiaľ je v miestnosti nižšia teplota ako vonku.

- Nezabudnite, že aj pri dopĺňaní tekutín je potrebné nájsť rovnováhu. Telu rovnako škodí dehydratácia ako aj nadmerný príjem tekutín.

(Upravené) 

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.