Zdravé oči už v škôlke

Každý siedmy škôlkar môže mať poruchu zraku. Odhaliť ich pomáha unikátny projekt Zdravé oči už v škôlke. Vyše 2 000 deťom z materských škôl po celom Slovensku minulý rok vydali odporúčania na návštevu očného lekára. 

Skríningové merania zraku, ktoré v spolupráci s o. z. BILLA ľuďom v rámci projektu Zdravé oči už v škôlke v školskom roku 2017/2018 zrealizovala Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS), ukázali, aká dôležitá je očná prevencia u našich detí. V treťom ročníku projektu chcú skontrolovať zrak ďalším 20 000 škôlkarom.

Hlavnou myšlienkou tohto jedinečného projektu je zabezpečenie preventívnych meraní zrakových parametrov detí v materských školách na Slovensku. Aj keď orientačne sa zrak detí vyšetruje na preventívnych prehliadkach u pediatra, stále zostáva časť detí, u ktorých sa chyby zraku nezachytia. „Keď pediater počas preventívnej prehliadky zistí odchýlku od normy, pošle dieťa k oftalmológovi na odborné vyšetrenie. Táto spolupráca je osvedčená a funguje. No stane sa, prevažne u detí vo veku do 4  rokov, že niektoré nespolupracujú, vyšetrenie vnímajú ako nepríjemné, alebo práve nemajú svoj deň. Tu je vynikajúcim riešením práve toto skríningové vyšetrenie,“ vysvetľuje MUDr. Beáta Bušányová, PhD., MBA, odborná garantka projektu Zdravé oči už v škôlke, primárka Kliniky detskej oftalmológie NÚDCH. Ani rodič si doma nemusí všimnúť, že jeho ratolesť má nejakú poruchu videnia. Dieťa sa zhoršenému stavu videnia dokáže prispôsobiť a ani netuší, že dobre nevidí alebo vidí „inak“.

Merania pomocou autorefraktometra prebiehajú rýchlo, bezbolestne a hlavne v známom prostredí škôlky. Koordinátor merania príde v stanovený čas do škôlky, do rúk chytí prístroj pripomínajúci väčší fotoaparát a každé dieťa skontroluje na diaľku, zo vzdialenosti jedného  metra. Stačí sa pozrieť na „smajlíka“ na displeji, prístroj do pár sekúnd zmeria hodnoty a vyškolený pracovník vyhodnotí, či je obraz, ktorý dieťa vidí, v poriadku. „Každé dieťa dostane po meraní certifikát pre rodiča, kde sa ten dozvie, či boli zmerané parametre v poriadku. V prípade odchýlky rodič môže priamo s certifikátom navštíviť detského očného lekára. Minulý rok sme takto vydali odporúčania 2 098 škôlkarom, čo je 14 % z celkového počtu zmeraných detí,“ hovorí Ing. Tatiana Winterová, riaditeľka ÚNSS. Novinkou pri meraní je aj použitie špeciálnych testov zvaných optotypy, ako doplnkové vyšetrenie u tých detí, ktorým vyšla odchýlka. Dá sa nimi skontrolovať ostrosť zraku a stereovidenie.

Prihlasovanie a registrácia do tretieho ročníka projektu Zdravé oči už v škôlke bude spustená symbolicky v Svetový deň bielej palice,  15. októbra o 15:10  na stránke www.zdraveocivskolke.sk. Tento rok bude vďaka príspevku od partnera o. z. BILLA ľuďom umožnené skontrolovať zrak až 20 000 deťom.

ÚNSS na stránke projektu zverejňuje aj spätnú väzbu rodičov, ktorí na základe odporúčaní navštívili s deťmi oftalmológa. Jedným z nich je aj mamička Martina, ktorej synovi Paťkovi zmerali zrak v škôlke takmer v hodine dvanástej, pred nástupom do školy. 

Príbeh spokojnej mamičky Martiny a jej syna Paťka

Paťko je prváčik na základnej škole. Jeho rodičia nikdy nevnímali, že by mal problém s očami, je hravé dieťa, nepotkýnal sa, neškúlil, všetky aktivity mu išli pekne, od ruky. „Je pravda, že občas na televízor pozeral zblízka, ale mysleli sme si, že ho len niečo viac zaujalo,“ priznáva sa mamička Martina. Paťko málokedy chcel doma kresliť, ale rodičia usúdili, že v škôlke kreslia veľa, tak jednoducho nemá chuť maľovať aj doma,veď predsa robil toľko iných tvorivých kreatívnych činností. „Keď som sa dozvedela o projekte Zdravé oči už v škôlke, povedala som si, že určite chcem, aby sa na Paťkove oči pozreli odborníci. Na ďalší rok mal ísť do školy, očká budú namáhané čítaním a písaním, sledovaním tabule. Proste som chcela mať istotu, že môj syn má zrak v poriadku,“ spomína Martina. V škôlke mu dokonca vyšli v ústrety, keď sa dohodnutého termínu nemohol zúčastniť, presunuli termín pre celú škôlku na iný deň. Oplatilo sa. „Bola som veľmi prekvapená, ba až zaskočená, že Paťkovi zistiliastigmatizmus a hypermetropiu. Na jednom očku mu namerali štyri dioptrie a na druhom tri,“ hovorí mamička. Nečakala ani chvíľu a synčekovi vybavila vyšetrenie u detskej oftalmologičky, ktoré diagnózu potvrdilo. Astigmatizmus je spôsobený nepravidelným zakrivením rohovky, dôsledkom čoho dieťa vidí neostro a deformovane. Paťko dostal okuliare, s ktorými sa po pár dňoch skamarátil natoľko, že ich nosí vždy a všade. „Nedávno som ho objavila stáť pod sprchou a okuliariky mal samozrejme na sebe. Chcel v nich dokonca aj spávať a neskladá si ich ani pri športe. Minule v nich robil saltá na gymnastike,“ usmieva sa Martina. Paťkovi sa na poruchu zraku prišlo takmer v hodine dvanástej. Mohlo sa stať, že by v škole mal väčšie problémy s písaním, čítaním a celkovo s pozornosťou, od šiestich rokov veku je pravdepodobnosť vyliečenia zrakovej poruchy veľmi malá. „Ja som naozaj nesmierne šťastná, že sa našiel niekto, o kom sme dovtedy ani len netušili a nezištne pomohol môjmu dieťaťu,“ priznáva Paťkova mama. Za všetko hovorí aj chlapčekova reakcia, keď sa v súvislosti s iným projektom Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska – Biela Pastelka, najeho škole zbierali finančné prostriedky, Paťko hodil do škatule všetky drobné mince, ktoré mal práve pri sebe.

1 Komentár

  • Komentár Andrea štvrtok, 11 október 2018 08:10 napísal Andrea

    Aj my máme škôlkara, preto sa mi páči táto starostlivosť o najmenších.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.