Slováci majú zuby v lepšom stave

Takmer 30 miliónov eur – toľko zaplatila v rokoch 2007-2017 zdravotná poisťovňa Union za zubnú starostlivosť pre svojich poistencov. Táto závratná suma zahŕňa dentálnu hygienu, zubné strojčeky pre deti, ale najmä ošetrenia zubných kazov.

strojcek 1200x800

Tých majú Slováci neúrekom. „Zaujímavé je, že častejšie si zubné kazy nechali ošetriť ženy, ako muži. Je to v pomere 57% u žien ku 43% u mužov - nie sme si však istí, či majú ženy kazov naozaj viac alebo to sa len muži boja vŕtačky“vysvetľuje Ingrid Dúbravová, revízna lekárka ZP Union. K stomatológovi pritom priemerný Slovák príde dva razy do roka. Preventívnu prehliadku však mnohí ešte stále zanedbávajú. „Štatistiky ukazujú, že na ňu chodí len každý druhý poistenec a to aj napriek tomu, že mu po vynechanej prevencii nemôžeme v ďalšom roku preplatiť opravu zubného kazu. Ten pri tom zubár odhalí na prehliadke až u 66% ľudí,“ upozorňuje I.Dúbravová.

Na Slovensku neexistuje celoštátny preventívny projekt ústneho zdravia, ktorý by bol organizačne aj finančne v gescii štátu“, konštatuje Igor Moravčík, prezident Slovenskej komory zubných lekárov. Jeho dlhoročná absencia aktivizovala komoru ku tvorbe Národných opatrení prevencie zubného kazu u detí, ktorý podáva konkrétne individuálne postupy u dieťaťa od narodenia do dovŕšenia 18 rokov.  Spolupráca na preventívnych aktivitách so zdravotnou poisťovňou Union a ďalšími zdravotnými poisťovňami dáva predpoklad percentuálneho zvýšenia vykonaných prevencií.   

Prekvapili aj čísla ošetrení u zubára - dospelí síce chodia k zubároviviac, ale počet kazov im v priebehu rokov klesá. Zubní lekári potvrdzujú, že podobný trend je aj u detí. Znamená to, že hygienické návyky ľudí sa zlepšujú a nové kazy pribúdajú menej a pomalšie. Napriek tomu netreba zabúdať na dentálnu hygienu. „Je potrebné ju absolvovať minimálne raz do roka, pričom je možné požiadať zdravotnú poisťovňu o príspevok vo výške 30 eur na jej preplatenie,“hovorí Elena Májeková, šéfka ZP Union. Dodáva tiež, že zdravotná poisťovňa môže poskytovať aj ďalšie príspevky, ako napríklad príspevok na zubné korunky, či na dentálnu starostlivosť pre deti. 

Najčastejšie sa u dospelých poistencov vyskytujú:

1, ošetrenia pokazených zubov - výplne koruniek a koreňových systémov zubov 

2, liečba mäkkých zubných tkanív - afty, zápaly ďasien, ošetrenia ďasien a slizníc

3, extrakcie zubov a iné chirurgické výkony

4, odstraňovanie zubného kameňa 

 Najčastejšie sa u detských poistencov vyskytujú:

 1, ošetrenia pokazených zubov - výplne koruniek a koreňových systémov zubov 

2, extrakcie zubov a iné chirurgické výkony

3, potreba čeľustnoortopedickej liečby

4, odstraňovanie zubného kameňa 

Pečatenie ako prevencia

Kým pre dospelých je vynikajúcou prevenciou dentálna hygiena, u detí existuje ešte jeden spôsob – pečatenie zúbkov. Mnohoročné výsledky pečatenia zubnými lekármi jednoznačne potvrdili, že pečatenie rýh zadných zubov podstatným spôsobom znižuje tvorbu zubného kazu na týchto miestach.

Zubný lekár stoličky nevŕta, iba ich očistí a zaleje hmotou, ktorá sa podobá bielej plombe. Následne ju vytvrdí polymerizačnou lampou. Na záver sa povrch zuba zafluoriduje. Zub teda ostáva hladký, bez rýh – v ktorých by sa inak tvoril zubný kaz a možno ho jednoduchšie vyčistiť.

Pečatenie vydrží tri až päť rokov, teda kým sa nezhryzie alebo nepoškodí iným spôsobom. Zhryzené pečate sa dajú zapečatiť nanovo. Nie je vhodné pre všetky zúbky, vôbec sa nerobí na pokazených zuboch.

Benefity ZP Union v zubnom lekárstve -
s nami môžete ušetriť až do 520 € počas celého roka. Viac informácií na www.union.sk.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.