Chcete sa stať otužilcom? Nezabudnite na správnu výživu!

Na posilnenie tela a dobrú kondíciu v zime stojí za to vyskúšať niekoľko možností. Jednou z nich je aj otužovanie, ktoré, ak sa robí správne, je pre naše telo veľmi prospešné. Aj pri tejto aktivite nemôžete zabúdať na vhodnú stravu, ktorá by mala byť možno čo najviac výdatnejšia.

woman inverno 1217

„Určite by sme v prvom rade mali myslieť na dávku vitamínov z ovocia a zeleniny, ale naša strava by mala obsahovať aj prospešné tuky,“ vysvetľuje MUDr. Alžbeta Béderová, CSc.

Otužovanie môže byť rekreačné alebo športové. Na Slovensku existuje napríklad združenie Ľadové medvede, ktoré sa zaoberá nielen otužovaním, ale dáva aj odporúčania, ako k nemu pristupovať. Bez ohľadu na to, ako pokročilí sme, je dôležité oboznámiť sa s dôležitými zásadami tohto spôsobu rekreácie. „Otužovanie je naozaj veľmi zdravé, zlepšuje krvný obeh v celom tele, vďaka nemu sme odolnejší voči vírusom, pomáha našej pokožke, a tiež - pri zachovaní pravidelnosti - vplýva na našu psychiku, napríklad lepšie vyrovnávanie sa so stresom. S otužovaním treba začať postupne, malými krokmi,“ vysvetľuje Béderová. Začať by sme teda mali doma, v sprche. „Najlepšie je začať v sprche, vlažnou vodou a postupne ju ochladzovať a na konci vždy používať studenú vodu. Dĺžku aj intenzitu môžeme postupne predlžovať a zvyšovať,“ dodáva Béderová.

Veľmi dôležitá je strava. Keďže otužilci majú vyššie kalorické požiadavky, mali by byť naplnené. Pri pobyte vo vode chladnejšej ako 4°C vaše telo spotrebuje 400 kalórií za 1 minútu na udržanie telesnej teploty, čo je obrovská záťaž.[1] Preto by mali byť prijímané správnym spôsobom. Mali by sme pamätať najmä na bielkoviny, ktoré nájdeme v mliečnych produktoch i prípravkoch. Dávajte si tiež pozor na tekutiny a minerály. „Z vitamínov sú dôležité napríklad C,A,B,E a D. Mali by sme ich prijímať z ovocia a zeleniny. Je tiež dobré používať kvalitné oleje, napríklad repkový olej,“ dodáva odborníčka. Má vysoký obsah vitamínu E, K a provitamínu A.[2] Už denná dávka cca dvoch lyžíc repkového oleja pokrýva fyziologickú potrebu kyseliny linolénovej (ALA) zo skupiny omega-3 u človeka, ktoré sú nedostatočne zastúpené v našej strave.

Tuky sú koncentrovanou formy energie a chránia nás pred tepelnými stratami. Zloženie repkového oleja prirodzene spĺňa požiadavky na jedlé tuky, stanovené vedami o výžive. Repkový olej má mimoriadne priaznivé zloženie mastných kyselín v porovnaní s inými rastlinnými olejmi - zo zdravotného hľadiska obsahuje najmenej nepriaznivých nasýtených mastných kyselín (obsah je dvakrát nižší ako v olivovom alebo slnečnicovom oleji), zatiaľ čo obsahuje veľa nenasýtených mastných kyselín zo skupiny omega-3. Je charakteristický tiež ideálnym pomerom omega-6 a omega-3 mastných kyselín, t.j. 2:1.[3]

Ale ani pri otužovaní by sme to nemali preháňať s množstvo tuku, a to je jedna z vlastností repkového oleja: jedlá pripravené na repkovom oleji majú asi o 5 – 10% nižšiu energetickú hodnotu, pretože olej ľahko odteká z vyprážaných pokrmov.[4]


[2] Shahidi F. „Antioxidants in oilseeds”, Department of Biochemistry, Memorial University of Newfounland, St.John’s, Canada (wyd. Wewnętrzne)

[3] Krygier K. “Światowa i krajowa pozycja oleju rzepakowego jako surowca oleistego”. Przem.Spoż. 51, 35, 1997

[4] J. Krzymański, Olej rzepakowy – nowy surowiec, nowa prawda, PSPO, Warszawa 2009.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.