Deň pre zdravé prsníky

Európska koalícia pre rakovinu prsníka Europa Donna vytvorila v roku 2008 tradíciu Dňa pre zdravé prsníky. Každý rok 15. októbra v rámci Dňa pre zdravé prsníky (Breast Health Day) pripomína európskym ženám dôležité faktory, ktoré môžu ovplyvniť ich zdravie a pomôcť pri prevencii rakoviny prsníka.

V sobotu 14. októbra 2017 sa deň venovaný prevencii onkologických ochorení prsníka uskutoční aj na Slovensku. V priestoroch Primaciálneho paláca v Bratislave ho organizujú pacientske organizácie Ružová stužka a Amazonky. „Zámerom tohtoročnej kampane je pripomenúť aj slovenským ženám, že správny životný štýl, hlavne zdravá strava, dostatok fyzickej aktivity, žiaden tabak a najlepšie ani žiaden alkohol spolu s pravidelným preventívnym vyšetrením prsníkov môžu nielen posilňovať zdravie, no aj zachrániť život,“ hovorí jedna z organizátoriek podujatia MUDr. Alena Kállayová z Ružovej stužky. Obe pacientske organizácie sa tiež dlhodobo aktívne zasadzujú za zavedenie mamografického skríningu na Slovensku.

Súčasťou Breast Health Day budú prednášky odborníkov na tému zdravého životného štýlu a dôležitosti prevencie, prezentácia dobrovoľníckych a pacientskych organizácií, pravdy a mýty o mamografe, genetika a jej vplyv na onkologické ochorenie, preventívne mamografické vyšetrenia či zásady samovyšetrovania.

Rakovina prsníka je najčastejšie onkologické ochorenie žien na svete. Len na Slovensku ročne pribudne okolo 3000 novodiagnostikovaných pacientok. Takmer 300 z nich každý rok zomrie zbytočne, pretože zanedbávali preventívne prehliadky a rakovina u nich bola diagnostikovaná už v pokročilom štádiu. Breast Health Day sa koná pod záštitou Kancelárie WHO na Slovensku a Hlavného mesta SR Bratislavy.

Viac informácií na www.ruzovastuzka.sk

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.